Garderoba – dla jednych standard, dla innych marzenie. Jednak coraz częściej spotykamy się z garderobą nawet w projektach mniejszych metraży. To pomieszczenie, w którym główną rolę odgrywa funkcjonalność – dlatego podczas aranżacji, w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad rozplanowaniem półek, drążków czy szuflad. Jaki kolor ścian w garderobie sprawdzi się najlepiej?

Garderoba to marzenie niejednej kobiety i dobre rozwiązanie w przypadku panów, którzy na co dzień ubierają się oficjalnie i elegancko. Swobodna, zorganizowana przestrzeń na wyprasowane ubrania – sukienki, koszule, garnitury jest bardzo praktyczna. Aspekt funkcjonalny ma największe znaczenie, gdy aranżujemy garderobę, chociaż estetyka w niektórych przypadkach również bywa bardzo istotna.

Jaki kolor ścian w garderobie?

Gdy wybieramy kolor ścian w garderobie, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się funkcjonalnością. Farbę dopasowujemy do wielkości pomieszczenia i oświetlenia, jakim w nim dysponujemy. Niektóre garderoby stanowią wydzieloną, ale otwartą część sypialni – wówczas kolor ścian musimy dobrać z myślą o całej powierzchni.

Mała i jasna

Najbardziej oczywistym kolorem ścian w garderobie jest biały. Optycznie powiększa nieduże pomieszczenia i odbija światło. Dobrze sprawdzi się w małej przestrzeni z białą zabudową i lustrem, zwłaszcza jeśli nie ma w niej okna, a jedynie sztuczne oświetlenie. Sprawdzą się też odcienie beżu i szarości. Zaletą jasnych barw, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i zabudowę, jest fakt, że stanowią neutralne tło dla kolorów ubrań. Jeśli jednak obawiamy się, że nasza garderoba będzie w bieli zbyt sterylna – możemy przełamać ją drewnianą podłogą lub dywanem w kontrastującym odcieniu.

Większa przestrzeń – większy wybór

Właściciele dużych przestrzeni z oknem mają większe pole do popisu. Mogą pozwolić sobie na ciemniejsze i bardziej intensywne kolory farb do garderoby. Szarości, paleta błękitów czy różne odcienie zieleni będą się świetnie prezentować na takich powierzchniach. Niektórzy decydują się na naprawdę ciemne kolory w garderobie. Na barwy ścian, wyposażenia, dekoracji wybierają czarny, antracytowy lub ciemnobrązowy. W połączeniu z lustrami i bogatym oświetleniem uzyskują efekt bardzo elegancki – pomieszczenie przypomina raczej luksusowy butik niż domową garderobę.     

Otwarta i spójna

A jaki kolor ścian w garderobie wybrać, jeżeli nie ograniczają jej żadne drzwi i stanowi integralną część innego pomieszczenia? Zazwyczaj pokojem, w którym znajduje się garderoba, jest sypialnia. Niektóre projekty uwzględniają miejsce na ubrania we wnęce bez osłony lub przestrzeń garderoby wydziela przeszklenie. Podobne rozwiązanie można zastosować np. w pokoju nastolatki. W takim wariancie kolor ścian powinien być dopasowany do reszty wykończenia – na pewno sprawdzi się jednolita farba w całym pomieszczeniu. A jeżeli chcemy mimo wszystko wydzielić inną barwą strefę otwartej garderoby, dobierzmy odcień, który nie zaburzy spójności aranżacji.

Niezależnie od tego, na jaki wariant kolorystyczny się zdecydujemy, ważne są także parametry farby. Garderoba to przestrzeń intensywnie eksploatowana każdego dnia, ściany mogą się brudzić, zwłaszcza na małej powierzchni. Dlatego produkt, którym je pomalujemy, powinien mieć wysoką odporność na szorowanie. 

Supreme Poradnik