Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżenie kilku metod uzyskania cegiełki, które mogą zastąpić standardowe płytki klinkierowe na elewacji lub uzyskanie ciągle modnej cegły wewnątrz budynków.

W dawnych czasach zakrywało się widoczne cegły w budynkach zaprawami tynkarskimi żeby ich nie było widać, dziś jeśli nie da się ich odkryć ponownie lub też budynek jest zbudowany z wielkiej płyty i ich po prostu nie ma, szukamy metod na odzwierciedlenie pożądanego efektu.

Pierwszym proponowanym sposobem jest uzyskanie cegiełki w prosty sposób przy użyciu szablonów i tynku modelowanego.

Do wykonania takiego efektu potrzebujemy:  
– Szablon
– Preparat gruntujący
Tynk modelowany  
Produkty opcjonalne:
– Farba Lazur Z/W

Kolorystyka takiego efektu jest praktycznie dowolna ogranicza nas tylko wzornik.

Grubość efektu cegły może uzależnić w zależności od potrzeb – grubość od 1 mm do 5mm.

Opis wykonania efektu;

ETAP 1 – Ścianę gruntujemy odpowiednim preparatem gruntującym, który może być podbarwiony w wymagany kolor fugi.

ETAP 2 – Przyklejamy gotowy szablon.

ETAP 3 – Na przyklejony szablon nanosimy tynk modelowany. Po lekkim doschnięciu naniesionego tynku możemy wymodelować efekt wizualny cegiełki.

ETAP 4 – Po doschnięciu (ale nie całkowitym wyschnięciu) tynku zrywamy szablon.

ETAP 5 – Lazurowanie, po wyschnięciu masy możemy farbą lazurującą przemalować i przetrzeć gąbką powierzchnię roboczą, biorąc lazur w ciemniejszym kolorze, co pozwoli na wyciągnięcie wizualnie faktury wymodelowanej cegły.

Przy niewielkiej pracy możemy uzyskać efekt zaskakująco podobny do starej cegły.

Kolejną metodą na uzyskanie cegiełki jest wykorzystanie wałka silikonowego i mineralnej zaprawy tynkarskiej do efektów dekoracyjnych.

Do wykonania takiego efektu potrzebujemy:
– Wałek silikonowy
– Płyn antyadhezyjny KABE DP2
Kombi Decor Print  
Produkty opcjonalne:
– Farba Lazur Z/W

Opis wykonania efektu;

ETAP 1 – Ścianę gruntujemy odpowiednim preparatem gruntującym.

ETAP 2 – Na ścianę nakładamy urobioną zaprawę Kombi Decor Print na grubość około 1cm, najłatwiej pacą zębatą i wygładzamy na gładko.

ETAP 3 – Po doschnięciu masy (ale nie całkowitym wyschnięciu – masa musi być jeszcze zdatna do modelowania) spryskujemy płynem antyadhezyjnym Kabe DP2 zaciągniętą ścianę. Na wałek również nanosimy płyn antyadhezyjny (powtarzamy czynność co kilka obrotów wałka) i zabieramy się za odciskanie wzoru.

ETAP 4 – Po odciśnięciu wzoru i doschnięciu masy, przystępujemy do malowania i tutaj mamy dwie możliwości. Malujemy całość jednym kolorem, albo w dwóch kolorach, fugi i front cegły. Tutaj kolorystyka jest dowolna jak w poprzedniej propozycji ogranicza nas tylko wzornik.

ETAP 5 – Lazurowanie, po wyschnięciu malowanej powierzchni, możemy farbą lazurującą przemalować i przetrzeć gąbką powierzchnię roboczą, biorąc lazur w ciemniejszym kolorze. Pozwoli to na wyciągnięcie wizualne faktury wymodelowanej cegły.

Efekt pierwszy wzór w pełnym kolorze;

Efekt drugi wzór dwukolorowy;

Kolejnym trzecim sposobem czy też propozycją jest uzyskanie wzoru cegiełki metodą natryskową. Jest to metoda najprostsza do wykonania, ale do metody tej potrzebny nam jest zestaw do natrysku czyli kompresor i odpowiedni pistolet.

Do wykonania takiego efektu potrzebujemy:
– Zestaw do natrysku
– Szablon
– Preparat gruntujący
– Mozaiker Akord  
Produkty opcjonalne:
– Farba  

Opis wykonania efektu;

ETAP 1 – Ścianę gruntujemy odpowiednim preparatem gruntującym, który może być podbarwiony w wymagany kolor fugi.

ETAP 2 – Przyklejamy gotowy szablon.

ETAP 3 – Na przyklejony szablon wykonujemy natrysk Mozaikera Akord w wybranym wcześniej kolorze z wzornika lub we własnym melanżu (można natrysnąć kilka kolorów na roboczą powierzchnię co wizualnie poprawi efekt końcowy). 

ETAP 4 –  Po doschnięciu natrysku zrywamy szablon. Tynk do zerwania szablonu nie musi być do końca wyschnięty (szablon odrywamy po lekkim podeschnięciu masy).

Poniżej przykładowy efekt:

Podane rozwiązania i przykłady wykonania efektów cegiełki są bardzo proste w aplikacji.

Rozwiązania te nadają się do wykonania wewnątrz jak i na zewnątrz budynków z tym że prace na zewnątrz powinny być poprzedzone wyprawą tynkarską 1,5mm.

Supreme Poradnik