Vintage – słowo, które na dobre zadomowiło się w świecie designu i wnętrz. Dobrze znane miłośnikom powrotów do przeszłości w aranżacjach. Lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte, siedemdziesiąte, a nawet okres wiktoriański. Dla tego stylu czas stanął w miejscu – właściwie w jego dowolnym punkcie. Oryginalne przedmioty z epoki mogą w niepowtarzalny sposób zdobić każde pomieszczenie, w tym także łazienkę. Kolory ścian stanowią tło dla wyposażenia vintage i jednocześnie dobrze podkreślają charakter aranżacji.

W stylu vintageliczy się detal: piękne meble, odrestaurowane akcesoria czy zabytkowe dekoracje przenoszą nas w czasie. Sztuką jest stworzyć spójną aranżację – umieścić oryginalny, stary przedmiot w nowym otoczeniu, uzyskując we wnętrzu szlachetny efekt. Każde pomieszczenie może być vintage, w tym także łazienka.

Stylowa łazienka – vintagetkwi w szczegółach

Nie ma jednego dobrego przepisu na łazienkę w stylu vintage. Tutaj znaczenie ma pomysłowość i wyczucie smaku: jak przedmiot z epoki wkomponować w funkcjonalność pokoju kąpielowego. Często w charakterze szafki pod umywalkę występuje odnowiona dębowa komoda lub podstawa kultowej maszyny Singer. Czasem aranżację budują detale np. rama obrazu, w którą możemy oprawić lustro czy miedziany żyrandol. Szczęściarze mają do dyspozycji wolnostojącą wannę na nóżkach lub zabytkową mozaikę na ścianach, lub podłodze, która przetrwała dziesiątki lat. Jakie kolory ścian wybrać do łazienki w stylu vintage?

Jakie kolory ścian wybrać do łazienki w stylu vintage?

To zależy. Po pierwsze od tego, czy chcemy podkreślić klasyczny charakter aranżacji i mocno nawiązać do przeszłości, czy też raczej wolimy zaakcentować połączenie starego z nowym. Jeżeli zależy nam na tym, by nasza łazienka zamieniła się w prywatny wehikuł czasu, w doborze kolorów inspirujmy się epoką, z której pochodzą meble lub dodatki. Np. w łazience z wyposażeniem w stylu wiktoriańskim możemy zastosować odcienie beżu, écru, kości słoniowej lub wręcz przeciwnie – ciemne, nasycone warianty zieleni, grafitu czy granatu, które nadadzą pomieszczeniu, elegancki, choć nieco mroczny wyraz.

Biały, który zawsze pasuje

Jeżeli chcemy wyeksponować zabytkowy mebel czy dekorację w łazience w stylu vintage, pewnym i sprawdzonym kolorem ścian będzie biały. Odcienie bieli nie będą konkurować z dekoracyjnym charakterem szafki, wręcz przeciwnie – wyposażenie wybije się na tle jasnych płaszczyzn.

Aranżacje w stylu vintage dają nam naprawdę duże pole działania i szerokie spektrum wyboru. Możemy wykończyć wnętrze nowocześnie i wpasować w nie stary akcent. Wówczas wybrany przez nas kolor ścian może być naprawdę dowolny. Dopasowany do odcienia płytek, innych elementów łazienki lub trendów kolorystycznych wiodących w czasie, z którego pochodzi nasz zabytkowy mebel czy dodatek.

Farba dopasowana pod każdym względem

Łazienka to pomieszczenie bardzo wymagające. Poza kwestiami estetycznymi musimy uwzględnić również aspekt funkcjonalny. Wybierzmy farbę nie tylko w atrakcyjnym kolorze, dopasowanym do stylu aranżacji, ale przede wszystkim produkt odporny na działanie wody i wilgoci. 

Supreme Poradnik