Inspiracji wnętrzarskich można szukać wszędzie. Dostarczą ich pory roku i okoliczności przyrody lub pogody z nimi związane, a nawet obchodzone przez nas święta! Zima i święta Bożego Narodzenia tradycyjnie kojarzą się z określoną kolorystyką, którą projektanci wnętrz chętnie wykorzystują do aranżacji pomieszczeń. Jakie to kolory i jak je zastosować w mieszkaniu, żeby stworzyć efekt WOW?

Kolory zimy we wnętrzu: biel i błękit 

Zima jako motyw przewodni nowoczesnego wnętrza? Jak najbardziej! Nie chodzi jednak o śnieżynki i bałwanki jako ozdoby na ścianach, a o zimową kolorystykę, która buduje nastrój w domu i wpisuje się w określoną estetykę.

Interesującą inspiracją związaną z zimą będą ozdobne tynki z fakturą jakby z kuleczek lodu lub z drobinkami iskrzącymi się na ścianach niczym śnieg połyskujący w słoneczny dzień. Taki rezultat można uzyskać po zastosowaniu jasnych odcieni mozaikowej masy tynkarskiej Marmurit Colorato i innych efektów dekoracyjnych Farby KABE, imitujących kamienie z dużymi płatkami miki jak Mozaiker Decor i Mozaiker Akord Decoration.

W zimowej palecie barw znajdują się przede wszystkim biel i błękit. Połączenie na ścianach różnych odcieni bieli jak alabastrowa, śnieżna i ecru będzie zaskakująco świeże i nowoczesne. Tak stonowaną i prostą kolorystykę można uzupełnić albo przełamać niebieskim – w zależności od upodobań bardziej lub mniej nasyconym. Sprawdzą się różne tony niebieskiego: lazurowy, błękitny, granat, indygo i kobalt, przy czym dwa ostatnie wpisują się w trendy kolorystyczne na 2024 rok, więc wprowadzą powiew mody i nutkę aktualności w aranżację wnętrza. Dzięki dodatkowi niebieskiego biały pokój stanie się mniej monotonny wizualnie, choć nie straci spójności i nowoczesnego charakteru.

Taki zimowy mix kolorystyczny znajdzie zastosowanie we wnętrzach w stylach skandynawskim, industrialnym, minimalistycznym czy japandi, które cieszą się niesłabnącą popularnością w branży architektonicznej już od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, by miały stracić na znaczeniu. Wzornik FARBwerk 2 zawiera harmonijne zestawienie odcieni niebieskich, różniących się jasnością, intensywnością, gradacją, tonacją. Odpowiednich bieli można szukać we wzornikach FARBwerk 1 i 4, natomiast biel bez kompromisów zagwarantuje superbiała farba dyspersyjna TOP-WHITE Anti-Reflex.

Świąteczne kolory we wnętrzu: czerwienie, bordo i zielenie

Drugą, zupełnie inną inspiracją kolorystyczną dla wnętrz jest paleta typowa dla świąt Bożego Narodzenia, oparta na głębokich kolorach: czerwieniach, zieleniach i bordo. Czerwony i bordowy harmonizują ze sobą, zaś zielony jest kolorem kontrastowym, przeciwstawnym do nich. To mocne barwy, które będą modne w nadchodzących sezonach, jednak w nadmiarze mogą przytłaczać. Dlatego lepiej wprowadzić je do pomieszczenia w formie akcentów np. na jednej ścianie lub dwóch, łącząc z jaśniejszymi barwami na pozostałych powierzchniach – bielą, kremowym, beżowym, pudrowym różem, szarością lub w opcji monochromatycznej z czerwienią, bordowym i zielenią mocno rozbielonymi.

W skomponowaniu harmonijnych zestawień kolorystycznych bazujących na wymienionych kolorach pomogą wzorniki FARBwerk 2 i FARBwerk 3 marki Farby KABE. Ważne, by tak dobrać kolory ścian, aby wyglądały uniwersalnie, pasowały do różnych, nie tylko bożonarodzeniowych okoliczności i sprawiały radość domownikom zarówno w sezonie świąteczno-noworocznym, jak i przez cały rok, a nawet kilka lat.

Tak zdecydowane kolory i ich połączenia we wnętrzach muszą się podobać odbiorcy, ale świąteczne inspiracje kolorystyczne mogą być na tyle luźne, a nawiązania delikatne i niedosłowne, że można je dostosować do osobistych preferencji. Pomogą w tym profesjonalne wzorniki Farby KABE i autorska aplikacja do wizualizacji kolorystyki wnętrz „Pokoloruj dom i wnętrze”.

Supreme Poradnik