Jakie są cechy charakterystyczne stylu loftowego? Ogrom przestrzeni, wysokie sufity, duże przeszklenia to pierwsze skojarzenia. Kolejne – minimalistyczne wykończenie i neutralne kolory. Styl ten pasuje nie tylko do przestronnych mieszkań, ale też obiektów komercyjnych: restauracji, kawiarni czy powierzchni biurowych. Aranżując biuro w stylu nowojorskiego loftu, warto zastosować efekt betonu architektonicznego – zwłaszcza jeśli zależy nam na rozwiązaniu ekonomicznym i szybkim wykonaniu.
W nowoczesnych biurach duży nacisk kładzie się na atrakcyjne wykończenie wnętrza. Okres pandemii przeobraził podejście do miejsca pracy, a ostatnie miesiące – powrotu pracowników do modelu stacjonarnego – jeszcze pogłębiły tę zmianę. Poza funkcjonalnością liczy się komfort, jaki zapewnia otoczenie, w którym przebywamy przez wiele godzin. Komfort, który daje także modna aranżacja. Firmy bardzo dbają o to, by powierzchnie biurowe przyciągały ludzi przyzwyczajonych od kilku lat do systemu zdalnego lub hybrydowego, w tym celu decydują się nawet na refresh wnętrza.
Biuro w stylu nowojorskiego loftu
Biuro w stylu nowojorskiego loftu to pomysł zarówno na ciekawe wykorzystanie potencjału budynków komercyjnych i wykończenie powierzchni od stanu deweloperskiego, jak i rearanżację już wykończonej przestrzeni. Industrialny klimat nie wychodzi z mody, jest dosyć przejrzysty w projektowaniu i łatwo go połączyć z elementami funkcjonalnymi. Z jednej strony inspiracje stylem fabrycznym są atrakcyjne, z drugiej zbliżone do standardów aranżacji biura. Surowe wyposażenie, neutralna kolorystyka, szarości przełamane dodatkami z drewna i metalu. Odkryte rury i przewody czy ściany z cegły i betonu, przywodzące na myśl oryginalne pofabryczne wnętrza, to świetny pomysł na stylowe i jednocześnie wygodne w eksploatacji biuro.
Efekt betonu architektonicznego – dobry na dużej powierzchni
Styl loftowy charakteryzują całe ściany z cegły lub betonu. Beton zarówno w wydzielonych biurach, jak i na powierzchniach wspólnych, korytarzach i klatkach schodowych jest łatwy do utrzymania w czystości. Drobne uszkodzenia czy zabrudzenia nie są też bardzo widoczne. Istnieją różne możliwości realizacji ścian w betonie, w tym gotowe betonowe płyty lub płytki imitujące beton. Praktycznym rozwiązaniem dla inwestorów może okazać się efekt betonu architektonicznego – zwłaszcza że w przypadku stylu industrialnego i wykończenia biura w grę wchodzą duże powierzchnie. Uzyskanie takiego efektu jest proste, więc też szybkie w wykonaniu. Niezbędne jest odpowiednie wyrównanie powierzchni i jej zagruntowanie, a następnie nałożenie tynku modelowanego. Na tym etapie można zaznaczyć fugi rylcem i stworzyć imitację płyt betonowych. Warstwę końcową docieramy za pomocą pacy lub pacy weneckiej i (po uzyskaniu odpowiedniej struktury) nakładamy na powierzchnię lazurę.
Produkty do uzyskania EFEKTU BETONU:
- Preparat gruntujący – PERMURO GT pod tynki akrylowe lub ARMASIL GT pod tynki silikonowe.
- Mineralna zaprawa do efektów dekoracyjnych KOMBI DECOR PRINT (do grubej warstwy) lub gotowa masa tynkarska modelowana – PERMURO T MODELOWANY lub ARMASIL T MODELOWANY dla cięższej warstwy.
- Farba podkładowa o dużej odporności na ścieranie – ARMASIL F lub AKRYLATEX w kolorze betonu.
- Farba laserunkowa – LAZUR Z/W w kolorze betonu.
We wnętrzu w stylu nowojorskiego loftu sprawdzają się skórzane kanapy, stoliki kawowe na metalowych nóżkach, metalowe biurka, drewniane ławy i regały. Tak wyposażone strefy relaksu, holu recepcyjnego czy przestrzenie gabinetów przykują uwagę kontrahentów. Przyciągną też pracowników, którzy wrócą do pracy w biurze po długiej przerwie.