Salon z aneksem kuchennym to wciąż popularne rozwiązanie w projektach mniejszych i większych mieszkań. W apartamencie dla singla oddzielna, pełnowymiarowa kuchnia często nie jest potrzebna. Jednak nawet pasjonaci gotowania nie chcą rezygnować z otwartej przestrzeni, w której czas na przyrządzenie potraw można dzielić z czasem na przebywanie z gośćmi. Jakie kolory wybrać do pokoju z kuchnią, żeby podkreślić męski charakter aranżacji?

Salon z aneksem kuchennym to wspólna przestrzeń, służąca różnym aktywnościom. Podział na strefy jest często umowny, wyznaczany np. przez inną kolorystykę ścian czy wyposażenia. Z kolei w nowoczesnych projektach całkowicie się zaciera – zabudowa kuchenna łączy się z meblami w salonie, ściany i podłogi są w takich samych odcieniach. Aranżacja jest spójna w jak najpełniejszym zakresie – całość dostosowana do jednego kierunku stylistycznego. Ważny jest także metraż, mały salon z aneksem determinuje wybór raczej jasnych kolorów. W dużych przestrzeniach można poszaleć – zasada ta dotyczy zarówno wnętrz męskich, jak i kobiecych.

Klasyka gatunku

Wielu mężczyzn lubi klasyczne meble. Ciężkie antyczne komody, skórzane sofy, drewno w stylu kolonialnym, solidne biurko z charakterystycznym oświetleniem do pracy. Do wyposażenia z akcentami vintage w dżentelmeńskim klimacie pasują kolory zgaszone i ciemne. Elegancki granat, ciemne szarości, butelkowa zieleń, ale też czerwień w odcieniu cegły pozwolą uzyskać wyjątkowy klimat nie tylko w gabinecie, ale też w salonie z aneksem kuchennym.

Industrialne akcenty

W męski gust bardzo często trafiają wnętrza loftowe. Charakterystyczne dla tego wykończenia kolory to odcienie szarego, czarnego połączone z czerwienią cegły i surowością betonu. W salonie z aneksem kuchennym dobrze wkomponuje się wyposażenie i zabudowa meblowa w odcieniach antracytu, ale też bieli. Styl industrialny ze względu na swoją surowość często zalicza się do wnętrz określanych jako męskie. Ma prostą i funkcjonalną bazę, jeśli chodzi o kolory ścian (białe, szare, płyty betonowe lub farba strukturalna imitująca beton) czy wykończenie podłogi. Do tego obowiązkowo wprowadzamy dodatki ze stali i drewna. Całość można przełamać dekorami według uznania np. w odcieniach zieleni lub żółtego.  

Minimalizm w męskim wydaniu

Mówi się, że panowie zwracają we wnętrzach uwagę zwłaszcza na aspekt praktyczny. Cenią sobie oszczędne wykończenie i dużo przestrzeni. W przeciwieństwie do kobiet rzadko stosują dodatki, które mają czysto ozdobny charakter, chociaż nie jest to regułą. Dekoracje mogą stanowić hobbystyczne kolekcje, ciekawe grafiki lub pamiątki z podróży. Minimalizm w męskim wydaniu jest raczej eklektyczny. Neutralne tło: jasne ściany, drewniana podłoga uzupełniane są wyrazistymi meblami i detalami – funkcjonalnymi lub z historią. Aneks kuchenny urządzony w bieli lub odcieniach szarości uzupełni skórzana, ciemna sofa i dębowy stół. W rogu salonu, zamiast donicy z monsterą, pojawi się gitara na stojaku lub sprzęt sportowy.           

Supreme Poradnik