Czarny dach to popularne rozwiązanie, chętnie wybierane przez inwestorów. Podkreśla bryłę budynku, akcentuje jej kształt. Sprawdź, z jakimi kolorami elewacji najlepiej się komponuje.
Klasyka i kontrast – czarny dach i biała elewacja
Dobór koloru elewacji może się odbyć na podstawie zasady kontrastu. Kontrastowa do czarnego dachu będzie biała elewacja. W tę zasadę wpiszą się także inne jasne kolory jak odcienie bieli, kremowe, piaskowe, żółte, beżowe.
Śnieżnobiała elewacja i czarny dach to duet idealny, klasyczny, ponadczasowy, który zawsze się sprawdzi – od kilku sezonów święci triumfy wśród trendów architektonicznych. Stał się synonimem eleganckiej prostoty. Jest na tyle uniwersalny, że pozostawia dużą dowolność w zakresie dopasowania bramy garażowej i stolarki – będą tu pasować i brązowe, i antracytowe, i białe elementy.
Harmonia – czarny dach i szara elewacja
Reguła komplementarności w doborze elewacji do dachu oznacza kierowanie się podobieństwem kolorów. Skutkuje poszukiwaniem odcienia pasującego do czarnego dachu wśród pochodzących z tej samej palety barw co czarny. W spektrum czerni znajdą się różne tony szarości, antracytu, grafitu. Na elewacji będą harmonizować z ciemną dachówką, uzupełniać ją, co wpływa na spójność całego projektu i podnosi jego estetyczność. Czarny dach w parze z tonami szarości najlepiej wyraża istotę stylu nowoczesnego.
Oryginalność – czarny dach i elewacja kolorowa lub dekoracyjna
Osobom, którym zależy na oryginalnym efekcie, może się spodobać połączenie zielonej, różowej lub jasnoniebieskiej elewacji i czarnego dachu. Z ciemną dachówką interesująco zaprezentuje się również fasada lekko połyskująca, pokryta metaliczną farbą lub nakrapiana płatkami miki.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dwa materiały wykończeniowe elewacji (lub więcej) – farbę elewacyjną i produkty umożliwiające uzyskanie niepowtarzalnych efektów dekoracyjnych. Zaliczają się do nich: efekt betonu architektonicznego, drewna – deski klejonej lub odciskanej, cegły, okładziny kamiennej z dużymi płatkami miki, imitacji kamienia naturalnego (np. piaskowca, granitu) czy tynku mozaikowego. Dzięki nim można urozmaicić fasadę domu w wybranych miejscach – przy drzwiach wejściowych, oknach, balkonie, tarasie, na filarach, w dolnej części.
Do czarnego dachu i białej elewacji dobrze wyglądają cegły i płytki klinkierowe elewacyjne w różnych odcieniach i w zależności od koloru i preferencji z jasnymi lub ciemnymi fugami. Jeszcze inny rezultat wizualny dają cegły bezfugowe. Efekt cegły można otrzymać także przy użyciu modelowanych tynków i natryskowych tynków mozaikowych Farby KABE.
Łączenie farb z innymi materiałami wykończeniowymi na zasadzie kontrastu uatrakcyjnia bryłę budynku i stanowi trik optyczny zmieniający jego proporcje. Na tle jasnej elewacji wszystkie zastosowane elementy dekoracyjne i stolarka okienno-drzwiowa wyróżniają się i zyskują wyrazistość, co wpływa na atrakcyjność wizualną domu.
Wizualizacja elewacji
Czarny dach daje dużą dowolność w zakresie wyboru elewacji. Jeśli decyzja sprawia trudność i brakuje wyobraźni przestrzennej, można skorzystać z innowacyjnego narzędzia firmy Farby KABE, służącego do celów projektowych i wizualizacyjnych – z autorskiej aplikacji do pokolorowania elewacji. Wystarczy wybrać zdjęcie swojego domu i bawić się kolorami elewacji, ścian, mozaik, efektów dekoracyjnych Farby KABE. Dużym ułatwieniem są także wzorniki KABE K i FARBwerk Farby KABE, które pomagają trafnie i bez trudu wybrać idealny kolor ścian. To doskonałe narzędzia, dzięki którym unikniemy rozczarowań, frustracji i kosztownych poprawek.