Marmur to materiał, który od lat nie wychodzi z mody. Ten ponadczasowy klasyk w aranżacji kojarzy się z luksusem i elegancją. Jest uniwersalny w zastosowaniu i ma rozmaite wybarwienia. Raczej nieśmiało i z rezerwą myślimy o jego wprowadzeniu w niedużych metrażach. Jednak coraz częściej marmurowe elementy pojawiają się w mniejszych i bardziej nowoczesnych pomieszczeniach. Z jakimi kolorami łączyć marmur we wnętrzach, żeby podkreślić jego urodę i wyrafinowanie?

Z jednej strony szlachetny i elegancki, z drugiej uniwersalny i praktyczny w utrzymaniu. Marmur we wnętrzach zyskuje różne odsłony. Sprawdza się zarówno na podłodze, jak i na ścianie, jako blat mebli, parapetów, w kuchni i w łazience. Pojawia się w wielkoformatowych płytach, ale też mozaikach. Misy, świeczniki, donice – marmurowe ozdoby stanowią stylowe wykończenie aranżacji.

Powoli przełamujemy stereotyp zastosowania marmuru tylko we wnętrzach eleganckich i pełnych przepychu. Coraz chętniej wprowadzamy go także w nowoczesnych aranżacjach i na małych metrażach. Nawet jeśli nie wykorzystamy naturalnego kamienia, to równie dobrze będzie prezentował się wzór nim inspirowany. 

Z jakimi kolorami łączyć marmur we wnętrzach? 

Chociaż wybarwienia marmuru lub wzory marmuropodobne bywają neutralne, nie z każdym kolorem w aranżacji prezentują się równie atrakcyjnie. Towarzystwo niektórych barw zdecydowanie uwypukla wyjątkową urodę tego kamienia. Z jakimi kolorami łączyć marmur we wnętrzach, żeby wydobyć jego piękno i szlachetną naturę?

Jasny marmur doskonale komponuje się z czernią i ciemnymi odcieniami szarości. Takie zestawienie najczęściej kojarzy z luksusowymi, willowymi aranżacjami. Eleganckie wykończenie „na bogato” podkreślą złote detale – np. oświetlenie, armatura, oprawa lustra. Jeśli jednak ocieplimy marmur i czerń elementami drewna, pomieszczenie nabierze nieco bardziej przytulnego charakteru. Antracyt zestawiony z marmurowymi płytami wkomponuje się też we wnętrza inspirowane stylem industrialnym.     

Marmur we wnętrzach

Kamienie o jasnych wybarwieniach w odcieniu kości słoniowej połączone z bielą lub beżem stworzą doskonałą bazę dla aranżacji minimalistycznej. Na drugim biegunie jest z kolei niezwykle ciekawe i odważne zestawienie marmuru we wnętrzach i butelkowej zieleni. Organiczna, tropikalna stylistyka to najnowszy trend w wykończeniach! Oryginalnie i modnie prezentują się też powierzchnie marmurowe i głębokie odcienie granatu. Odrobina złota doda temu połączeniu elegancji i wyrafinowania.             

Jak widać, marmur we wnętrzach można łączyć z rozmaitymi kolorami. Ten szlachetny kamień dopasujemy właściwie do każdej aranżacji. Od nas zależy, czy pokryjemy nim całe powierzchnie ścian i podłogi, czy wykorzystamy jako materiał umywalki, blatu kuchennego lub jedynie w drobnych, ale oryginalnych elementach ozdobnych. Odpowiednio dobrane odcienie ścian i zabudowy podkreślą piękno marmuru – niezależnie od tego, czy zastosujemy naturalny kamień czy też elementy inspirowane jego wzorem.

Szukasz idealnego koloru ścian, który podkreśli piękno marmuru? W Farby KABE pomożemy Ci wybrać farby, które podkreślą walory tego wyjątkowego kamienia. Skorzystaj z naszych wzorników kolorów – K oraz FARBwerk, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik