Gdzie jest kolor, tam są trendy. Każdego roku również w kolorach elewacji pojawiają się takie, które wybiera się częściej niż inne. Czy zawsze należy je stosować? Niekoniecznie! Niezależnie od trendów, wybierając kolor elewacji warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Jakie to zasady? Zapraszamy do lektury.


Kolor elewacji
zewnętrznej to indywidualna decyzja właściciela budynku. Jednak czasami — wybór ulubionego koloru może zakończyć się kompromitacją. Jak tego uniknąć? Jeśli decyzję podejmuje się samodzielnie — bez pomocy architekta, który na pewno śledzi najnowsze trendy, warto pamiętać o kilku zasadach.

Kolory elewacji a style budynku

Kolor elewacji dobiera się do stylu budynku, koloru dachu i stolarki okiennej oraz przestrzeni w jakiej stoi budynek. Dzięki temu uzyskuje się elegancki efekt, który cieszy oko i współgra z otoczeniem.


Elewacja budynku w stylu klasycznym, w którym zastosowano na przykład lukarny, wykusze czy ryzality powinna mieć stonowany jasny kolor. Dzięki temu zostanie osiągnięta równowaga. Sprawdzą się zatem: biele, beże, żółcienie czy jasne brązy. W nowoczesnej architekturze, w której stosuje się proste linie, można postawić na odważniejszy kolor lub klasyczną biel.

Kolor elewacji, a kolorach dachu i stolarki okiennej


Ogromne znaczenie przy wyborze koloru elewacji ma kolor dachu i stolarki okiennej. Czerwone i brązowe odcienie najlepiej współgrają z jasną elewacją. Szare i czarne dachówki pozwalają natomiast na większą swobodę w wyborze koloru elewacji. Dlatego wybierając kolor elewacji lub dachu nie powinno się ignorować tych zależności.

Położenie budynku a jego kolor


Istotne jest także położenie inwestycji. Jeśli dom znajduje się w sąsiedztwie innych zabudowań wskazane jest, aby dopasować kolor elewacji właśnie do nich. Natomiast jeśli jest to samotnie stojący dom otoczony naturą można kierować się zasadą spójności i wybrać subtelny lub odważny kolor z naturalnej palety barw. Dzięki temu dom stanie się elementem krajobrazu.

Wybór koloru elewacji z palety naturalnych barw; biele, żółcienie, beże, ale także zielenie — w niezwykle modnym odcieniu neo mint oraz błękity to odpowiedź dla inwestorów, którzy chcą być trendy. Z mody nie wychodzą również antracyt i odcienie szarości.

Firma Farby KABE poleca produkty do elewacji:

Farbę silikonową: Armasil F – szczególnie polecana do renowacyjnego malowania powierzchni narażonych na intensywne działanie warunków atmosferycznych i wymagających wysokiej odporności na zabrudzenia.

Farbę polikrzemianowąNovalit F – polecana do pierwotnego i renowacyjnego malowania podłoży mineralnych oraz renowacyjnego malowania podłoży pokrytych powłokami, wyprawami na bazie tworzyw sztucznych.

Farbę krzemianowo (silikatową) – Calisilit F – przeznaczona do stosowania wyłącznie na podłożach mineralnych. Polecana do pierwotnego malowania podłoży mineralnych oraz do stosowania w miejscach zawilgoconych na obiektach współczesnych i zabytkowych.

Farbę dyspersyjną, akrylową – Bugoflexmatowa farba nawierzchniowa przeznaczona do wykonywania powłok malarskich na zewnątrz budynków, w tym również w systemach ociepleń na bazie styropianu KABE THERM AVANT i KABE THERM ELASTO.

Paleta barw dostępna we wzornikach kolorów  K oraz FARBwerk firmy Farby KABE pozwoli wybrać idealny kolor elewacji.

Program „Pokoloruj dom i wnętrze” pomoże Państwu zaaranżować i dobrać kolor elewacji do własnych potrzeb.


Supreme Poradnik