Klatka schodowa, która łączy ze sobą kilka kondygnacji w domu to przestrzeń wymagająca. Jest powierzchnią użytkową często eksploatowaną, więc zastosowane do wykończenia materiały powinny gwarantować funkcjonalność. Z tego samego powodu wygląd klatki powinien być estetyczny i przyjazny – zarówno dla domowników, jak i dla gości. Jak pomalować wysoką klatkę schodową, żeby osiągnąć taki efekt?

W przeciwieństwie do klatek schodowych w budynkach użyteczności publicznej, blokach lub apartamentowcach, to od nas zależy, jak zaaranżujemy klatkę schodową we własnym domu.

W przypadku zabudowy jednorodzinnej klatka schodowa zazwyczaj łączy dwie kondygnacje. W zależności od projektu schody prowadzą na górę z części dolnej użytkowej, np. z salonu, a czasem sąsiadują z przedpokojem blisko drzwi wejściowych. W przypadku nieruchomości wielorodzinnych klatka często jest oddzielnym, zamkniętym elementem budynku dla dwóch poziomów mieszkalnych i oddzielnych gospodarstw domowych.

Spójna aranżacja

Zwłaszcza gdy klatka schodowa jest integralną częścią wnętrza – powinna harmonizować kolorystycznie z całą aranżacją. Jednocześnie możemy wykorzystać odcienie kontrastujące, żeby wyodrębnić strefę komunikacyjną w domu. Zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych, sprawdzą się farby w ciemniejszych barwach – szarości czy zgaszone beże. Oczywiście muszą one nawiązywać kolorystycznie do ścian sąsiadujących.

Co na ściany w klatce schodowej?

Zastosowanie produktów o wysokich parametrach odporności na wodę i ścieranie zagwarantuje nam wygodną eksploatację. Co jakiś czas klatka schodowa z pewnością będzie wymagała odświeżenia, szczególnie jeśli w domu są dzieci – przy dobrej farbie oznacza to jedynie przetarcie ściany, a nie jej ponowne malowanie.

Jak pomalować wysoką klatkę schodową?

Chociaż wysokie pomieszczenia mogą się wydawać kłopotliwe w doborze koloru ścian, tak naprawdę dają nam dużo większe możliwości. Nie musimy obawiać się ciemnych barw, które przytłoczyłyby wnętrze o standardowej wysokości.

Ciemne ściany – praktyczne i z charakterem

W wysokich pomieszczeniach nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zastosowali modne intensywne kolory – granat, butelkową zieleń czy nawet czerń. Tak pomalowana ściana sprawdzi się zarówno w przypadku schodów otwartych na salon, jak i klatek z wąskim korytarzem. W drugim wariancie przestrzeń wizualnie bardzo się zmniejszy, ale wysoka klatka schodowa zyska niepowtarzalny charakter – zwłaszcza jeśli uzupełnimy ją odpowiednim oświetleniem.

Wysoka klatka schodowa z imitacją betonu

W surowej aranżacji stylu industrialnego wysoką klatkę schodową możemy pomalować farbą imitującą tynk. Beton we wnętrzach jest wciąż modny. Zastosowanie go na powierzchni przy schodach będzie rozwiązaniem nie tylko designerskim, ale też praktycznym – skutecznie ukryje pojawiające się podczas użytkowania zabrudzenia, a nawet uszkodzenia.       

Biało i czysto

Oczywiście, jeśli dom utrzymany jest w stylu minimalistycznym, możemy zdecydować się na jasne, jednolite wykończenie. Biała farba nie będzie tak funkcjonalna, jak odcienie ciemne. Jednak zastosowanie odpowiednich produktów odpornych na ścieranie i zmywanie, pozwoli nam utrzymać przestrzeń klatki w czystości.

Supreme Poradnik