Jako dekoracyjny materiał wykończeniowy elewacji często wykorzystuje się drewno. Jednak to kosztowna forma aranżacji i wymaga regularnych zabiegów zabezpieczających i pielęgnacyjnych. Mimo starań i cyklicznej konserwacji na drewnie mogą pojawiać się pęknięcia, przebarwienia, a nawet mech.
Żeby uniknąć takich problemów, można postawić na imitację deski elewacyjnej w postaci efektu deski klejonej lub odciskanej. To dobre rozwiązanie dla osób, na których elementy z drewna naturalnego na fasadzie domu robią wrażenie, ale nie chcą brać na swoje barki kosztów montażu, pielęgnacji i związanych z nią obowiązków. Czym różnią się te dwa efekty dekoracyjne?
Efekt deski odciskanej
Efekt deski odciskanej tworzy się poprzez naniesienie na ścianę preparatu gruntującego PERMURO GT i mineralnej zaprawy do efektów dekoracyjnych KOMBI DECOR PRINT, na której odbija się wzór deski za pomocą silikonowej formy KABE DP. Przed odbiciem wzoru formę należy posmarować preparatem antyadhezyjnym KABE DP2, aby zapobiec przywieraniu zaprawy. Po odciśnięciu wzoru, można wyciąć fugi między deskami i lekko przetrzeć powierzchnię roboczą. Na koniec należy pomalować ścianę farbą podkładową AKRYLATEX lub ARMASIL F w kolorze wybranego efektu deski i farbą laserunkową LAZUR Z/W według wzornika, która nada drewnu odpowiedni odcień i głębię. Opcjonalnie można nadać deskom odciskanym efekt postarzenia przy pomocy farby laserunkowej LAZUR Z/W.
Efekt deski klejonej
Efekt deski klejonej jest alternatywą dla efektu deski odciskanej. Bazuje on na przyklejeniu do ściany specjalnych płyt – paneli elewacyjnych KABE DECOR EFFECT o wzorze deski i wymiarach 200 × 16 cm. Aby uzyskać ten efekt, niezbędne jest użycie preparatu gruntującego PERMURO GT i kleju dyspersyjnego KOMBI DECOR EFFECT. W ten sposób tworzy się strukturalna okładzina na elewacji. Panele są dostępne w wersji surowej i wymagają nałożenia powłoki malarskiej, która zabezpieczy nawierzchnię i nada jej kolor. Do tego celu wykorzystać należy farby: podkładową AKRYLATEX i laserunkową LAZUR Z/W w kolorze wybranego efektu deski wg wzornika EFEKTU DESKI Farby KABE oraz ewentualnie farbę laserunkową LAZUR Z/W dla efektu postarzenia.
Zalety rozwiązań alternatywnych dla drewna na elewacji
Efekt deski odciskanej wymaga większej precyzji i umiejętności wykonawcy, ale daje większą swobodę w kształtowaniu wzoru. Efekt deski klejonej jest z kolei prostszy i szybszy w wykonaniu, ale ograniczony przez dostępne rozmiary płyt.
Obydwa efekty są polecane dla inwestycji, w których istotny jest nie tylko rezultat wizualny, ale i łatwość montażu czy szybkie tempo prac. Umożliwiają one metamorfozę domu. Można nimi udekorować już istniejącą elewację. Szeroka paleta dostępnych kolorów i dowolność w wyborze miejsca umieszczenia efektów dekoracyjnych dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych i pozwalają osiągnąć unikatowy design domu. Budynek mieszkalny zyskuje modny, nowoczesny wygląd, ale jednocześnie sprawia wrażenie bardziej przytulnego, cieplejszego.
Efekty deski klejonej i odciskanej mają także walory praktyczne – cechują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz trwałością koloru i formy. Dla inwestorów ważne jest to, że wilgoć nie powoduje pęcznienia, a promieniowanie słoneczne nie wywołuje pękania i kruszenia jak w przypadku elementów drewnianych, choć wizualnie efekty deski na elewacji osiągnięte dzięki produktom Farby KABE przypominają naturalne drewno.