Na jaki kolor pomalować pokój nastolatka? Młodzi ludzie chcą samodzielnie decydować o tym, jak będzie wyglądać ich najbliższe otoczenie. Warto uwzględnić potrzeby i preferencje chłopaka lub dziewczyny podczas aranżowania pokoju i jednocześnie doradzić, które warianty kolorystyczne będą najbardziej praktyczne. Jednym z pomysłów, który możemy zaproponować nastolatkowi, są granatowe ściany.

Dorastający chłopak lub dziewczyna często marzy o nowej aranżacji swojego pokoju. Nic dziwnego – dorastanie to czas wewnętrznej „przebudowy”, rosnącej samoświadomości i samodzielności. Znajdują one wyraz w kształtowaniu przestrzeni wokół siebie i zaznaczaniu odrębności. Nastolatki chcą pokazać własny gust także w wykańczaniu wnętrza czy dekorowaniu go ulubionymi przedmiotami, plakatami, obrazami lub elementami nawiązującymi do praktykowanego hobby. Warto uwzględnić te rosnące potrzeby młodych ludzi. Przecież to nie rodzic, ale nastolatek przebywa na co dzień w pokoju. Z drugiej strony dorosły powinien trzymać rękę na pulsie i zapewnić wsparcie – dobrane kolory muszą sprzyjać nie tylko rozrywce czy wypoczynkowi, ale też nauce. Jeżeli właśnie aranżujesz pokój dla nastolatka – postaw na granatowe ściany. Są modne i praktyczne.

Granatowe ściany w pokoju nastolatka

Wielu nastolatkom podobają się ciemne kolory. Rodzice często podchodzą do nich sceptycznie. Jeżeli pokój ich dziecka jest nieduży, mają obawy, że wizualnie dodatkowo się zmniejszy. Mogą się też martwić, że nie zapewni odpowiedniej ilości naturalnego światła i będzie przytłaczający. Pomalowanie wszystkich płaszczyzn ciemną farbą nie byłoby oczywiście rozsądne, ale jednej z nich – czemu nie? Do wyboru mamy odcienie szarości, zieleni oraz bardzo modnego granatu. Jak zaaranżować granatowe ściany w pokoju nastolatka?

Jak wspomnieliśmy, pomalujmy tym kolorem jedną ścianę – będzie stanowić wyraźny, oryginalny akcent w pomieszczeniu, a jednocześnie zanadto go nie przytłoczy. Taka ściana to świetne tło dla galerii zdjęć – artystycznych, wspomnień z wakacji czy czasu ze znajomymi – lub innego rodzaju młodzieżowej twórczości. Na granatowo warto pomalować ścianę, która łatwo się brudzi np. tę, przy której stoi łóżko lub biurko.

Granat to kolor bardzo uniwersalny – będzie dobrze komponował się z bielą, szarościami czy beżem.  W zależności od pozostałych decyzji aranżacyjnych, sprawdzi się zarówno w pokoju chłopaka, jak i dziewczyny. Kolor podłogi, tekstyliów czy dekoracji zmieni minimalistyczne wnętrze fana gier i sportu, w przytulny zakątek romantyczki.

Jakie meble i dodatki do granatowych ścian?

Do granatowych ścian będą pasować zarówno meble białe, ciemne, jak i drewniane o różnych wybarwieniach. Do pokoju nastolatka dobierzmy szarości, elementy surowego betonu przełamane żółtym – jaskrawym lub musztardowym. Dziewczynie zaproponujmy odcienie zieleni, pastelowe błękity czy brudny róż. Granat to naprawdę znakomity kolor. Preferencje nastolatków potrafią szybko się zmieniać. Jest szansa, że granatowe ściany spodobają się na dłużej, a jeśli w domu zaplanujemy zmianę w pomieszczeniach, taki pokój będzie odpowiedni także dla osoby dorosłej.  

Supreme Poradnik