Umiejscowienie okien względem stron świata to ważna kwestia przy wyborze farby do pomalowania ścian w aranżacji. Z jednej strony nasz odbiór koloru jest związany z rodzajem światła i jego natężeniem w pomieszczeniu. Z drugiej – dobór odpowiedniej palety barw wpływa na to, jak czujemy się we wnętrzu, czy jak postrzegamy przestrzeń. Jeśli posiadamy w domu, mieszkaniu lub pokoju okna od wschodu, nie wybierajmy koloru ścian przypadkowo ani pod wpływem impulsu! Właściwie dobrana farba zapewni komfort: skupienie na pracy lub przyjemny wypoczynek.   

Za najbardziej atrakcyjne uznaje się zwykle mieszkania lub domy z oknami wychodzącymi na zachód i południe. Jednak okna od wschodu w niektórych pomieszczeniach doskonale się sprawdzają. Odpowiednio dobrane kolory ścian podkreślą zalety ekspozycji wschodniej, jak i złagodzą jej mankamenty.

Okna od wschodu w pokojach

Pokoje ze wschodnią ekspozycją okien postrzegane są jako ciemne i chłodne. Ma to związek z tym, że promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia o wschodzie, więc przez większą część dnia nie jest ono już intensywnie doświetlane. Słońce nie nagrzewa też wnętrza tak bardzo, jak w południe.

Chociaż w ciepłych i nasłonecznionych mieszkaniach lub domach czujemy się dobrze, w niektórych pomieszczeniach sprawdzą się okna od wschodu. Ekspozycja na wschodnią stronę świata ma zastosowanie np. w kuchni. Wytwarza się w niej i zatrzymuje ciepło z gotowania, więc intensywne słońce na dłuższą metę będzie powodować dyskomfort. 

Pomieszczenie z oknami na wschód jest bardzo dobre na zaaranżowanie w nim sypialni.

Poranne światło słoneczne napełni pomieszczenie energią potrzebną przy przebudzeniu do aktywności w ciągu dnia. Jednocześnie będzie sprzyjać wieczornej relaksacji i wypoczynkowi. Sypialnia od wschodu zagwarantuje nam przyjemny chłód i optymalną temperaturę do spania. Doceniamy to szczególnie w letnie miesiące. 

Okna od wschodu — jakie kolory ścian wybrać?

Co do zasady, gdy dostęp do światła naturalnego w pomieszczeniu jest ograniczony, warto wybierać jasne i ciepłe barwy. Jaśniejsze kolory odbiją promienie słońca – nieliczne, jeśli mamy okna od wschodu. Najbardziej uniwersalne są odcienie bieli i beżu.

Jeżeli pokój z ekspozycją wschodnią, który aranżujemy, jest duży, możemy pozwolić sobie nie tylko na farby białe lub beżowe. Sprawdzą się też jaśniejsze warianty żółcieni i pomarańczy, a także cieplejsze odcienie zieleni. 

Jednak w przypadku małych wnętrz, zwróćmy uwagę, by nawet ciepłe kolory, nie były zbyt intensywne. Optycznie pomniejszają one pomieszczenia. Dają złudzenie, że ściana przybliża się, więc pokój wydaje się wizualnie mniej przestronny. Im większe jest nasycenie ciepłych odcieni, tym efekt przybliżenia będzie wyraźniejszy.

Dlatego w niedużych przestrzeniach z oknami od wschodu mimo wszystko zdecydujmy się na odcienie bardziej rozbielone. Takie kolory ścian sprawią, że aranżacja nabierze nieco przytulności, a  przy okazji pokój wyda się większy.    

Budujesz lub remontujesz dom? Potrzebujesz inspiracji? W Farby Kabe pomożemy Ci wybrać farby, które najlepiej zadbają i podkreślą walory pomieszczenia. Skontaktuj się z nami i poproś o radę naszych specjalistów lub skorzystaj z naszych wzorników kolorów – KABE K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik