Wygładzanie ścian jest ważnym etapem procesu wykończenia wnętrz. Przez to, że wymaga precyzji i profesjonalnych umiejętności, uważa się je za wyjątkowo trudne. Efekt idealnie gładkich powierzchni pomagają osiągnąć odpowiednie masy szpachlowe. Z produktami PROFINISZ i PROFINISZ AKORD Farby KABE wygładzanie ścian jest łatwiejsze i szybsze!

Proste w aplikacji i dające gładką powierzchnię

Masy szpachlowe Farby KABE są szczególnie polecane do ostatecznego i wykończeniowego wyrównania i wygładzania ścian przed malowaniem. Posiadają atesty higieniczne PZH, są bezpieczne w stosowaniu i eksploatacji. Co ważne, pozwalają ograniczyć ilość wymalowań niezbędnych dla uzyskania pełnego efektu dekoracyjnego dzięki białej barwie i gładkiej powierzchni – to oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli szukasz mas szpachlowych, w których osiągnięto kompromis pomiędzy łatwością nanoszenia a wysoką jakością, wybierz dyspersyjną masę PROFINISZ lub PROFINISZ AKORD.

Produkty te występują w postaci prostej i szybkiej w aplikacji plastycznej masy, która po stwardnieniu poddaje się obróbce mechanicznej przez szlifowanie. W przypadku zastosowania szpachli od Farby KABE ważne jest, by wilgotność względna powietrza we wnętrzu nie przekraczała 70% oraz podłoże było wysezonowane i suche.

Masy szpachlowe a podłoże

Jeśli podłoże stanowi gips budowlany, przed szpachlowaniem masami dyspersyjnymi Farby KABE zaleca się wykonanie warstwy pośredniej z gipsu szpachlowego. W przypadku podłoży chłonnych konieczne jest zagruntowanie powierzchni preparatem BUDOGRUNT WG przed nakładaniem szpachli. Płyty gipsowo-kartonowe można zagruntować przy pomocy BUDOGRUNT WG lub preparatem głęboko penetrującym. Na typowych podłożach mineralnych jak beton, tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne i gipsowe można bezpośrednio nałożyć masy szpachlowe PROFINISZ i PROFINISZ AKORD od Farby KABE. Jeśli to nowo wykonane podłoża, należy zachować okres sezonowania, który trwa 2-4 tygodnie.

Nanoszenie masy szpachlowej

Do ręcznego wygładzania ścian i sufitów wewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych rekomendowana jest gotowa do bezpośredniego stosowania masa szpachlowa PROFINISZ.  Nakładanie tej masy odbywa się za pomocą pacy ze stali nierdzewnej lub specjalnego wałka dedykowanego do mas szpachlowych. Masa PROFINISZ AKORD może być nanoszona metodą maszynową – przy użyciu agregatu do natrysku mechanicznego lub maszyn ślimakowych. Trzeba pamiętać, by podczas natrysku masy pistolet prowadzić prostopadle do podłoża w odległości ok. 1 m. Natomiast po nałożeniu masy wałkiem należy ją równomiernie rozprowadzić i po tej czynności wyrównać piórem na gładko. Pasy na krawędziach wystarczy zeszlifować papierem ściernym po wyschnięciu.

Większe nierówności powierzchni oznaczają konieczność nałożenia kilku warstw masy po utwardzeniu warstwy poprzedniej. Każda warstwa powinna mieć grubość 1-3 mm i być równomierna. Po wyschnięciu powierzchni masy szpachlowej można ją szlifować, wykorzystując pacę z siatką lub papierem ściernym.

Wykorzystanie masy szpachlowej

Dzięki masom szpachlowym PROFINISZ i PROFINISZ AKORD każda ściana może zachwycać gładkością i wysoką estetyką. Te produkty zapewniają optymalną zwilżalność podłoża i mogą być wykorzystane w różnych etapach wykończeniowych. Wyrównywanie powierzchni to jedna z funkcji mas szpachlowych Farby KABE. Usunięcie nierówności pozwala przygotować ścianę czy sufit do dalszych prac remontowych. Można użyć mas PROFINISZ i PROFINISZ AKORD do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych – umożliwiają estetyczne połączenie płyt. Gwarantują ostateczne wygładzenie ścian i sufitów – idealnie gładka powierzchnia zapewniona dzięki masom szpachlowym znacznie ułatwia późniejsze malowanie i tapetowanie.

Supreme Poradnik