Wiele osób zajmujących się architekturą wnętrz hobbystycznie, jak i zawodowo, poszukuje nowych niszowych rozwiązań, dających możliwość prezentacji wnętrza innego niż wszystkie. Beton architektoniczny jest nowoczesną designerską formą, która tworzy taką właśnie przestrzeń.
Beton architektoniczny – zastosowanie.
Projektanci wnętrz dostrzegli w tej formie wykończenia olbrzymi potencjał. Nowoczesny beton architektoniczny położony na ścianę może pasować do wnętrza w stylu modernistycznym, wręcz ascetycznym, loftowym, jak również poprzez aplikację struktury gruboziarnistej do przestrzeni w stylu rustykalnym. Tutaj naszymi ograniczeniami są tylko wyobraźnia i umiejętności wykonawcy.
Warto zwrócić uwagę, że technologia betonu architektonicznego ma bardzo wszechstronne możliwości wykorzystania go wewnątrz budynku. Efekt betonu na ścianie doskonale sprawdza się zarówno w domu i mieszkaniu prywatnym, jak i biurze, kawiarni czy hotelu. Bardzo efektownie i oryginalnie prezentuje się efekt betonu na ścianie w sypialni. Oprócz ścian, betonem dekoracyjnym możemy wykończyć elementy małej architektury takie jak witryny, donice, szafy i półki, ale także blaty czy podłogi. Beton architektoniczny w harmonijny sposób łączy się z metalem, szkłem czy drewnem. Mała forma z betonu może być elementem dekoracyjnym, a w niektórych projektach zajmować wręcz miejsce centralne ozdabiając salon, sypialnię, kuchnię, łazienkę czy gabinet.
Należy też pamiętać o tym, że beton architektoniczny może mieć strukturę porowatą lub zupełnie gładką, a nowoczesne środki chemiczne, barwniki i pigmenty pozwalają nadać takiej powierzchni dowolną barwę, co poszerza możliwości tworzenia oryginalnych form dekoracyjnych.
Jak aplikować beton architektoniczny na ścianę?
Struktura betonu architektonicznego pozwala na formowanie dowolnych kształtów. Sama technologia nałożenia betonu architektonicznego jest dość prosta, można ją podzielić na kilka etapów, są to:
- Odpowiednie wyrównanie powierzchni .
- Zagruntowanie obszaru preparatem odpowiadającym składem chemicznym masie nakładanej w etapie późniejszym.
- Nałożenie na powierzchnię tynku modelowanego, o grubości, w zależności od oczekiwanej struktury od 1-3 mm.
- Struktura betonu na ścianie. Jeżeli chcemy, aby na ścianie była utworzona imitacja płyt betonowych, należy rylcem zaznaczyć fugi.
- Warstwę końcową docieramy zwykłą pacą lub pacą wenecką.
- Po uzyskaniu odpowiedniej struktury można nanieść na powierzchnię lazur.
- Efekt końcowy będzie widoczny dopiero po wyschnięciu materiału.
Gdzie stosować beton architektoniczny?
Nowoczesna chemia pozwala na stosowanie betonu architektonicznego na ścianie w kuchni, sypialni, salonie, klatce schodowej, praktycznie w każdym pomieszczeniu, a środki separujące wilgoć umożliwiają stosowanie materiału nawet w łazienkach. Połączenie takiej powierzchni np. z ceramiczną umywalką artystyczną lub wykonaną z miedzi pozwala na realizację przestrzeni w tak ostatnio modnym trendzie mieszania stylów.
Eklektyzm
Eklektyzm pozwala na połączenie surowego wykończenie betonem jednej ze ścian kuchni np. z płytkami ceramicznymi w stylu patchwork, meksykańskim czy tunezyjskim. Świetnie sprawdzają się w takim przypadku pasy z betonu np. wokół okna czy wejścia do spiżarni. Beton architektoniczny będzie również oryginalną ozdobą za wezgłowiem łóżka w sypialni czy za kanapą w salonie.
Beton architektoniczny to nowoczesna forma, perfekcyjna realizacja i precyzja wykonania.
Efekt betonu na ścianie jest aktualnie modnym trendem wykończenia wnętrz. Można zobaczyć go w wielu różnych wnętrzach od budynków użyteczności publicznej, po domy prywatne. Beton architektoniczny tworzy we wnętrzu lekki trójwymiarowy wygląd. Pod względem koloru, beton może występować w wielu różnych kolorach w zależności od tego, jak jest mieszany i rodzaju pigmentu użyto. Najczęstsze kolory to szary, czarny i brązowy
Efekt betonu we wnętrzu to niezbędny element aranżacji Twojego domu czy mieszkania? Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia! Skontaktuj się z naszymi Przedstawicielami Handlowym, którzy doradzą Ci, które produkty wybrać i jakie rozwiązania zastosować. Kontakt do naszych Przedstawicieli znajdziesz na stronie www.farbykabe.pl w zakładce kontakty.