Mieszkanie lub domek z antresolą to dla niektórych marzenie, a dla innych – konieczność. Mały metraż w podłodze, ale wysokie ściany dają możliwość osiągnięcia kompromisu: nieduże mieszkanie zyskuje dodatkową powierzchnię pod sufitem. Jakie kolory wybrać do tej przestrzeni? Jak pomalować antresolę?
Pomysłów na aranżację mieszkania lub domu z antresolą znajdziemy mnóstwo. Jest to wciąż niesłabnący trend zarówno w sieci, jak i w magazynach wnętrzarskich. Niektórzy marzą o mieszkaniu z przytulnym miejscem do spania na antresoli. Inni planują w ten sposób urządzić modny pokój dziecka lub nastolatka. Właściciele niedużych domów lub domków letniskowych widzą w antresoli dobrą przestrzeń dla gości, lub dodatkowe miejsce na przechowywanie i relaks.
Antresola antresoli nierówna – może znajdować się pod skosem, przypominać górę piętrowego łóżka z barierką albo stanowić pełnowymiarowe otwarte pomieszczenie, w którym bez problemu będziemy mogli poruszać się wyprostowani. Wiele jest także możliwości aranżacji i równie dużo pomysłów na kolor. Jak pomalować antresolę?
Jak pomalować antresolę?
Nie ma w tej w kwestii jednej dobrej odpowiedzi. Właściwie każda wariacja kolorystyczna jest dozwolona. Co mamy do wyboru?
Wszędzie tak samo
W większości aranżacji sprawdza się pomalowanie ścian w antresoli na taki sam kolor, jak reszta mieszkania, domu czy ścian bezpośrednio do niej przylegających. Ponieważ, jak wspomnieliśmy, antresola to rozwiązanie do niedużych, ale wysokich mieszkań, zwykle ściany malujemy w jasnych kolorach – białym, écru, beżowym. Ten sam kolor od podłogi do sufitu daje poczucie przestronności, optycznie powiększa przestrzeń. Sama powierzchnia antresoli wydaje się też dzięki temu większa.
Ciemna, ale czysta
Innym wariantem jest pomalowanie jednej ze ścian na kolor kontrastujący. Może to być ściana, która na wysokości antresoli stanowi wezgłowie łóżka – ciemniejszy kolor będzie bardziej praktyczny. Z tych samych względów warto wykorzystać farbę nie tylko zgaszoną, ale też o dobrych parametrach zmywalności, wzdłuż schodów lub drabinki. To newralgiczne miejsce łatwo się brudzi i jest narażone na zadrapania i uszkodzenia.
Uroki kontrastów
W końcu możemy zdecydować się na zaaranżowanie ścian antresoli w zupełnie innym odcieniu niż reszta mieszkania czy domu. Jaki efekt wówczas osiągniemy? W zdecydowany sposób wyodrębnimy tę strefę z całości pomieszczenia. Taki pomysł może się dobrze sprawdzić w pokoju nastolatka lub dziecka, gdzie gra kolorami jest swobodniejsza i nie zależy nam na tym, by ukryć funkcję spania. W przypadku kawalerki lub małego domu musimy liczyć się z tym, że kolor kontrastujący skupi uwagę na przestrzeni antresoli i pomieszczenia tam zaaranżowanego. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na taki wariant, możemy zastosować wybrany odcień również w dekoracjach lub wyposażeniu jako nawiązanie np. we frontach szafek kuchennych, tapicerce fotela, tkaninie poduszek lub kolorze dywanu.