Kolor ścian w domu czy mieszkaniu może się wydawać elementem czysto dekoracyjnym. Dlatego jego wybór często opiera się na indywidualnych gustach domowników. Jednak kolor ścian może pełnić również bardzo praktyczną funkcję i optycznie zmieniać proporcje wnętrza.

Ciasny, ale własny. W tym powiedzeniu jest bardzo dużo prawdy. Nawet najmniejsze mieszkanie, może stać się prawdziwym przepełnionym ciepłem domem, jeśli właściwie się je zaaranżuje. Podstawą tej aranżacji jest kolor ścian. Prawidłowo dobrany może optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że będzie ona sprzyjała relaksowi.

Chcąc optycznie powiększyć wnętrze mieszkania czy domu należy wybrać farby o jasnych, pastelowych kolorach, takich jak beże, żółcienie, brzoskwiniowe, odcienie błękitu lub klasyczna biel, które można łączyć ze sobą. Są to uniwersalne kolory, które sprawdzą się w wielu aranżacjach — minimalistycznej, skandynawskiej, klasycznej, ale także prowansalskiej czy shabby chic. Wybierając kolor, należy również zwrócić uwagę na rodzaj światła w pomieszczeniu. Dlaczego? Zimne barwy sprawdzą się przy naturalnym świetle. Ciepłe ogrzeją pomieszczenie oświetlone sztucznym światłem.

Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta — jest wąskie i długie — istnieje kilka optycznych sztuczek, które pomogą zmienić jego proporcje. Pomalowanie węższych ścian lub sufitu na ciemniejszy kolor to jedna z nich. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze wyda się kwadratowe. Opcją, która poszerzy wnętrze, jest podłoga w pasy. A jeśli nie pasuje to do aranżacji należy pamiętać, że kolor podłogi i ścian powinien być podobny.

Pasy — nie tylko na podłodze, ale także na ścianie to doskonały sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Pasy pionowe sprawią, że niskie pomieszczenie optycznie wyda się wyższe, a szerokie pomieszczenie — nieco węższe. Natomiast pasy poziome pozwolą optycznie obniżyć i poszerzyć wnętrze. Jakie kolory pasów warto zastosować? Klasycznym i eleganckim rozwiązaniem jest połączenie czerni i bieli. Często spotyka się również połączenie bieli z innym ciemnym odważnym kolorem, takim jak butelkowa zieleń czy kolor granatowy. W pokoju dziecka świetnie sprawdzi się natomiast połączenie pasteli z bielą.

A co jeśli pastele nie należą do preferowanych kolorów? Wybierając ciemny kolor do niskiego pomieszczenia należy pamiętać, aby sufit i podłoga były w tym samym jasnym odcieniu. Wnętrze sprawi wrażenie wyższego i większego również wtedy, kiedy pomiędzy sufitem a ścianą zostanie wprowadzony około 15-centymetrowy pasek w kolorze sufitu.

Podstawową zasadą w aranżacji małego pomieszczenia jest minimalizm. Co to oznacza w praktyce? W małym pomieszczeniu powinny się znajdować tylko niezbędne meble. Najlepiej, aby każdy z nich miał nóżki, a jeśli to możliwe — wisiał nad podłogą. Odsłonięta podłoga sprawia, że nawet małe pomieszczenia wydają się przestronne.
Dodatki powinny być w tym samym kolorze lub w kolorach z tej samej palety barw. Polecaną sztuczką są również lustra, które odbijają światło i wprowadzają wrażenie głębi. Poziome lustro na ścianie optycznie poszerzy pomieszczenie, a lustro pionowe sprawi, że będzie się ono wydawało wyższe.

Chcesz, aby pomieszczenia w Twoim domu wydawały się większe? Postaw na odpowiednie kolory ścian!

Dzięki naszym wzornikom (K, FARBwerk) wybierzesz odcień najlepiej pasujący do Twojego wnętrza.

Supreme Poradnik