Minione lata w wyjątkowy sposób zmieniły nasze podejście do dbania o zdrowie, ale też do użytkowania przestrzeni prywatnej i zawodowej. Częściej przebywamy w domu, wiele osób wciąż pracuje zdalnie lub w modelu hybrydowym. Z drugiej strony osoby, które wracają do biur, oczekują, że będzie to miejsce bezpieczne i sprzyjające dobrej kondycji psychofizycznej. W końcu deklaracja EPD w sektorze budowlanym stanowi podstawę do uzyskania punktów w systemach oceny środowiskowej budynku (np. BREEAM, LEED), a to kieruje inwestorów i deweloperów w stronę realizacji budynków w duchu zrównoważonego rozwoju i „zielonej” certyfikacji. EPD służy do oceny wyrobów budowlanych oraz identyfikację tych, które mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko.

Ważny element, który sprawia, że budynek jest nie tylko „zdrowy”, ale przede wszystkim zdrowi są korzystający z niego użytkownicy – mieszkańcy lub pracownicy – stanowi termomodernizacja. Ponadto w czasie dynamicznie wzrastających kosztów eksploatacji, wysokie parametry cieplne to więcej pieniędzy w portfelu właściciela lub najemcy. Jakie są inne zalety termomodernizacji?

Jakie są najważniejsze zalety termomodernizacji domu?   

Termomodernizacja domu się opłaca

Zacznijmy od wspomnianych kwestii ekonomicznych. Zredukowane zapotrzebowanie na energię daje finalnie zmniejszone rachunki. Opłaty maleją, a wartość budynku, który poddano termomodernizacji – rośnie. Dla inwestorów aspekt optymalnego ogrzewania lub w okresie letnim schłodzenia budynku jest bardzo istotny, przekłada się na mniejsze miesięczne koszty utrzymania. Dla instytucji i spółek również ma to znaczenie – obiekt, który odpowiada wytycznym zrównoważonego budownictwa, ale też w dalszej perspektywie daje możliwość korzystnych warunków najmu, postrzegany jako bardziej atrakcyjny finansowo, marketingowo, wizerunkowo. Termomodernizacja to najszybsza stopa zwrotu inwestycji, zwłaszcza że istnieje opcja uzyskania dofinansowania z funduszu termomodernizacji.

Zdrowie i ekologia – atuty pozafinansowe czy na pewno?

W budynku nieocieplonym lub źle ocieplonym może nastąpić kondensacja wilgoci, która może stanowić środowisko dla rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni. Termomodernizacja minimalizuje, a nawet eliminuje to ryzyko. Odpowiednio zaprojektowany budynek posiada przyjazny mikroklimat, co dobrze wpływa na komfort i samopoczucie użytkowników, a to ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jest także korzystna dla środowiska (zmniejsza zużycie energii, ogranicza emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń) – odpowiedzialne podejście do jego ochrony, to tworzenie lepszej przestrzeni do życia dla przyszłych pokoleń. Zdrowe budynki to przede wszystkim budownictwo projektowane i realizowane zgodnie z koncepcją tzw. zdrowego budownictwa. Takie budownictwo to nie tylko budynki jednorodzinne, ale również biura, szkoły, budynki użyteczności publicznej ale także budynki po termo modernizacjach i renowacjach, które mogą stać się przyjazne dla zdrowia ludzkiego, jak i dla środowiska.

W Farby KABE proponujemy sprawdzone ekologiczne produkty i niskoemisyjną chemię budowlaną, aby zaspokoić potrzeby świadomych zagadnienia inwestorów. Stale monitorujemy wpływ produkcji systemów ociepleń na środowisko zgodnie z otrzymaną deklaracją środowiskową EPD. Oferujemy też bogatą gamę tynków, faktur i efektów dekoracyjnych tak, żeby ocieplana elewacja nie była monotonna, ale dopasowana nawet do najbardziej nowoczesnych rozwiązań projektantów.

Supreme Poradnik