W miejscu pracy spędza się przynajmniej jedną trzecią dnia. Dlatego tak istotne jest stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała kreatywnej i wydajnej pracy, ale także będzie przytulna. Podstawowym zabiegiem, aby stworzyć biuro, w którym chce się pracować, są właściwe kolory ścian. Jakie kolory ścian zastosować w biurze?

Chroniczne zmęczenie, brak produktywności, rozdrażnienie. Często za przyczynę złego stanu psychicznego pracowników uznaje się niską motywację zawodową czy problemy osobiste. Tymczasem za złe samopoczucie, zmęczenie czy rozdrażnienie w miejscu pracy może być odpowiedzialna nieodpowiednia kolorystyka wnętrza. Psychologia potwierdza, że kolory mają wpływ na ogólne samopoczucie, dlatego ich właściwy dobór jest bardzo istotny.

Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule: Jak kolor wpływa na samopoczucie.

W przypadku biur poza dobrym samopoczuciem zespołu niezwykle istotny jest aspekt reprezentacyjny koloru.

Każda firma posiada własną identyfikację wizualną, która powinna być powszechnie i natychmiast rozpoznawana. Kolory wykorzystane do tworzenia identyfikacji powinny się również znaleźć w elementach aranżacji biura, choć w imię zasady: Co za dużo to niezdrowo,  pomalowanie ścian na kolory z logo firmy to niezbyt trafiony pomysł. Jakie kolory ścian zastosować w biurze?

O dobry nastrój zespołu zadbają ciepłe pastelowe kolory, które sprawiają, że biuro staje się przytulne.

Jasne pastele sprawdzą się również w pomieszczeniach biurowych przeznaczonych do wypoczynku. Poza efektem relaksującym ciepłe kolory zachęcają również do działania. Taki efekt przyda się na pewno w pomieszczeniach usytuowanych od północy, czyli tam, gdzie jest deficyt naturalnego światła. 

Tam, gdzie głównym narzędziem pracy jest ekran komputera dobrym pomysłem jest zastosowanie koloru zielonego — również w pastelowych odcieniach, który ukoi zmęczone oczy. Zielony kolor ścian może zostać uzupełniony o dodatki z naturalnego drewna oraz rośliny zielone, w tym niezwykle modne zielone ściany z roślin, które nie tylko są piękną ozdobą, ale także pozwalają się odprężyć.

Warto sięgnąć również po paletę kolorów ziemi: złamana biel, szarości, żółcienie, brązy i beże sprawdzą się wszędzie tam, gdzie firma, już od progu chce dać poczucie stabilności, niezawodności i bezpieczeństwa.

Brązy warto zastosować w pomieszczeniach, w których przyjmuje się potencjalnych partnerów biznesowych oraz klientów na przykład branży ubezpieczeniowej.

Żółcienie w pastelowym wydaniu sprawdzą się w biurze księgowym — żółty nie tylko poprawia nastrój, ale także sprzyja skupieniu, logicznemu i analitycznemu myśleniu oraz zapamiętywaniu informacji. To też kolor polecany do biura turystycznego, w którym będzie kojarzył się z piaskiem na plaży, słońcem, wypoczynkiem i wakacjami. Nie bez przyczyny w biurach turystycznych często łączy się go z kolorem niebieskim w różnych odcieniach, który kojarzy się z niebem, jeziorem czy oceanem.

Niebieski w pastelowej odsłonie to również doskonały kolor do biur.

Niebieski uspokaja i podkreśla profesjonalizm miejsca i osoby. Niebieski kolor na ścianach pomaga się skupić. Dodatkowo niebieski wprowadza przyjemny chłód do pomieszczenia, co może być przydatne nie tylko latem, ale także w sytuacjach stresowych i wszędzie tam, gdzie podejmowane są ważne decyzje. Kolor niebieski na ścianach stosuje się między innymi w bankach, urzędach, firmach ubezpieczeniowych, miejscach badań i analiz, ale także w salach szkoleniowych czy konferencyjnych, gdzie wzbudza zaufanie i kojarzy się z mądrością.

Intensywne kolory nie są dobrym pomysłem do przestrzeni biurowych, ale świetnie sprawdzą się jako akcent nawet w formie kontrastu. Wibrujący pomarańcz, który energetyzuje ciało i umysł w połączeniu z intensywnym fioletem, który wyzwala kreatywność to dobry pomysł w pokojach managerskich, gdzie odbywają się burze mózgów.

A czy czerwony to dobry pomysł do biura?

Użyty z głową i umiarem — tak! Choć może nie do biura maklerskiego, gdzie wszystkim będzie kojarzył się ze spadkiem notowań. To kolor, który pobudza krew, a z nią kreatywność, dlatego może sprawdzić się w branży reklamowej, marketingowej czy w studiu graficznym.

Urządzasz domowe biuro? A może szukasz koloru, który zainspiruje Twoich pracowników? W Farby KABE pomożemy Ci wybrać kolor, który uzupełni aranżację biura. Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — KABE K oraz FARBwerk Farby KABE, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik