Brązowe pokrycie dachowe jest chętnie wybierane przez inwestorów jako rozwiązanie ponadczasowe. Szary to kolor neutralny i przez to komponuje się idealnie z różnymi kolorami dachu oraz innych elementów i detali architektonicznych budynku, tworząc spójną całość. Połączenie brązowego dachu z szarą elewacją jest popularnym zestawieniem kolorystycznym, ale czy zawsze wygląda dobrze?

Dach i elewacja – odcienie brązu i szarości są kluczowe

Szara elewacja o chłodnej temperaturze jest modna i nadaje budynkom elegancki i nowoczesny wygląd. Przy ciemnobrązowym dachu warto postawić na jaśniejsze odcienie szarego, bo ciemne, antracytowe w połączeniu z głębokim brązem mogą dać zbyt przytłaczający efekt – choć nie można odmówić mu tajemniczości, dostojeństwa i industrialności. Nie zapominajmy też, że ciemny szary na dużej powierzchni elewacji zadziała optycznie tak, że budynek będzie się wydawał mniejszy.

Nie bez znaczenia dla wyboru odcienia szarości na elewacji jest kolor stolarki okiennej i zagospodarowanie najbliższego otoczenia. Białe okna i dużo roślinności przy ciemnoszarej elewacji i brązowym dachu mogą rozbić to nieco przygnębiające wrażenie. Natomiast elewacja w jasnym odcieniu szarości zestawiona z brązowym dachem prezentuje się stylowo, elegancko i w duchu nowoczesnego minimalizmu. Jasnoszare ściany zewnętrzne jako uniwersalne będą pasować do każdego odcienia brązu na dachu: od jasnego, złotego dębu, przez miedziany, orzechowy, kawowy, po ciemny w odsłonie kasztanowej, czekoladowej, mahoniowej czy ciemnego dębu.

Farba elewacyjna i efekty dekoracyjne na elewacji

Elewacja pomalowana jasnoszarą silikonową farbą elewacyjną ARMASIL F albo SILCO F może być zestawiona z różnymi efektami dekoracyjnymi Farby KABE. Można postawić na efekt cegły, betonu architektonicznego i imitacji okładziny kamiennej z dużymi płatkami miki MOZAIKER DECOR w odcieniu antracytowym, efekt tynku mozaikowego MARMURIT COLORATO w odcieniu Hematyt, Malachit, Kwarc Dymny, efekt imitacji ciemnego granitu MOZAIKER AKORD COLORATO czy efekt deski klejonej lub odciskanej w kolorze postarzanej brzozy, wenge lub hebanu.

Farby elewacyjne są dostępne w kolorach ze wzornika KABE i wybranych ze wzornika NCS, możliwych do uzyskania przy użyciu pigmentów nieorganicznych. Nawet w przypadku jasnej szarości inwestor może spodziewać się wysokiej trwałości wyprawy wierzchniej, ponieważ elewacyjne farby silikonowe Farby KABE cechują się najwyższą odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i na zabrudzenia, niską nasiąkliwością powierzchniową i bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Farby te są zabezpieczone przed porostem glonów i grzybów i cechuje je bardzo dobre krycie.

Wizualizacja pomoże dobrać kolor farby elewacyjnej

Przed zakupem farb i rozpoczęciem prac malarskich rekomendujemy sprawdzić efekt finalny w generatorze projektów Farby KABE – czyli stworzyć wizualizację domu w autorskiej aplikacji „Pokoloruj dom i wnętrze” Farby KABE, dostępnej online. Dzięki takiej symulacji kolorów wykonanej w programie bez pomocy projektanta wnętrz można skonfrontować swoją wizję z prawdopodobnym rezultatem i zyskać pewność, a przez to zaoszczędzić sobie rozczarowań i nerwów związanych z niewłaściwym wyborem kolorów farb, a także zaoszczędzić pieniądze.

Supreme Poradnik