Uroczystości, wspólne podróże, portrety dzieci, wnuków, czarno-białe fotografie sprzed wielu lat. Ściana z rodzinnymi zdjęciami to przestrzeń wyjątkowa. Z jednej strony bardzo osobista, stanowiąca przypomnienie ważnych chwil, z drugiej – dekoracja, której często przyglądają się nasi przyjaciele i goście. Czasem wkładamy zdjęcia w ozdobne oprawy, czasem jedynie minimalistyczne, szklane antyramy. Wszystko po to, by stanowiły wyróżniający się element aranżacji, który będzie cieszył nasze oko, ale też przykuje uwagę osób, które zaprosimy do domu. A jak kolorem wyeksponować ścianę z rodzinnymi zdjęciami?

Jednolite tło

Jaka jest najważniejsza zasada, którą warto kierować się przy wyborze koloru ściany pod galerię ze zdjęciami? Tło powinno być jednolite. Jeżeli powiesimy fotografie na wzorzystym tle, kwiecistej tapecie lub ścianie w pasy – zgubimy to, co istotne w galerii zdjęć: bohaterów, sytuacje, miejsca. Poza tym jest duże prawdopodobieństwo, że w pomieszczeniu pojawi się wrażenie bałaganu. Nie dość, że odwrócimy uwagę od fotografii, to jeszcze sprawimy, że cała aranżacja wnętrza stanie się chaotyczna. Na galerię rodzinnych pamiątek wybierzmy więc gładką ścianę. W jakim kolorze?

Klasycznie

Jakim kolorem ściany wyeksponujemy zdjęcia? Możemy wybrać jeden z absolutnych klasyków: biel lub szarość. Na tym tle dobrze będą wyglądać zarówno ramy ciemne, jak i jasne, zdjęcia kolorowe i czarno-białe. To pewne, że neutralne tło wyeksponuje rodzinną galerię. Obrazy nie będą z niczym konkurować – ani ze wzorami, ani z fakturą płaszczyzny, na której zawisną.

W kolorze

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie barw ciemnych i intensywnych. Nie bójmy się odważnych odcieni, jeśli pozwala nam na to metraż i oświetlenie pomieszczenia, na ich tle zdjęcia będą prezentować się naprawdę wyjątkowo. Granat, zieleń, czerń to atrakcyjne i oryginalne rozwiązania. Po pierwsze ciemna ściana przykuje uwagę, wyodrębni strefę galerii spośród innych płaszczyzn w mieszkaniu. Po drugie będzie stanowić bazę pod kompozycję obrazów.

Możliwości jest mnóstwo. Czarna ściana, czarne ramy, fotografie w kolorze lub czerni i bieli. Ściana w wybranym kolorze i jasne ramy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wybrali na ścianę z rodzinnymi zdjęciami takie ujęcia, których kolory, w całości lub akcentach, będą nawiązywać do odcienia farby. Innym wariantem, nieco eklektycznym, ale interesującym, jest ściana w kolorze np. turkusowym, bordowym, butelkowej zieleni czy antracytu ozdobiona starymi ramkami w odcieniu złota lub mosiądzu.

Retro

Jeżeli lubimy wracać myślami do wspomnień sprzed wielu lat lub pasjonują nas historie poprzednich pokoleń, najpewniej z sentymentem patrzymy na stare zdjęcia – czarno-białe lub w sepii. Stwórzmy galerię takich fotografii. Ścianę z rodzinnymi zdjęciami dziadków, pradziadków i innych krewnych wyeksponują zarówno jasne, klasyczne odcienie (złamana biel, beż, jasny szary), jak i kolory ciemne, nasycone – ale zgaszone. Unikajmy krzykliwych, jaskrawych kolorów, które zaburzają sentymentalny charakter kompozycji, nawiązujący do klimatu sprzed wielu lat.

Supreme Poradnik