Przemyśl, Katowice, Warszawa, Wodzisław Śląski, Bytom, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, Kraków, Lipno, Pabianice, Zawadzkie, Starogard Gdański, Konin, Zawiercie – to przykłady miast ozdobionych niesamowitymi muralami, wykonanymi produktami firmy Farby KABE. Wśród autorów ulicznych obrazów są znani streetartowcy – m.in. Raspazjan, Dulk, Kruk, Joel Bergner, Mikołaj Rejs.

Rodzaje murali

Murale są formą ekspresji artystycznej i edukacji. Mają dużą siłę oddziaływania i urzekają swoim pięknem i/lub siłą przekazu. Inspiracją do ich powstania są ważne wydarzenia i rocznice historyczne, a także postaci zapisane na kartach historii i ich osiągnięcia, czego przykładem mogą być mural w Lipnie, upamiętniający bohaterów Powstania Wielkopolskiego, i murale przemyskie, których założeniem jest nawiązanie do bogatej historii Przemyśla (np. pokazanie dawnych szlaków handlowych, przypomnienie patrona BiOSG gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego w 150 rocznicę urodzin).

Źródłem inspiracji dla projektantów murali mogą być muzyka, sztuka i literatura, jak w przypadku malowidła na siedzibie fundacji „Kultura nie boli” w Warszawie. Punktem wyjścia dla projektu była książka „Miłość w czasach zarazy” G.G. Marqueza.

Murale obrazują wartości i misję z nimi związaną, a także nawiązują do przemian społeczno-gospodarczych, jak dzieło Raspazjana w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej 13, przedstawiające pozytywne zmiany zachodzące w tym górniczym mieście.

Z kolei natura i ekologia zainspirowały twórców murali proekologicznych. „Czułość drzew” w Bielsku-Białej jest ilustracyjną opowieścią o potrzebie bliskości drzew w życiu człowieka. Dekorując Galerię Bielską BWA, symbolizuje związki natury z kulturą. „Zielona Głowa” w Katowicach przypomina o konieczności skupienia uwagi na ochronie środowiska. Motywy roślinne tych metaforycznych malowideł harmonizują z koronami drzew rosnących w pobliżu.

Ważne jest bowiem, by murale wpisywały się w estetykę i klimat dzielnicy i ulicy, przy której się znajdują – zwłaszcza jeśli ta jest zabytkowa, jak w przypadku bydgoskiego muralu z motywem muzyki sakralnej, wykonanego na murze należącym do zgromadzenia zakonnego Sióstr Klarysek.

Trwałość murali

Artyści reprezentujący street art celowo wybierają do malowania ściany północne i wschodnie. Należy unikać punktów silnie nasłonecznionych i uważać na wilgoć, dlatego nie jest wskazane malowanie murali w pobliżu miejsc zraszania i na ścianach oporowych oraz południowych i zachodnich. Odpowiednie przygotowanie powierzchni i wybór farb elewacyjnych najwyższej jakości takich jak produkty Farby KABE to gwarancja trwałości ściennego malowidła.

Turystyka muralowa

Dziesiątki litrów farb i gruntów oraz setki puszek ze sprayami – średnio tyle produktów zużywają streetartowcy do stworzenia jednego muralu. Firma Farby KABE brała udział w wielu akcjach muralowych w Polsce. Kochamy murale, dlatego wspieramy inicjatywy związane z malowaniem murali, zapewniając twórcom niezbędne materiały. Dzięki temu wszyscy możemy się cieszyć piękniejszym otoczeniem, a ulice miast stają się prawdziwą galerią sztuki.

Zachęcamy do uprawiania turystyki muralowej – do zwiedzania miast kolorowym szlakiem murali powstałych przy użyciu farb z logiem Farby KABE, do podziwiania sztuki, poznawania historii i lokalnych kontekstów.

Supreme Poradnik