Odświeżenie kolorów ścian czasem jest podyktowane kwestią higieny i estetyki, a czasem po prostu mamy ochotę zmienić coś w otoczeniu. Łazienka to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, o różnych porach. Dlatego warto zadbać o jej właściwą aranżację. Odświeżając łazienkę, należy pamiętać, że ze względu na dużą wilgotność jest pomieszczeniem wymagającym, jeśli chodzi o rodzaj farby. Jakie farby i kolory wybrać, gdy odświeżamy łazienkę?

Łazienka to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Korzystamy z niej codziennie, o różnych porach – rano przed wyjściem do pracy, ale też w godzinach wieczornych, gdy odprężamy się po całym dniu. W większości polskich domów i mieszkań łazienka pełni rozmaite funkcje: toalety, pralni, pomieszczenia gospodarczego, a od czasu do czasu – domowego SPA.

Dlatego, gdy aranżujemy łazienkę albo ją odświeżamy, to niezwykle ważne, jakie kolory farb wybierzemy. Z jednej strony aranżacja powinna nas pobudzać do aktywności – z drugiej sprzyjać relaksacji.

Co więcej, poza kolorystyką, niezwykle ważny jest rodzaj farby, odpowiednio dopasowany do pomieszczenia o dużej wilgotności i ograniczonej wentylacji. Łazienkę odświeżamy zazwyczaj raz na kilka lat – więc lepiej nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu.

Najlepsze kolory farb do łazienki  

Jakie kolory farb wziąć pod uwagę przy aranżowaniu łazienki? Niemalże oczywistym wyborem są odcienie bieli i beżu. Te klasyczne barwy niezmiennie cieszą się popularnością, ponieważ pozwalają uzyskać w łazience wrażenie czystości i higieny. Jasne ściany optycznie powiększają wnętrze, więc doskonale sprawdzają się w przypadku małych łazienek. Poza tym biała lub beżowa farba jest uniwersalna – daje wiele możliwości podczas wyboru płytek i stanowi neutralne tło dla innych elementów aranżacji: armatury, ceramiki czy mebli.

Popularnym kolorem farby do łazienki jest niebieski. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć aranżację w klimacie marynistycznym. Efekt ten uzyskamy, jeśli jednocześnie zastosujemy we wnętrzu białe i drewniane elementy oraz charakterystyczne dodatki. 

Odcienie niebieskiego mają uspokajające i wyciszające działanie. Podobnie wpływają na nastrój różne warianty zieleni. Aktualnie stosowane we wnętrzach motywy roślinne, tropikalne mają charakter nieco awangardowy. Jednak zieleń dobrze sprawdzi się też w klasycznych, stonowanych aranżacjach.   

Klasykiem są niewątpliwie różne odcienie brązu, intensywnego beżu i kremu. Paleta barw jest ogromna – wszystko zależy od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Wanilia i kawa z mlekiem zbuduje ciepłą, przytulną atmosferę w łazience. Ciemne, czekoladowe warianty podkreślą natomiast elegancki charakter pomieszczenia. A ceglasty brąz z nutą czerwieni będzie doskonale wyglądał z orientalnymi dekoracjami.

Najlepsze rodzaje farb do łazienki

Nie każdy rodzaj farby nadaje się do zastosowania w łazience. Duża wilgotność, woda i para wodna to warunki szczególne, które wymagają zastosowania odpowiednich produktów. Do malowania powierzchni ścian łazienkowych należy stosować specjalną farbę lateksową PROLATEX Farby KABE. Ma ona najwyższą odporność na szorowanie na mokro oraz na działanie wilgoci.

Jeżeli odświeżamy łazienkę dlatego, że ściany nieestetycznie łuszczą się i pękają, warto zastosować farbę dyspersyjno-krzemianową AQUATEX Farby KABE. Ten produkt nie wymaga gruntowania podłoża i zapewnia wysoką paroprzepuszczalność i przyczepność powłoki.

Czas na remont łazienki? Jeżeli chcesz długo cieszyć się nowym wykończeniem, gdy wybierasz farbę, zawsze bierz pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale też praktyczne. Dzięki wzornikom K i FarbWerk dobierzesz kolor, dzięki którym przez wiele lat będziesz się cieszyć wyjątkową aranżacją łazienki. Parametry techniczne farb znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce – Produkty.

Supreme Poradnik