Jesień to czas powrotu do obowiązków szkolnych. Pomalowanie ścian w pokoju ucznia kolorami, które pozytywnie zadziałają na jego kreatywność, samopoczucie i koncentrację, pomoże stworzyć dziecku odpowiednie warunki do nauki.
Kolory, a temperament ucznia
Przy wyborze farb do pokoju ucznia można się kierować psychologią kolorów. Kolor ścian warto dobrać do temperamentu dziecka, uwzględniając to, że ciepłe barwy pobudzają, a chłodne wyciszają. Uspokajające zimne odcienie niebieskiego jak lazur bzu i modraszka oraz cieplejsze tony zieleni oliwki i mchu we wzorniku FARBwerk 2, a także industrialne szarości z palety FARBwerk 1 sprawdzą się w pokoju ucznia pełnego energii.
Niebieski koi nerwy, poprawia wydajność i ma właściwości optycznie powiększające wnętrze. Dobrze jest go przełamać kolorem cieplejszym, żeby nie działał zbyt przygnębiająco lub rozleniwiająco. Barwę nieba ożywi połączenie z kolorami ziemi i jesiennej przyrody ze wzornika FARBwerk 3 – z beżowym, żółtym, pomarańczowym.
Zielony może znaleźć zastosowanie w pokoju dzieci żywiołowych – uspokaja, pomaga się zrelaksować i zredukować poziom stresu, a według najnowszych badań wspomaga koncentrację.
Aktywizujące, pełne słońca kolory z palety ciepłej FARBwerk 3 można wykorzystać w pokoju ucznia spokojnego, cechującego się nieśmiałością. Czerwony przyspiesza krążenie krwi i pracę umysłową, żółty rozjaśnia pomieszczenia, dodaje energii i optymizmu, a pomarańczowy zachęca do podejmowania wyzwań. Jednak w nadmiarze rozpraszają – ten pierwszy wzmaga drażliwość, drugi wywołuje zmęczenie, dlatego ważny jest umiar. Intensywnym kolorem wystarczy pomalować detale albo jedną ścianę i pozostałe pokryć jego pastelowymi tonami lub farbą neutralną z palety szarości FARBwerk 1 i FARBwerk 4. Można wykorzystać także złamane lub czyste biele jak super biała farba dyspersyjna nawierzchniowa TOP WHITE Anti-Reflex. W przypadku młodszych uczniów lepiej uważać z dużą ilością koloru białego w pokoju – może wzbudzać w dzieciach poczucie osamotnienia i izolacji.
Szary wprowadza równowagę i wycisza pozostałe barwy, dlatego w pokojach najmłodszych domowników warto z rozwagą rozplanować jego natężenie i ulokowanie. Może być tłem dla barwnych dekoracji i pojedynczych kolorowych ścian. Bogate spektrum kolorów ziemi, drewna i kamienia zebrano we wzorniku FARBwerk 4. Królują tu szlachetne odcienie piaskowca, surowego betonu, beżu, zielonkawej szarości, brązów stonowanych, szarawych i wyrazistych – kasztanowych, mahoniowych.
Jak poprawnie zestawiać kolory, by do siebie pasowały?
Pomoże w tym koło barw, ale zdecydowanie łatwiej będzie skorzystać ze wzorników FARBwerk Farby KABE, opracowanych przez najlepszych kolorystów i projektantów, którzy zadbali o to, by samodzielne tworzenie zestawów kolorów było proste i nieobarczone ryzykiem błędu. We wzornikach wszystkie kolory pasują do siebie idealnie.
Pokój dziecka to przestrzeń nie tylko do nauki, ale i do zabawy czy odpoczynku. Zastosowanie podziału kolorystycznego we wnętrzu umożliwi wydzielenie kilku stref, przeznaczonych do różnych czynności, np. niebieska do snu, żółta do zdobywania wiedzy, fioletowa do działań kreatywnych.
Wybór kolorów ścian do pokoju ucznia to ważna decyzja. Dokonując selekcji, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim opinię głównego użytkownika przestrzeni – pokazać mu wzorniki kolorów, a nawet wspólnie stworzyć wizualizację pokoju w aplikacji Farby KABE „Pokoloruj dom i wnętrze”. Taki wspólny projekt może być doskonałą zabawą zarówno dla dziecka, jak i rodziców.