Kolory mają istotne znaczenie nie tylko przy aranżacji wnętrz, ale także podczas projektowania elewacji budynku. Jeżeli chcemy uzyskać dobry stylistycznie efekt, fasada powinna stanowić całość. Dach, farba elewacyjna, wybarwienie stolarki okienno-drzwiowej muszą ze sobą współgrać kolorystycznie. Pokrycie dachowe w odcieniach szarości wciąż nie wychodzi z mody – jaki kolor elewacji do szarego dachu będzie pasować najlepiej?

Jak dobrze wybrać odcień farby elewacyjnej? To ważna kwestia dla każdego inwestora. Nietrafione kolory ścian we wnętrzach jest stosunkowo łatwo zmienić. Jednak w przypadku fasady – zła decyzja może nas sporo kosztować.

Jaki kolor elewacji do szarego dachu?

Poza osobistymi upodobaniami, podczas planowania warto kierować się najbliższym otoczeniem oraz architekturą i kolorystyką domów z sąsiedztwa. Podstawowym punktem odniesienia do wybarwienia elewacji są także: ogrodzenie, brama wjazdowa oraz główne elementy samej nieruchomości.

Kolor ścian zewnętrznych musi się komponować z odcieniem stolarki okienno-drzwiowej, a zwłaszcza z pokryciem dachowym, które stanowi dużą powierzchnię całego budynku.

Szary, grafitowy dach to niesłabnący trend

zarówno w przypadku właścicieli prywatnych domów, jak i obiektów użyteczności publicznej czy wśród rozwiązań deweloperskich. Można powiedzieć, że stanowi swojego rodzaju klasyk wśród kolorów pokrycia dachowego. Inwestorzy wybierają go równie często, jak ponadczasową czerwień – charakterystyczną dla tradycyjnych projektów.

Trzeba przyznać, że szary dach jest nie tylko modny i atrakcyjny wizualnie, ale też bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o dobór innych elementów fasady.

Jaki kolor elewacji pasuje do szarego dachu?

Pewnym wyborem są odcienie bieli, kremu i beżu. To najbardziej popularne rozwiązania – i nic dziwnego. Sprawdzą się zarówno w przypadku budynków o tradycyjnej bryle z dwuspadzistym dachem, jak i w nowoczesnej, minimalistycznej architekturze. Jasna elewacja oraz szare pokrycie dachowe będzie się świetnie komponować z dużymi przeszkleniami w antracytowych ramach i detalami z naturalnego drewna.

Bardzo modnym, ale odważnym wyborem jest szary kolor elewacji do szarego dachu. Takie zestawienie niemalże ton w ton należy wciąż do rzadkości, jednak finalny efekt jest rewelacyjny. Jeżeli obawiamy się ciemnej farby na całości budynku, możemy zdecydować się na mniej wyraziste opcje.

Szary dach, szare ściany?

Pierwszy wariant to kolor szary, ale w jasnej, rozbielonej wersji, która nie będzie tak bardzo rzucała się w oczy, jak intensywny, grafitowy odcień. Drugim wariantem jest zastosowanie ciemnoszarej farby, ale nie na całej elewacji, tylko na wybranych fragmentach. W zależności od projektu budynku możemy pokryć kontrastującym odcieniem wykusz, ryzalit lub wyodrębnić w ten sposób strefę wejścia do domu.

Jeżeli planujemy na terenie działki architekturę ogrodową, dodatkowy budynek gospodarczy lub oddzielny garaż – możemy zastosować ciemną farbę do pokrycia elewacji również tych obiektów. Wówczas kolorystyka ścian domu będzie nie tylko pasować do szarego dachu, ale także stworzy stylistyczną całość z innymi elementami otoczenia. 

Supreme Poradnik