Być może niektórzy pamiętają lata, gdy królowały wyraziste i energetyczne kolory elewacji: żółty i pomarańczowy. Ciemne, monochromatyczne budynki również miały swoich zwolenników i ten trend wciąż jest obecny w nowoczesnym budownictwie. W 2023 roku architekci i designerzy proponują jednak odwrotny kierunek – elewacje spokojne, zrównoważone i w zgodzie z naturalnym otoczeniem.

Chociaż kolorem roku 2023 została pełna energii i optymizmu Viva Magenta, w trendach malowania elewacji widać zdecydowanie odwrotny kierunek. Chyba że za wspólny mianownik karminowej czerwieni i nowoczesnych projektów domów uznamy inspirację naturą.

Minimalistyczne, ponadczasowe, rozsądne

W nowoczesnych kolorach elewacji w 2023 roku pozostaje minimalizm – eleganckie odcienie szarości, piaskowe beże, rozbielone brązy i odcienie bieli. To trend niezmiennie uwzględniany w projektach od kilku lat. Inwestorzy chętnie wybierają farby elewacyjne w „minimalistycznej” palecie, nie tylko dlatego, że są modne, ale zwłaszcza dlatego, że są praktyczne.

Wymienione kolory pasują do różnych realizacji – zarówno tych bardzo surowych o futurystycznych bryłach, także tych z elementami betonu, szalówki drewnianej i wielkoformatowych przeszkleń. Świetnie komponują się także z bardziej tradycyjnymi formami np. dwuspadowym dachem, nowoczesną stodołą itp. Neutralne kolory elewacji są także ponadczasowe, co stanowi ich ważną zaletę. W końcu renowację ścian zewnętrznych wykonujemy raz na kilka lub może nawet kilkanaście lat.

Zgodne z naturą

Minimalizm bardzo często idzie w parze z założeniami proekologicznymi, energooszczędnością, zrównoważonym budownictwem. Wybrane wykończenia wnętrz i elewacji nawiązują do świata natury i wkomponowują budynek w otoczenie przyrody. Dzięki temu współgra on harmonijnie z zagospodarowaniem terenu. To idealne wpasowanie obiektu w krajobraz jest także trendem na 2023 rok. W tym celu możemy wybrać wspomniane już kolory ziemi, ale też zgaszone zielenie np. w odcieniu szałwii.

Gdy myślimy o proekologicznym designie, warto wziąć pod uwagę nie tylko pokrycie powierzchni klasyczną farbą elewacyjną, ale również efekty dekoracyjne – cegły lub deski. Połączymy dzięki temu zamiłowanie do natury i prostoty z nowoczesną elegancją. Jednocześnie, wykorzystanie tynków do imitacji drewna czy kamienia w dowolnym kolorze, będzie bardziej ekonomiczne i pozwoli ograniczyć koszty inwestycji. Możemy więc połączyć marzenie o wykończeniu domu w drewnie lub cegle nawet przy ograniczonym budżecie. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się także w przypadku budynków komercyjnych lub inwestycji deweloperskich, gdzie w grę wchodzą duże powierzchnie ścian zewnętrznych.

Farby elewacyjne Kabe – estetyka na lata

W ofercie Farby Kabe znajdują się zarówno tynki dekoracyjne, które przy zastosowaniu specjalnych szablonów pozwalają uzyskać efekt cegły lub drewna, jak i klasyczne farby elewacyjne w szerokiej palecie kolorów do wyboru. Nie musimy kierować się trendami, jeśli nie trafiają w nasze preferencje – ważne, żeby współgrały z architekturą budynku i pozostałymi elementami fasady – pokryciem dachowym i stolarką okienną, ale też stanowiły wybór, który sprawdzi się w perspektywie długofalowej.

Supreme Poradnik