Elewacja jest wizytówką każdego domu. Jeśli chcemy zadbać o jej estetyczny i oryginalny wygląd, warto sięgnąć po efekty dekoracyjne. Jednym z nich jest efekt ryfla, który nada elewacji unikatowy charakter.
Jak wygląda efekt ryfla?
Efekt ryfla można porównać do faktury sztruksu. To wzdłużne rowki na elewacji, imitujące strukturę drewna, metalu lub tkaniny. Ryflowanie tworzy na powierzchni budynku trójwymiarową kompozycję. Wyraziste, głębsze żłobienia przypominające pasy układają się regularnie w przestrzenny i symetryczny wzór graficzny.
Kiedy i gdzie zastosować efekt ryfla?
Zastosowanie ryfli skutkuje dynamiczną metamorfozą elewacji – dlatego efekt ryfla można wykorzystać nie tylko w przypadku nowo wybudowanych obiektów. Także te starsze, modernizowane elewacje mogą stać się ryflowane. Nie ma konieczności przeprowadzania dużych remontów, kiedy można zaimplementować tę niestandardową dekorację elewacyjną i odmienić wizerunek architektoniczny budynku. Efekt ryfla ma nie tylko znaczenie wizualne, ale i praktyczne – maskuje niedoskonałości ścian.
Ryfle stanowią modne rozwiązanie, które kreatywności daje pole do popisu. Można je wykorzystać do kontrastowych połączeń z innymi materiałami jak drewno, beton, szkło i metal. Sprawdzą się w różnych stylach architektonicznych, choć idealnie korespondują z nieskomplikowanymi formami architektury, dlatego budynki o prostej bryle wydają się doskonałe do ryflowania. Ryfle dynamizują minimalistyczne formy, dodają im finezji i lekkości, ale także je ocieplają i zmiękczają ich odbiór. Efekt ryfla wprowadza rytm, harmonię i uporządkowanie, jak w starożytnej architekturze czyniły to kolumny. Taki design zdecydowanie wyróżnia budynek na tle innych nieruchomości.
Ryfle mogą pokrywać całą ścianę budynku, jej część albo niewielkie fragmenty. Wykorzystywane są w architekturze mieszkalnej, biurowej i użyteczności publicznej. Co ważne, efekt ryfla można wykonać również na elewacji w systemie ociepleń.
Jak powstaje efekt ryfla?
Nie da się ukryć, że jest to rezultat trudny do osiągnięcia, ale całkowicie zmienia wygląd elewacji. Z produktami Farby KABE łatwiej uzyskać pożądany efekt ryfla. Potrzebne będą: preparat gruntujący PERMURO GT, klej dyspersyjny KOMBI DECOR EFFECT, farby i panele elewacyjne KABE DECOR EFFECT – WZÓR RYFLA, które są dostępne w dwóch wariantach – wąskiej wersji A (11×11 mm) oraz szerokiej wersji B (20×21 mm). Prawidłowy montaż ryflowanych paneli dekoracyjnych KABE umożliwia użycie specjalnej pacy ryflowanej (z odwzorowanym kształtem ryfla). W fazie przygotowawczej na podłożach zewnętrznych chłonnych należy zastosować preparat BUDOGRUNT ZG.
Możliwość zabawy kolorystycznej wzmacnia ten atrakcyjny efekt zdobniczy. Projektując elewację z efektem ryfla, można dowolnie zagrać kolorami i dopasować je do stylu budynku i preferencji inwestora. Panele elewacyjne zamontowane na zewnątrz wystarczy pomalować farbą elewacyjną silikonową SILCO F lub akrylową AKRYLATEX marki Farby KABE w kolorze ze wzorników K, NCS, FARBwerk lub otrzymanym według dostarczonego wzoru. To daje nieskończenie wiele możliwości aranżacji elewacji.
Dekoracyjny efekt ryfla jest interesującą formą wykończenia fasady i alternatywą np. dla kosztownej inwestycji w materiały naturalne.