Poddasze można zaaranżować na wiele sposobów, choć niewielki metraż i skośne ściany stanowią niemałe wyzwanie. Najczęściej celem metamorfozy pokoi ze skosami jest ich optyczne powiększenie, dodanie lekkości oraz zwiększenie funkcjonalności, czasem zaakcentowanie kameralności i dodanie przytulności. Środkiem do osiągnięcia tych celów jest dobór odpowiednich kolorów ścian i oświetlenia.
Jasne czy ciemne kolory na skosach?
Jaśniejsze kolory na skosach odbijają światło, przez co sprawiają wrażenie, że w pomieszczeniu jest więcej światła i przestrzeń jest większa. Ciemne kolory absorbują światło i tworzą kontrasty, które działają chaotycznie, przytłaczająco i akcentują skosy, a przez to zmniejszają wizualnie pokój. Niekorzystnie na proporcje wnętrza na poddaszu wpływają także duże różnice kolorystyczne i kolory mocno nasycone, dynamizujące przestrzeń.
Malowanie skosów farbami marki Farby KABE w jasnych kolorach jest jak wprowadzenie dodatkowej dawki światła w pokoju. Pozwolą one uzyskać harmonijny, jednolity efekt i – co ważne – pasują do różnych stylów wnętrzarskich. Można je potraktować jak płótno będące tłem dla bardziej nasyconych pigmentem dodatków czy widocznych drewnianych krokwi, wykorzystując zasadę kontrastu. Wśród kolorów optycznie powiększających wnętrza ze skosami królują biel i jej odcienie, krem, beż, wanilia, szarości, błękity, rozbielone kolory ziemi i pastele. Złamana biel i inne jasne farby na skosach podkreślą urodę naturalnych materiałów – np. drewnianych belek stropowych i filarów podtrzymujących dach.
Zasada monochromatyczności na poddaszu
Załamania połaci o różnym kącie nachylenia, wysokości, linii, a także obudowa szybu kominowego, ścianki kolankowe i działowe – różnorodność płaszczyzn na poddaszu nie musi być komplikacją architektoniczną. Można ją potraktować kreatywnie, tym bardziej że stwarza możliwość żonglowania kolorami. Duże pole manewru kolorystycznego daje poddasze o większej powierzchni i wyższych, ok. 1,5-2-metrowych ściankach kolankowych, ale reguła monochromatyczności sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach ze skosami. Polega ona na zróżnicowaniu tonacji, odcieni i nasycenia w obrębie jednej, jasnej barwy. Ma walory estetyczne i funkcjonalne – pomoże przełamać monotonię wnętrza, wprowadzić podział na strefy, a jednocześnie nie zakłóci jego harmonii, spójności i jasności. Ważne, by pamiętać, że skosy inaczej odbiją światło i trzymać się zasady, żeby były pokryte farbą jaśniejszą niż pozostałe elementy – wtedy osiągnie się efekt rozświetlenia: wnętrze wygląda bardziej przestronnie, a światło łatwiej dociera do miejsc ukrytych w cieniu.
Modna aranżacja pokoi ze skosami
Zastosowanie na skosach farb w jasnych kolorach nie tylko stworzy iluzję większej przestrzeni, ale wpisze się także w najnowsze trendy w urządzaniu domu i mieszkania. Najmodniejszym stylem 2023 roku i kolejnych sezonów będzie japandi – połączenie najlepszych elementów stylistyk japońskiej i skandynawskiej. Jego esencją jest mieszanka ekologii i zasady „less is more”, w co wpisują się minimalizm, prostota i subtelna, elegancka, łagodna, jasna kolorystyka ścian w uporządkowanych, ale przytulnych pomieszczeniach. Urządzając poddasze użytkowe i pokoje ze skosami, warto się zainspirować stylem japandi. Szeroką gamę jasnych kolorów idealnych do malowania skosów można znaleźć we wzornikach Farby KABE (KABE K, NCS, FARBwerk).