Na jaki kolor pomalować pomieszczenia techniczne? Czy ma to znaczenie w miejscach, w których nie przebywamy na co dzień? W budynkach biurowych i wielorodzinnych pomieszczenia techniczne często projektowane są w kondygnacjach podziemnych – garażu, piwnicy – lub na dachu obiektu. Nawet jeśli znajdują się na parterze, zgodnie z wymogami, nie muszą mieć takiej wysokości ani zapewnionego dostępu do światła naturalnego jak w przypadku powierzchni przeznaczonej do codziennego użytku – w mieszkaniu, domu, czy biurze.

Poza pomieszczeniami, w których przebywamy stale – lokalami mieszkalnymi czy powierzchniami biurowymi, w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz obiektach użyteczności publicznej znajdują się także pomieszczenia techniczne. Zgodnie z przepisami są to pomieszczenia przeznaczone dla urządzeń wspierających funkcjonowanie i obsługę techniczną budynku. W większych obiektach np. biurowych są to kotłownie, wentylatornie, rozdzielnie napięcia, pomieszczenia teletechniczne itp. W domach jednorodzinnych również znajdują się miejsca przeznaczone na urządzenia i niezbędne instalacje. Jak powinny być wykończone takie pomieszczenia?

Pomieszczenie techniczne – wykończone czy w stanie surowym?

Inwestorów, również tych prywatnych, może kusić pomysł, by w ogóle nie wykańczać pomieszczeń technicznych i po prostu zaoszczędzić środki, które przeznaczone zostaną na wykończenie lokali czy powierzchni wspólnych. Zdarza się, że posadzki czy ściany pozostawione są w stanie surowym. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej niewykończone płaszczyzny – posadzek, ścian i stropów – na dłuższą metę są bardzo niepraktyczne w utrzymaniu. Surowy beton powoduje pylenie i nasiąkliwość, trudno takie pomieszczenie utrzymać w czystości. Druga sprawa wiąże się z doświetleniem pomieszczeń technicznych – często nie dociera tam naturalne światło, więc stanowią one miejsca ciemne. Niewykończone będą dawały wrażenie jeszcze ciemniejszych.

Jak pomalować pomieszczenie techniczne?

Oczywiście nie chodzi o to, by wykonywać tynki czy inwestować w najdroższe materiały wykończeniowe. Liczy się funkcjonalność – a można ją osiągnąć niewielkim nakładem finansowym. Położenie płytek dedykowanych do takich zastosowań i wykończenie styków cokolikami nie zrujnuje budżetu inwestora, a da dobry efekt estetyczny. Ale przede wszystkim – ułatwi późniejsze sprzątanie i eksploatację powierzchni. Ściany najlepiej pomalować na biało, zwłaszcza jeśli jest to pomieszczenie ciemne, bez okna. Dzięki temu łatwo będzie je odświeżyć po jakimś czasie. A jeśli wykorzystamy farbę o odpowiednich parametrach, łatwo też  będzie je umyć, gdy pojawi się taka potrzeba. Możemy zdecydować się także na odcienie szarości, zwłaszcza w miejscach, które łatwo się brudzą. Wbrew pozorom ciemne kolory mogą się nie sprawdzić, jeśli któryś element pomieszczenia pozostawimy w stanie surowym – powstający i opadający pył z łatwością pokryje ciemne ściany.

W przypadku pomieszczeń technicznych w domach jednorodzinnych, staranniejsze wykończenie z wykorzystaniem droższych materiałów, nie musi oznaczać dużego kosztu, ponieważ powierzchnie są mniejsze niż w obiektach użyteczności publicznej. Istotne jest to, by zakupione produkty były odporne na wilgoć, dzięki czemu ściany nimi pomalowane, będzie można łatwo utrzymać w czystości.

Supreme Poradnik