W domu lub mieszkaniu piętrowym schody mają znaczenie głównie użytkowe, ale warto je potraktować jak element dekoracyjny. Jak zaaranżować ściany przy schodach, by wykorzystać ich potencjał i nadać wnętrzu określony styl i charakter?

Ściany przy schodach pomalowane farbą

Metamorfozę wąskiej, ciemnej i nieatrakcyjnej klatki schodowej umożliwia zastosowanie odpowiednich kolorów farb. Przy wyborze odcienia farby dobrze jest wziąć pod uwagę to, że zbyt ciemny kolor farby może wizualnie pomniejszać wnętrze, wywoływać wrażenie ciasnoty i działać na domowników przytłaczająco. Jasne i ciepłe kolory odbijają światło, a przez to rozjaśniają pomieszczenie i mogą je optycznie powiększyć. Staje się wtedy przestronne i zyskuje na elegancji. Antyrefleksyjna farba nawierzchniowa o matowej powłoce pozwala ponadto ukryć nierówności podłoża.

Przy aranżacji ścian przy schodach nie trzeba ograniczać się do jednego koloru, można połączyć kilka barw albo kilka odcieni jednego koloru, uzyskując efekt ombre. Jak je komponować harmonijnie i bez ryzyka błędu, podpowiedzą wzorniki FARBwerk Farby KABE.

Klatka schodowa to ciąg komunikacyjny i ściana przy schodach może się ubrudzić lub zniszczyć, warto więc postawić na farbę o właściwościach zmywalnych i wysokiej odporności na mycie, szorowanie na mokro oraz na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Ściany dłużej będą wyglądały czysto i schludnie, a efekt jak po malowaniu będzie można szybko przywrócić. W zależności od rodzaju podłoża i pożądanego efektu, możemy wybrać farby PROFILATEXPROLATEXAQUATEX czy OPTILATEX od Farby KABE.

Efekty dekoracyjne na ścianie przy schodach

Ściana przy schodach może być gładka albo posiadać fakturę, dzięki której można dowolnie kreować przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem na wykończenie powierzchni ściennej przy schodach jest zastosowanie efektów dekoracyjnych. Jak je wybrać, żeby stworzyć efekt spójny i harmonijny? Dopasować do stylu wnętrza i schodów, do ich konstrukcji oraz do rodzaju i koloru podłogi.

Imitacja kamienia, cegły czy betonu ma charakter nieco surowy, ale będzie stanowić urozmaicenie dla gładkich ścian. Efekt betonu, niedbałej, surowej ściany, rdzy lub efekt czerwonej cegły w stylu loftowym od Farby KABE podkreślą industrialne cechy wnętrza, zaś pobielona cegła w stylu skandynawskim czy efekt deski będą dobrze wyglądać w domu urządzonym minimalistycznie.

Mozaikowa masa tynkarska z płatkami miki MOZAIKER DECOR przez swoją ziarnistą, nieregularną strukturę i błyszczące akcenty odbijające światło jak drobinki brokatu będzie prawdziwą ozdobą wnętrza.

Efekty dekoracyjne przypominające kamień, beton, cegłę czy drewno stwarzają złudzenie tych materiałów i są praktycznym sposobem na ukrycie mankamentów ściany takich jak nierówności, pęknięcia, nieregularności. Są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, przez co dobrze się sprawdzą w domu, w którym mieszkają lub przebywają dzieci i zwierzęta.

Dekoracje na ścianach przy schodach

Odpowiednie dobranie kolorów i efektów dekoracyjnych pozwala wymodelować wizualnie pomieszczenie. Ponadto odświeżenie, zmiana koloru lub faktury ściany może uczynić z niej tło dla różnych dekoracji. Na tak przygotowanej powierzchni można powiesić lustra powiększające optycznie przestrzeń albo grafiki, plakaty, obrazy – namalowane własnoręcznie, kupione, wykonane przez dzieci lub wnuki. Warto stworzyć fotogalerię z rodzinnymi zdjęciami w kontrastowych lub dopasowanych do odcienia ściany ramkach. W ten sposób strefa schodów nabierze osobistego charakteru i stanie się ważną częścią domu.

Supreme Poradnik