Tradycyjne materiały elewacyjne poza funkcją ochronną często pełnią również funkcje dekoracyjne. Ozdabianie wnętrz i elewacji, stosuje się już od dawna poprzez wykorzystanie farb ale także, tynków oraz kamienia.
Obecny renesans tradycyjnych technik wykończeniowych nakłada na producentów wyrobów budowlanych konieczność sięgania do korzeni tych materiałów tak, aby renowacje obiektów były zgodne z pierwotnym założeniem i techniką budowlaną.
Dekoracyjne techniki wykończeniowe
Wysoka pracochłonność przy obróbce kamienia oraz utrudniony dostęp i wysoki koszt tego materiału spowodował, że do dekoracyjnych technik wykończeniowych stopniowo wprowadzano materiały, które mogły go z powodzeniem zastąpić. Przykładem takiego zastosowania było zastąpienie drogiego marmuru imitacją malarską. Wymagało to użycia odpowiednich farb, barwników, a także wysokich umiejętności wykonawcy.
Tynki szlachetne
Na przestrzeni lat powstawały nowe techniki wykonawcze, które pozwoliły zastosować rozwiązania dekoracyjne, także w tynkach mineralnych. Jednym z takich przykładów jest zastąpienie fakturowanego kamienia tynkiem. Materiały do wykonywania takich dekoracyjnych faktur nazywamy dzisiaj tynkami szlachetnymi.
Tynk nakrapiany, tynk zmywany, tynki cyklinowane, gładzone i zacierane …
Istnieje wiele tradycyjnych technik wykonywania dekoracyjnych wypraw tynkarskich, w których aplikację i obróbkę materiału tynkarskiego wykonywało się na wiele sposobów: tynk nakrapiany, tynk zmywany, tynki cyklinowane, gładzone i zacierane itd. Osobną grupą są tynki kamieniarskie. Obróbka takiej powierzchni nie różni się od obróbki kamienia, stąd stosowano ją często na cokołach.
Cyklinowanie tynku
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest technika cyklinowania. Fakturę powierzchni uzyskuje się poprzez wyłuskanie grubego kruszywa zawartego w wyprawie tynkarskiej, przez obróbkę powierzchni specjalnym narzędziem. Prace takie wykonuje się po upływie od 6 do 16 godzin po nałożeniu tynku na ścianę. Narzędzia jakie stosuje się do takich prac, to m.in. deseczka z nabitymi gwoździami, cyklina zębata lub rowkująca.
Barwienie tynków cyklinowanych
Wyjątkową zaletą tynków cyklinowanych jest możliwość barwienia ich w masie. Dzięki temu uzyskujemy bardzo ładną i pełną barwę powierzchnię. Obróbka mineralnej wyprawy tynkarskiej stwarza także wrażenie „szlachetnego” głęboko matowego wyglądu.
Tynki cyklinowane były bardzo popularnym materiałem wykończeniowym w okresie międzywojennym, gdy powstawała Gdynia i wiele innych miast w odradzającej się Polsce. Zastosowanie tych tynków na elewacjach, uwzględniało funkcje ochronne tynków mineralnych i wysokie walory dekoracyjne tego materiału. Natomiast duża różnorodność stosowanych uziarnień, kolorów i technik obróbki powodowała, że mineralne elewacje zyskiwały nowy wygląd i wystrój. Istotnym atutem tej techniki wykończeniowej była również możliwość zastosowania dodatku połyskującej miki do pokreślenia walorów dekoracyjnych elewacji.
Firma Farby KABE wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, postanowiła wprowadzić do oferty mineralny tynk cyklinowany pod nazwą Mineralit Restauro MTC. Asortyment tego produktu zawiera szeroką paletę dostępnych grubości ziarna: 5 mm, 3 mm oraz 2 mm. W wersji podstawowej ten tynk jest oferowany w kolorze białym, ale dostępna jest również możliwość barwienia w wybranych kolorach z wzornika K lub FarbWerk z opcjonalnym zastosowaniem dodatku miki.
Zastrzeżenie: przedstawione w niniejszym artykule metody postępowania stanowią jedynie propozycje działań, które w konkretnej sytuacji ze względu na specyfikę danego przypadku mogą się nie nadawać do zastosowania i nie gwarantować osiągnięcia takiego efektu. Wobec tego, przed zastosowaniem określonego sposobu postępowania należy go każdorazowo poddać analizie przez pryzmat posiadanej specjalistycznej wiedzy technicznej lub skonsultować ze specjalistami w zakresie danej dziedziny. Każdorazowo należy również stosować się do wymogów wynikających z norm i certyfikatów dotyczących konkretnych produktów. Farby KABE Polska sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności, ani za szkody wywołane zastosowaniem metod opisanych w niniejszym artykule, ani za fakt, że produkty marki Farby KABE mogą się w konkretnej sytuacji nie nadawać do zastosowania w sposób opisany w niniejszym artykule.