Kolory maja ogromny wpływ na komfort naszego życia. Bardzo często nie jesteśmy nawet świadomi ich oddziaływania, dopóki nie zaczyna nam doskwierać odczucie niewygody w pomieszczeniu.
Zrzucając winę na nieodpowiednią aranżację nie bierzemy pod uwagę siły oddziaływania kolorów wnętrza, która potrafi znacznie odmienić wrażenia, jakie towarzyszą w odbiorze estetyki mieszkania.
Ten artykuł przybliży podstawowe problemy i wskaże najlepsze rozwiązania związane z doborem kolorystyki we wnętrzach.
JASNE KOLORY DO WNĘTRZ
Dobór jasnej kolorystyki w pokojach sprawia, że pomieszczenie nabiera spokojnej wymowy. Jest więc idealnym kolorem do stosowania w sypialniach, niewielkich pomieszczeniach i pokojach dla niemowlaków. Paleta kolorów do stosowania w tych wnętrzach zaczyna się od czystej bieli (na którą należy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru farb we wnętrzu, gdyż biel w czystej postaci może dominować, a w efekcie przytłaczać pomieszczenie), przez bardzo jasne beże, aż do pastelowych odcieni wszystkich barw. W celu uzyskania harmonijnego wyrazu pomieszczenia wszelkie dodatki należy dobierać w tonacji zbliżonej do wybranej kolorystyki ścian.
Biel i pastele są też idealnym tłem dla kontrastowych mocnych kolorów. Taki zabieg pozwoli stworzyć energetyczną, żywą w odbiorze przestrzeń, którą ciężko się znudzić. Nie bójmy się dobierać dodatków w intensywnych kolorach, gdy ściany decydujemy się malować w białym odcieniu: pomoże to przełamać stateczną dostojność bieli i sprawi, że aranżowanie mieszkania będzie ciągłą zabawą.
Czysta biel bardzo dobrze sprawdza się jako kolor stosowany do malowania sufitów w niemal każdym wnętrzu. Światło wpadające do pomieszczenia odbija się od sufitu doświetlając resztę pokoju, a biel potęguje to wrażenie. Bezpiecznym rozwiązaniem jest więc malowanie sufitu w czystej bieli z niewielkim odcięciem na fasetach, które oddzielają nierówności sufitu od reszty ścian. Taki zabieg sprawia, że zwykłe odświeżenie kolorystyki ścian wygląda profesjonalnie i prestiżowo.
Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, a w szczególności przy zachowaniu zasady ciągłości : jasna podłoga, jasna ściana i jasny sufit. Zasada ta sprawdza się szczególnie w problematycznych pokojach, jakimi są np. pokoje na poddaszu. Gdy zdecydujemy się zastosować jasną podłogę i jasny kolor ścian przeniesiemy na ścianę pod skosem wnętrze wizualnie uzyska dodatkową przestrzeń.
CIEMNE KOLORY DO WNĘTRZ
Farby do wnętrz w ciemnej kolorystyce nadają pomieszczeniu wrażenia elegancji, godności i spokojnej powagi. Ciemne, dystyngowane zielenie i brązy przetykane jasnymi refleksami odpowiadających im barw bardzo dobrze sprawdzają się w domowych bibliotekach i gabinetach, gdzie wskazane jest poczucie intymności i skupienia.
Wysmakowane fiolety i szykowne czerwienie coraz częściej pojawiają się również w sypialniach, wprowadzając urokliwy nastrój w tych prywatnych pomieszczeniach. Należy jednak uważać aby ciemne kolory nie stały się zbyt ofensywne w pokoju. Mogą wówczas przytłoczyć i „zamknąć” wnętrze sprawiając, że przebywanie w nich nie będzie należeć do najprzyjemniejszych.
Rozwiązaniem niwelującym ten problem jest stosowanie jasnych farb do wnętrz dla wymienionych kolorów za pomocą podobnych kolorystycznie dodatków dekoracyjnych (poduszki, narzuty etc.) i okładzin (np. biała cegła).
Zauważalnym trendem jest także stosowanie silnie ciemnych, czasami czarnych farb do wnętrz. Kolor ten należy bardzo ostrożnie stosować w pomieszczeniach, najlepiej po konsultacji z odpowiednim specjalistą do projektowania ze względu na bardzo silny kontrast, jaki stanowi w porównaniu do innych kolorów. Pomieszczenie musi spełniać odpowiednie parametry (wysokość, szerokość), aby optycznie nie powiększyć jego powierzchni i nie wprowadzić negatywnych odczuć u odbiorcy. Czarna, antracytowa, czy grafitowa farba stanowi znakomite tło dla eksponowania rysunków, lub napisów z kredy i obrazków na białym tle.
INTENSYWNE KOLORY DO WNĘTRZ
Intensywne, wyraźne kolory bardzo silnie wpływają na nasze emocje, dlatego również i je należy stosować ostrożnie. Żółty i zielony pozytywnie pobudzają i dodają energii (zielony dodatkowo wzbudza zaufanie), czerwony często stosuje się w kuchniach, gdyż wzmaga apetyt. Niebieski uspokaja, a pomarańczowy energetyzuje.
Zimne kolory oddalają poszczególne elementy mieszkania, więc nie powinno się ich stosować w długich, słabo doświetlonych pomieszczeniach – będą potęgować wrażenie pociągłości wnętrza. Natomiast ciepłe kolory przybliżająwydłużone elementy i wprowadzają poczucie przytulności. Intensywne kolory we wnętrzach powinny stanowić część dekoracyjną pomieszczenia, czasami na równi z dodatkami aranżacyjnymi, a ich tło powinny stanowić jasne, pastelowe farby, bądź biele w pasujących odcieniach.
Czasem zdarza się, że potrzebujemy bardzo silnie zenergetyzować przestrzeń – wówczas można sięgnąć do koła barw i połączyć ze sobą kolory leżące po przeciwległych stronach. Taki zabieg daje mocny kontrast, który stanowi charakterystyczny punkt we wnętrzu, przez co należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich dodatków dekoracyjnych.
Często łączenie kolorów farb po przeciwległych stronach koła barw (tzw. kolory uzupełniające) sprawdza się w pokojach dziecięcych, w których rodzice chcą wspomóc kreatywny rozwój swoich pociech, lub w ostatnio modnych, eklektycznych salonach, gdzie zabawa kolorem jest uzupełnieniem łączenia różnych stylów i faktur.
Zestawianie kolorów uzupełniających raczej nie sprawdzi się sypialniach i pomieszczeniach, w których potrzebujemy wyciszenia i spokoju.
NEUTRALNE KOLORY DO WNĘTRZ
Neutralne kolory, czyli przede wszystkim szarości we wszystkich odcieniach i temperaturach barwowych doskonale sprawdzają się w niemal każdym pomieszczeniu. Są modelowym przykładem na którym można łączyć wszystkie wymienione wyżej w artykule kolory, w odpowiednim momencie uspokajając wnętrze, w innym zaś powodując, że będą bardziej atrakcyjne. Stanowią doskonałe tło dla pokojów dziecięcych, w których chcemy utrzymać delikatny nastrój, w nowoczesnych kuchniach, charakteryzujących się silną grą świateł, salonach we wszystkich stylach, a w szczególności ostatnio modnych – skandynawskich, niewielkich łazienkach i korytarzach, w których chcemy eksponować, np. zdjęcia rodziny i w wielu innych pomieszczeniach zawsze tworząc idealną scenerię do uwydatnienia efektów naszej wyobraźni.
Artykuł przygotowany przez:
arch. Ewa Prejs, www.ewaprejs.pl