Prowansja każdemu kojarzy się z bezkresnymi polami lawendy. To także ogniste zachody słońca, delikatne wino, czyli rustykalny klimat południowej Francji. Styl prowansalski to coś dla tych, którzy cenią sobie wygodę oraz niezobowiązującą elegancję. Jak podkreślić styl prowansalski kolorem?

Prowansja kojarzy się z idyllicznym obrazkiem sielskiej francuskiej wsi. Można powiedzieć, że styl prowansalski to styl rustykalny z elementami francuskiego szyku i wyrafinowanej prostoty, spokoju i harmonii. Czym się on charakteryzuje i jak podkreślić go we wnętrzu za pomocą koloru?

Wnętrze w stylu prowansalskim powinno być przytulne, ale luksusowe. Należy więc zadbać o wysokiej jakości materiały i przedmioty. W prowansalskim stylu króluje natura — drewno, wiklina, len, bawełna oraz uroczy dodatek w postaci świeżej lub suszonej lawendy, ale także innych polnych kwiatów i ziół, których zapach wprowadzi do wnętrza spokój i harmonię. Inne dodatki w stylu prowansalskim to porcelanowe figurki i ceramika, kute elementy dekoracyjne, postarzane, ale eleganckie meble, wygodne zachęcające do relaksu meble wypoczynkowe z zestawem poduch i poduszek, a także zwiewne zasłony.

Kolory Prowansji, które powinny znaleźć się na ścianach to przede wszystkim odcienie bieli, ale także ciepłe pastele, żółcienie, w tym odcienie piasku i kremu, błękity, blade zielenie, róże i oczywiście lawenda, ale także ochra, oliwka czy terakota. Na ich tle jaśniejsze rustykalne meble będą wyglądać niezwykle efektownie. Ściany mogą również zostać wykończone nierównomiernie rozłożonym stiukiem z zachowaną szorstką strukturą, a także sztukaterią.

Gdzie najlepiej sprawdzą się poszczególne odcienie? W salonie polecamy biel i jej odcienie, a także kremy. Podkreśla to elegancki charakter wnętrza, który ocieplą tekstylne i drewniane dodatki. W sypialni można zdecydować się na błękity czy lawendę, które ochładzają wnętrze, co pomoże się zrelaksować i zasnąć, a także wstać wypoczętym. W kuchni można zastosować zarówno pastelowe kremy, jak i kolor oliwki czy ochry, które podkreślą śródziemnomorski charakter prowansalskiej kuchni. Łazienka to pomieszczenie, w którym sprawdzą się zarówno pastelowe żółcienie, które dodadzą rano energii, jak i elegancka biel, która uzupełniona o dodatki ze świeżych kwiatów czy ceramikę będzie wyglądać niezwykle sielsko oraz błękity i lawenda, które pomogą zrelaksować się podczas wieczornej kąpieli. Taka pastelowa i delikatna paleta barw sprawdzi się również w pokoju dziecka, co pozwoli na uzyskanie efektu harmonii w całym domu.

Sufit tradycyjnie powinien być biały. Jeśli na suficie są drewniane belki, z pewnością warto je zostawić w surowym stanie, dbając jedynie o ich odpowiednią konserwację. Jeśli to możliwe należy również zachować fragmenty starego muru lub cegły.

W stylu prowansalskim niezwykle istotne jest światło wpadające do pomieszczenia. To dzięki niemu zastosowane kolory pozwolą uzyskać pożądany efekt sielskiej atmosfery, wygody, relaksu i elegancji. 

Chcesz wprowadzić styl prowansalski do wnętrza? Zainspiruj się farbami marki Farby Kabe! Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealne kolory wnętrza.

Supreme Poradnik