Pokój dla gości to miejsce, w którym mogą zatrzymać się nasi najbliżsi – rodzina i przyjaciele, a czasem przyjaciele przyjaciół. Niezależnie od tego, czy jest to jeden nocleg, weekend czy dłuższy pobyt, warto zadbać, by była to przestrzeń wygodna, przytulna i jednocześnie – praktyczna. Jak pomalować pokój gościnny?
Oddzielny pokój gościnny to komfort zarówno dla przyjezdnych, jak i dla gospodarzy. Rodzina czy przyjaciele mogą dobrze wypocząć. Właściciele mieszkania lub domu mogą z kolei z przyjemnością przyjąć gości i zapewnić im odpowiednie warunki pobytu. Jednocześnie każdy, dysponując prywatną przestrzenią, może czuć się swobodnie. Wygoda i funkcjonalność pomieszczenia zależy od tego, w jaki sposób je urządzimy.
Jak w domu i jak na wakacjach
Jeśli chcemy, by bliscy dobrze się czuli w naszym domu, warto spokojnie przemyśleć dobór mebli, akcesoriów, tekstyliów w każdym szczególe. Wygodne łóżko, przyjemna pościel i miękkie ręczniki, miejsce na przechowywanie ubrań i rzeczy osobistych to podstawa pokoju dla gości. Kolory, faktury, wzory pozwolą stworzyć we wnętrzu konkretny klimat. Bukiet świeżych kwiatów? Karafka z wodą i szklanki na ozdobnej tacy? Czemu nie? Kto powiedział, że nie możemy stworzyć aranżacji, jak z hotelu lub przytulnym pensjonacie na wsi? Niech nasi goście poczują się dobrze – jak w domu i odprężeni – jak na wakacjach.
Jak pomalować pokój gościnny?
Tym, co ma związek zarówno ze stylem wnętrza, jak i komfortem przebywania w pomieszczeniu, są kolory ścian. Dobór farby jest powiązany z kilkoma kwestiami. Zadajmy sobie pytanie – czy na co dzień, gdy nie przyjmujemy gości, pokój będzie wykorzystywany do innych celów czy raczej będzie stał pusty? Czy zamierzamy bawić się aranżacją, lubimy zmieniać dodatki i styl we wnętrzach? Pewne zasady są też uniwersalne – niektóre kolory sprzyjają wypoczynkowi i relaksacji, inne nie.
Najbezpieczniejsze i najbardziej uniwersalne są odcienie bieli, écru, beżu. Z łatwością dobierzemy do nich wyposażenie i wprowadzimy zmiany aranżacji, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota. Delikatne brązy i jasne szarości, to również barwy, w których otoczeniu każdy będzie czuł się dobrze i takie, które będą pasować do wielu wyborów stylistycznych.
Rozbielone szarości, brązy i odcienie bieli sprawdzą się również w sytuacji, gdy pokój gościnny na co dzień ma jeszcze inne funkcje, np. domowego biura, kącika hobbystycznego lub dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, gdzie np. trzymamy deskę do prasowania. Zaaranżujmy wnętrze tak, by na wypadek przyjazdu bliskich, szybko schować osobiste drobiazgi i łatwo zamienić je w przestrzeń neutralną dla gości.
Możemy zdecydować się również na kolory nasycone, ciemne. Pamiętajmy jednak, by pokój nie był zbyt przytłaczający w ogólnym odbiorze. Nie sprawdzą się kolory krzykliwe, jaskrawe – utrudniają one wyciszenie się przed pójściem spać i w efekcie mogą zaburzyć skuteczny wypoczynek. Żeby stworzyć aranżację z charakterem, zdecydujmy się na odcienie zieleni, granatu, ciemne szarości. We wnętrzu może pojawić się również cegła lub farba imitująca beton.