Drewno jako element wykończeniowy elewacji było jest i będzie zawsze cenionym, eleganckim i pożądanym efektem dekoracyjnym. Ze wzglądu na dość duże koszty wykonania elewacji z materiałów naturalnych oraz ich pielęgnacji, coraz częściej stosowane są alternatywne rozwiązania.

Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżenie metody uzyskania efektu deski odciskanej w masie Kombi Decor Print tzw. alternatywy imitującej drewniane deski.

Do wykonania takiego efektu będą potrzebne następujące produkty jn.

    Preparat gruntujący Permuro
https://farbykabe.pl/produkty/elewacje/preparaty-gruntujace/
Kombi Decor Print – mineralna zaprawa tynkarska do efektów dekoracyjnych
https://farbykabe.pl/dokumenty/kombi-decor-print-mineralna-zaprawa-tynkarska-do-efektow-dekoracyjnych/
      KABE DP2 – Preparat antyadhezyjny stosowany do wykonywania efektu deski
https://farbykabe.pl/produkty/elewacje/produkty-dodatkowe/kabe-dp2-preparat-antyadhezyjny-do-form-silikonowych/
Akrylatex Farba nawierzchniowa do wykonywania powłok malarskich na zewnątrz budynków. Tworzy elastyczną i szczelną powłokę o wysokiej odporności na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych
https://farbykabe.pl/produkty/elewacje/farby-elewacyjne/farby-akrylowe/akrylatex-dyspersyjna-akrylowa-farba-do-malowania-elementow-betonowych-i-cokolow/ (produkt stosowany do wykonywania efektu na zewnątrz budynku)  
     Lazur Z/W Farba dekoracyjna lazurująca do wykonywania specjalnych efektów laserunkowych powłok malarskich wewnątrz i na zewnątrz budynków (produkt nie w pełni kryjący)
https://farbykabe.pl/produkty/wnetrza/farby/farby-lazurujace/lazur-z-w-farba-lazurujaca-do-wykonywania-specjalnych-efektow-dekoracyjnych/  

Jeśli zaopatrzyliśmy się już w produkty, potrzebujemy matrycy silikonowej, bez której nie uzyskamy wymaganego wzoru.

Do wykonania efektu deski potrzebujemy dwie, a najlepiej trzy osoby.

Etap 1

Mineralną zaprawę Kombi Decor Prin mieszamy (urabiamy) zgodnie z zaleceniami.

Etap 2

Nanosimy masę w odpowiedniej ilości na część roboczą ściany.

Etap 3 Odbijanie wzoru deski.

Przed odbiciem wzoru, musimy przygotować matrycę do czego będzie nam potrzebny płyn anty adhezyjny DP2. Płynem tym smarujemy dokładnie matrycę, co nie pozwoli na przywieranie do niej nałożonej wcześniej na ścianę masy. Matrycę smarujemy przed każdym dobiciem w masie.

Etap 4 Obróbka odbitego wzoru.

Po odciśnięciu wymaganego wzoru, możemy zabrać się za obróbkę odbitego wzoru – wycięcie fug między deskami i po wyschnięciu masy lekkie przetarcie powierzchni roboczej.

Etap 5 Malowanie i lazurowanie.

Gdy mamy już przygotowany odbity i obrobiony wzór, możemy rozpocząć finalne wykończenia – pomalowanie i lazurowanie. Do malowania używamy farby nawierzchniowej Akrylatex, którą nanosimy na całą płaszczyznę części roboczej  i farby lazurującej Lazur Z/W. Farbę lazurującą nanosimy również w całości na wcześniej malowaną i wyschniętą część, ale w przypadku lazuru wycieramy go gąbką. Pozwoli to wydobyć z malowanej powierzchni słoje drewna.

Po wykonaniu wszystkich ww. etapów, możemy cieszyć się efektem końcowym, który niezwykle przypomina naturalną drewnianą okładzinę, ale jest o wiele trwalsza i potrzebuje miej uwagi tzw. eksploatacyjnej.

Jak widać, zastosowań tej metody możemy mieć tyle, ile mamy pomysłów na jej zastosowanie 😊 Możemy robić małe wstawki jak i całe ściany. Metoda jest prosta i trwała. Choć posiadamy gotowy wzornik podstawowych rekomendowanych kolorów, to możemy wykonać projekt kolorystyczny taki jaki sobie wymarzymy.

Opisana metoda nadaje się również do zastosowania wewnątrz budynków.

Supreme Poradnik