W nowym budownictwie coraz częściej zwraca się uwagę na umieszczanie pomieszczeń technicznych od strony północnej, a pomieszczeń mieszkalnych od południa. Taki podział ma oczywiście związek z ilością naturalnego światła, która dostaje się do wnętrza z każdej strony świata. Jednak w starszym budownictwie nie zawsze był to priorytet, dlatego aranżacja ciemnego gabinetu, kuchni czy sypialni potrafi być wyzwaniem. Jakie kolory ścian wybrać do pomieszczenia z oknami od północy?

Obecność naturalnego światła we wnętrzach ma ogromne znaczenie dla ogólnego samopoczucia i codziennego komfortu domowników. Potrafi również optycznie zmieniać proporcje wnętrza. Ilość naturalnego światła w pomieszczeniu powinna być brana pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o jego przeznaczeniu, a także jego aranżacji.

Nie jest to tajemnicą, że pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ są ciemniejsze i chłodniejsze. W takim pomieszczeniu wybór niewłaściwego koloru ścian, a nawet dodatków może spowodować, że wnętrze stanie się przytłaczające, zimne i smutne nie tylko w okresie jesienno-zimowym – co na pewno nie zachęca do przebywania w nim. Co można zrobić, aby pomieszczenie od północy nie odstraszało? Pomoże wybór właściwego koloru ścian i dodatków.

Aranżując wnętrze, należy pamiętać o zasadzie, która mówi, że im pomieszczenie jest ciemniejsze, tym kolor ścian powinien być jaśniejszy. Kluczem do sukcesu jest więc wybór jasnych pastelowych barw o ciepłych tonach, takich jak żółcienie, kremy czy beże, które dodają energii i pozytywnie wpływają na nastrój. Wybór jasnych tonów sprawi, że pomieszczenie nie będzie się wydawać mniejsze, ale stanie się przytulne, rekompensując tym samym niedobór naturalnego światła.

A jeśli te kolory nie odpowiadają gustom domowników? Wbrew pozorom wybór delikatnej szarości czy błękitu pomoże wydobyć w pomieszczeniu walory północnego światła. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których ważne są harmonia i spokój, a więc w sypialni czy łazience. W tym wypadku podkreślenie kolorem chłodu i pewnej melancholii czy senności wnętrza pozwala się wyciszyć, odstresować i spokojnie zasnąć.

Niezależnie od wybranego koloru ścian warto pamiętać, że w pomieszczeniach od północy sufit powinien być biały, a podłogi, meble i dodatki jasne. Nie tylko dopełni to aranżację, ale pozytywnie wpłynie na ilość światła. Biały sufit odbija światło, oświetlając pomieszczenie od góry. Podobną funkcję pełnią białe ościeżnice i parapety. I choć zastosowanie białego koloru ścian w całym pomieszczeniu nie jest najlepszym pomysłem, na biało można pomalować ścianę znajdującą się naprzeciwko północnego okna, dzięki czemu pomieszczenie zostanie dodatkowo doświetlone.

Pomieszczenie o jasnej pastelowej aranżacji uzupełnią również jasne dodatki takie jak drewniana podłoga, meble czy tekstylia, jednak w przypadku słabiej oświetlonego pomieszczenia warto wybrać tylko kilka dekoracji, aby dodatkowo nie przytłoczyć wnętrza.

Budujesz lub remontujesz dom? Potrzebujesz inspiracji? Skorzystaj z naszych wzorników kolorów – K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik