Elewacja energooszczędna jest jednym z elementów wpisujących się w ideę zrównoważonego budownictwa. W jaki sposób? Elewacja energooszczędna ma za zadanie minimalizować zużycie energii i energochłonność obiektów budowlanych z zachowaniem określonych norm i maksymalnie wykorzystywać dostępne zasoby naturalne w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych dla środowiska.

Zalety elewacji energooszczędnej

Elewacja energooszczędna daje wiele korzyści i posiada wiele zalet:

  • Oszczędność energii. Elewacja energooszczędna pozwala na znaczną redukcję zużycia energii w budynku poprzez lepszą izolację termiczną ścian zewnętrznych i ograniczenie niekorzystnego wpływu istniejących mostków termicznych, a także optymalne wykorzystanie naturalnego światła i ciepła słonecznego. Dzięki temu można obniżyć koszty ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia.
  • Redukcja emisji CO2. Zastosowanie elewacji energooszczędnej zmniejsza emisję dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych dla środowiska. W wymierny sposób przyczynia się więc do ograniczenia zapotrzebowania na paliwa kopalne, a tym samym do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
  • Poprawa komfortu wnętrza. Elewacja energooszczędna skutecznie zapobiega wnikaniu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz utracie ciepła z wnętrza budynku. Dzięki temu w pomieszczeniu  utrzymuje się stabilna temperatura, co przekłada się na wyższy komfort termiczny dla mieszkańców.
  • Redukcja strat ciepła i chłodzenia. Lepsza izolacja termiczna elewacji energooszczędnych minimalizuje straty ciepła w okresie zimowym, a także przyczynia się do chłodzenia budynku w okresie letnim. Prowadzi to do zmniejszenia zapotrzebowania na systemy ogrzewania i klimatyzacji, co z kolei przekłada się na oszczędności energetyczne.
  • Dłuższa żywotność budynku. Poprawa izolacji termicznej i ochrona elewacji przed czynnikami atmosferycznymi (np. deszczem, wilgocią, czy promieniami słonecznymi) przyczyniają się do dłuższej żywotności budynku. Mniejsze wahania temperatury i wilgotności mogą ograniczać ryzyko powstawania uszkodzeń konstrukcyjnych.
  • Estetyka i wartość nieruchomości. Elewacje energooszczędne mogą być zaprojektowane w atrakcyjny sposób, łącząc efektywność energetyczną z estetyką.

Na co zwracać uwagę, wybierając energooszczędną elewację?

Jednym z bardziej istotnych elementów takiej przegrody jest materiał izolacyjny. Należ go odpowiednio dobrać do naszej przegrody. Następnie należy dobrać odpowiedni do naszego materiału izolacyjnego system ociepleń. Takie działanie ułatwi nam dobór odpowiednich pozostałych komponentów takich jak kleje, zaprawy kojąco-szpachlowe, łączniki mechaniczne, tynki i farby.  Stosowanie kompletnych komponentów systemowych daje nam gwarancje wykorzystania sprawdzonych, przebadanych i dopuszczonych do stosowania w budownictwie, rozwiązań systemowych. Elewacja wykonana zgodnie z takim systemem ociepleń gwarantują, iż będą dobrze funkcjonowały, zapewniając nam ochronę oraz estetyczny wygląd na długie lata. 

Jakie są wskaźniki i standardy dla elewacji energooszczędnych?

Istnieje kilka wskaźników i standardów, które określają czy elewacja może być zaliczona do energooszczędnych:

Współczynnik U. Wielkość umożliwiająca obliczanie ciepła przenikającego poprzez przegrody termiczne. Im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody. Parametr ten zależy od sumarycznej wielkości oporów cieplnych. Wielkość wyrażana jest w W/ m2K.

Klasa energetyczna. Klasa energetyczna określa efektywność elewacji. Określając klasę energetyczną elewacji, uwzględnia się czynniki takie jak: izolacja termiczna, zużycie energii, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii itp. Klasy energetyczne są zwykle oznaczone literami od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność energetyczną, a G najniższą.

Certyfikaty zrównoważonego budownictwa. Istnieją również systemy certyfikacji takie jak LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) czy BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), które oceniają i certyfikują zrównoważone budynki pod względem efektywności energetycznej, w tym elewacji. Certyfikaty te uwzględniają aspekty takie jak efektywność energetyczna, jakość powietrza wewnątrz budynku, wykorzystane materiały budowlane itp. Produkty KABE wspomagają uzyskanie punktów dla takich budynków.

Warto pamiętać, że konkretne wskaźniki i standardy mogą różnić się w zależności od kraju, regionu i lokalnych przepisów budowlanych.

O to, aby elewacja była energooszczędna, trwała i estetyczna, zadbają systemy ociepleń KABE THERM.

Wyróżniamy wśród nich te oparte na wełnie mineralnej np. KABE THERM MW – do izolacji ścian zewnętrznych, KABE THERM IN MW – do izolacji ścian wewnętrznych oraz KABE THERM SG – do ocieplenia stropów od dołu np. w garażach, piwnicach, a także te oparte na styropianie np. KABE THERM RENO, KABE THERM EPS, KABE THERM AVANT. Systemy ociepleń KABE THERM to energooszczędne i trwałe zestawy produktów w skład których wchodzą mi. grunty, kleje tynki czy farby. Rozwiązania KABE THERM oparta są na długoletniej historii firmy jak i specjalistycznej wiedzy technicznej i innowacyjności a przeznaczone są dla nowych i remontowanych budynków.

Odpowiednia izolacyjność termiczna poprawia efektywność energetyczną budynków i pozwala zmniejszyć ich energochłonność związaną z ich ogrzewaniem i chłodzeniem. W porównaniu z innymi sposobami poprawy standardów energetycznych budynku takich jak panele fotowoltaiczne czy geotermia, które także ograniczają koszty związanych z funkcjonowaniem budynków, izolacja często okazuje się metodą najbardziej efektywną kosztowo. Oprócz niższych rachunków, odpowiednie docieplenie, poprawia komfort cieplny i akustyczny zapewniając bezpieczeństwo dla użytkowników. Mniej energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia obiektów oznacza także mniejszą emisji CO2 do atmosfery. A to dodatkowe korzyści. Należy także wspomnieć, iż odpowiednie docieplenie wydłuża trwałość oraz zwiększa estetkę budynków.

Supreme Poradnik