Czerwona cegła ma wyjątkowy charakter. Warto uwzględnić jej unikalność w aranżacji, aby stworzyć przestrzeń spójną zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Odpowiednio dobrany kolor ścian podkreśli piękno cegły, a wnętrze stanie się harmonijne.

Czerwona cegła to już klasyk we wnętrzach, na elewacjach, w ogrodzeniach posesji. Coraz większą popularnością, ze względu na atrakcyjność ceny i łatwość wykonania, cieszy się tzw. efekt cegły dekoracyjnej, możliwy do uzyskania przy użyciu modelowanych tynków. Korzystając z produktów Farby Kabe, możesz uzyskać imitację czerwonej cegły w kilku wariantach, w tym także postarzaną, z różnym ułożeniem wzoru, która do złudzenia będzie przypominać ten popularny materiał. We wnętrzach cegłą pokrywa się najczęściej tylko jedną wybraną ścianę lub jej fragment. Jak dobrać kolor płaszczyzn sąsiadujących? Oto kilka podpowiedzi.

Neutralnie, nowocześnie, loftowo

Spokojne, nowoczesne wnętrze lub klimat architektury fabrycznej stworzysz, łącząc czerwoną cegłę z odcieniami szarości. Szarość w aranżacjach wprowadza neutralną elegancję, prostotę, minimalizm, tonuje intensywność cegły. Jednocześnie czerwień tego surowca ociepla wnętrze, nadając mu przytulny charakter. Jeżeli jednak uzupełnimy je elementami ze stali i szkła oraz charakterystycznym oświetleniem, nadamy pomieszczeniom loftowy klimat. Bardziej surowo – ale wciąż w dobrym stylu.     

Ciepło, domowo, rustykalnie

Cegła pasuje też do stylu wiejskiego, więc nawiązujące do tradycyjnego wyglądu kolory, również pasują do cegły. Beże, odcienie brązu i elementy drewniane w ciemnym wybarwieniu będą się dobrze komponować z czerwoną cegłą, a aranżacja nabierze rustykalnego wyrazu. Takie zestawienie sprawdzi się także w przypadku cegły zastosowanej w elewacji budynku, zwłaszcza jeśli w projekcie uwzględniono stolarkę okienną z drewna.

Kontrastujące kolory ścian do czerwonej cegły –  jasne lub ciemne

Do czerwonej cegły możemy dobrać kolory z dwóch biegunów: bezpieczną biel, lub odważne ciemne odcienie. Biała ściana zawsze się sprawdzi. Jest uniwersalna, a czerwona cegła w sąsiedztwie bieli zostanie dzięki niej pięknie wyeksponowana. Jednocześnie wnętrze pozostanie wizualnie czyste i przestronne, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować również inne dodatki.

Z drugiej strony ciemne odcienie ścian to patent na odważne, wyraziste wnętrze. Czerwona cegła w kontraście z głębokim granatem, butelkową zielenią czy antracytem będzie prezentować się ekskluzywnie i designersko. Jeżeli boisz się optycznego zmniejszenia przestrzeni, ciemny kolor zastosuj na jednej lub dwóch ścianach akcentowych. Pamiętaj jednak, że ceglany to bardzo charakterystyczny kolor, więc dokładanie kolejnych w aranżacji (wyposażenie, dekoracje) nie będzie już dobrym pomysłem.

Kolory ścian pasujące do czerwonej cegły

  • Szary – jeśli chcesz stworzyć wnętrze minimalistyczne lub w stylu fabrycznym.
  • Beżowy, brązowy – jeśli chcesz nadać aranżacji rustykalny charakter.
  • Biały lub ciemny zielony, granatowy, antracytowy – dla klasycznego lub wyrazistego wyglądu pomieszczenia.
Supreme Poradnik