Zielone dachy stanowią niezwykle atrakcyjny element wykończenia budynku. Z jednej strony kolor jest wyważony, z drugiej – oryginalny. Budynek wyróżnia się, jednak w sposób subtelny i z klasą. Pokrycie dachowe w tym kolorze może podkreślać ekologiczny charakter domu, nowoczesną lub tradycyjną architekturę, a odpowiednio dobrana elewacja pomaga stworzyć harmonijną kompozycję.
Dom tradycyjny z zielonym dachem
Ciepłe kolory i wykorzystanie materiałów pochodzących z przyrody pasuje do tradycyjnego budownictwa. Elewacje wykonane z kamienia, cegły, drewna – lub pokrycie z efektem dekoracyjnym, imitujące wspomniane surowce – pięknie współgrają z zielonym dachem. Kamień o naturalnym wyglądzie stworzy urocze wrażenie zanurzenia w przyrodzie. Cegła, zwłaszcza w ciepłych czerwonych lub brązowych odcieniach, również doskonale komponuje się z naturalną zielenią dachu. Dla domów w stylu wiejskim lub klasycznym idealnym wyborem będą elewacje drewniane. Naturalne drewno lub bejcowana szalówka w połączeniu z zielenią dachu przypominają nieco leśniczówkę i wpasowują się klimatem w otoczenie roślinności na posesji.
Zielony dach w nowoczesnym budownictwie
Nowoczesna architektura stawia na proste formy, symetryczne bryły i minimalizm. Elegancką prostotę często łączy się z klasyką, jednak w nowym wydaniu. Ciepło drewna z surowym betonem, duże przeszklenia z tradycyjnym kształtem stodoły. Współczesne budownictwo z wykończeniem elewacji w neutralnych kolorach doskonale skomponuje się z zielonym dachem. Co więcej, nowoczesne to coraz częściej także energooszczędne i ekologiczne. W projektach, w których dachy aranżuje się całoroczną roślinnością (maty rozchodnikowe) – zieleń dachu, elewacja z elementami szkła oraz metalu i efektem betonu będą rozwiązaniem atrakcyjnym i innowacyjnym. Biorąc pod uwagę ekologiczne założenia, warto również zadbać o jakość materiałów wykorzystywanych do pokrycia elewacji. Współczesne tynki i farby o niskiej zawartości szkodliwych substancji są trwałe i jednocześnie przyjazne dla środowiska.
Eklektyczne połączenie
Eklektyczne podejście do wykończenia budynków i łączenie stylów architektonicznych pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego i oryginalnego efektu. Wspomniana już drewniana elewacja może być doskonale zestawiona z nowoczesnymi elementami ze szkła lub stali. Elewacja w jasnych, pastelowych kolorach lub klasycznym beżu i bieli dopasuje się do zielonego dachu, dodając mu delikatności i subtelności. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwiązania te połączyć z tynkiem dekoracyjnym z efektem betonu (cała ściana lub fragment). Taka mieszanka da niebanalne wrażenie i podkreśli wyjątkowość realizacji.
Podsumowując: Wybór elewacji do domu z zielonym dachem ma ogromne znaczenie dla estetyki i harmonii, nie tylko samych elementów wykończenia, ale też budynku z otoczeniem. Dla tradycyjnych domów wybieramy kamień, cegłę i drewno – lub tynki dekoracyjne z efektem tych surowców. W nowoczesnych projektach domy zyskają na atrakcyjności, dzięki elewacjom z betonu, szkła lub metalu. Eklektyczne połączenie stylów i dbałość o ekologiczne materiały to kolejne aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Wówczas dom będzie nie tylko niepowtarzalny, ale też przyjazny dla środowiska.