W pomieszczeniach, które niełatwo urządzić ze względu na różne ograniczenia architektoniczne, warto wykorzystać magię barw. Takim pomieszczeniem może być na przykład poddasze, które doskonale nadaje się do zaaranżowania sypialni.


Sypialnia na poddaszu w jasnych kolorach

Jasne i stonowane kolory optycznie powiększą przestrzeń. Wnętrze w wersji total neutral dzięki neutralnym kolorom będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego i większego pomieszczenia. Nawet mały i ciemny pokój ze skosami, pomalowany jasnymi farbami, wyda się jaśniejszy. Tutaj biel w różnych odsłonach sprawdzi się doskonale – nie tylko śnieżna, ale i złamana, waniliowa, kremowa, ecru,

Biało-beżowa sypialnia może być zarówno minimalistyczna i glamour, jak i przytulna w stylu scandi boho i etno. Duże powierzchnie bieli w sypialni na poddaszu wymagają użycia białej farby dobrze kryjącej i odpornej na działanie promieniowania UV, czyli odpornej na żółknięcie. Naturalne światło dzienne wpadające do wnętrza przez okna dachowe nie tylko dodaje sypialni przytulności, ale może wyeksponować nierówności ścian – dlatego warto wybrać farby, które niwelują refleksy świetlne wywołujące wrażenie nierównego podłoża. Farbą, która posiada te właściwości, jest głęboko matowa, śnieżnobiała i antyrefleksyjna farba TOP WHITE Anti-Reflex.

Skosy w sypialni – ściana czy sufit?

Czy skosy w sypialni należy pomalować na biało, czy w wybranym kolorze? To, czy potraktujemy je jak sufit, czy jak ścianę, zależy od wysokości ściany kolankowej.  Jeśli skosy są nisko położone, łatwo się brudzą, warto postawić na farbę do czyszczenia taką jak PROLATEX Farby KABE, która nie straci koloru mimo szorowania na mokro.

Sypialnia na poddaszu w jasnych kolorach

Ile kolorów w sypialni na poddaszu?

Można wykorzystać jeden kolor, dwa lub trzy – przy triadzie kolorystycznej warto zastosować metodę procentową 60/30/10 – pierwszemu kolorowi poświęcić 60% miejsca, drugiemu 30% i trzeciemu 10%. Możliwe są różne konfiguracje: malowanie całej powierzchni ścian, ich fragmentów, wykonywanie wzorów. Wzory geometryczne, np. pasy, pomagają poprawić proporcje wnętrza. Dzięki pionowym pasom niska ściana kolankowa będzie się wydawać wyższa, pasy poziome dodają centymetrów krótkiej ścianie.

Które kolory sprawdzą się w sypialni?

W sypialni na poddaszu warto wybrać kolory, które pomagają nocą wypocząć. Agresywne czerwienie i wyraziste żółcie wybierzmy do innych pomieszczeń, gdyż raczej pobudzają do działania i denerwują, niż relaksują. Te kolory na ścianach w sypialni ze skosami wymagają dodatku bieli, aby nieco straciły na drapieżności – jak odcienie rdzawej ochry i piaskowe we wzorniku FARBwerk 3.

Barwy pastelowe w sypialni na poddaszu dodają jej elegancji i subtelności. Chłodne odcienie wywołują wrażenie oddalenia ścian, przez co pomieszczenie będzie się wydawać optycznie większe. Kolory kojarzące się z naturą jak rozbielone niebieskości i zielenie z wzornika FARBwerk 2 czy barwy ziemi, beże i szarości z dodatkiem bieli ze wzornika FARBwerk 1 i FARBwerk 4 wyciszają emocje, ponieważ wzbudzają skojarzenia związane z przyrodą.

Na jednej ze ścian, np. na ścianie szczytowej u wezgłowia łóżka, zamiast farby można wykorzystać jeden z efektów dekoracyjnych Farby KABE jak efekt deski klejonej lub efekt cegły, które będą wyglądać oryginalnie i nadadzą pomieszczeniu unikalny charakter.

Supreme Poradnik