Czerwona ściana w domu lub mieszkaniu? Pomysł na taką aranżację należy raczej do odważnych. Większość osób podchodzi z rezerwą do zastosowania farby w tym odcieniu. Postrzegana jest ona jako wyrazista, intensywna, a nawet agresywna. Stąd, nawet jeśli przejdzie nam przez myśl wprowadzenie jej w pomieszczeniu – rezygnujemy na rzecz neutralnych rozwiązań. Jednak czerwona ściana wcale nie musi przytłaczać! Dużo zależy od tego, w jakich pomieszczeniach ją wprowadzimy oraz na jakie odcienie czerwieni się zdecydujemy.

Czerwony to kolor wyjątkowy. Mocny, ekspresyjny, wyrazisty i trzeba przyznać – niełatwy do zastosowania we wnętrzach. Jednak umiejętne wykorzystanie czerwieni może ożywić dom i dodać energii domownikom. Będzie stanowić elegancki akcent i odświeży pomieszczenie. Bezpiecznym wyjściem, które sprawdzi się właściwie w każdej aranżacji, jest czerwona ściana.

Czerwony – kolor energii, władzy i miłości

Czerwień kojarzy się z aktywnością, energią, władzą, ale też z miłością. Zdecydowanie przykuwa uwagę. W zależności od stopnia intensywności i odcienia może budzić różne odczucia i skojarzenia.

Jasna, jaskrawa czerwień to synonim namiętności i pasji. Ciemne, bordowe czy purpurowe odcienie kojarzą się z wyrafinowaniem, luksusem i prestiżem. Z kolei pastelowe i mocno rozbielone warianty czerwieni – wpadające w róż – dają wrażenie ciepła i romantycznej delikatności.

Jak widać spektrum barw i tym samym farb, które możemy wybrać do wnętrza, jest ogromne! W jakich pomieszczeniach czerwona ściana sprawdzi się najlepiej? Jakie odcienie czerwieni wybrać?

Czerwona ściana

Czerwona ściana w salonie, w kuchni czy przedpokoju? 

Czerwona ściana sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach, w których toczy się życie towarzyskie, panuje ruch i energia. Czerwień, jak wspomniano, jest bardzo stymulująca, inspiruje do działania, a nawet przyspiesza bicie serca. To dobre rozwiązanie do aranżacji ściany w przedpokoju, w salonie czy jadalni. Akcent w tym kolorze sprawdzi się także w kuchni.

Czerwona ściana w sypialni

A co z sypialnią? Wydaje się, że barwa miłości i namiętności jest wręcz dedykowana do zastosowania w tym pomieszczeniu. Zdania bywają jednak podzielone. Niektórzy nie polecają dekorowania ścian czerwienią w miejscu wypoczynku, ze względu na mocno pobudzający charakter czerwieni. Zdarza się też, zwłaszcza w niedużych metrażach, że sypialnia pełni też inne funkcje np. domowego biura.

Dlatego warto przemyśleć, jak dużą płaszczyznę chcemy przeznaczyć na czerwoną ścianę i jaki odcień będzie najlepiej sprzyjał relaksacji czy skupieniu. Zamiast ognistych, szkarłatnych wariantów, może lepiej zastosować złamany burgund, wpadający w brąz i wybrać ścianę o mniejszej powierzchni. Nada on wnętrzu smaku i wyrafinowania. Sypialnia zyska nieco pikanterii, a czerwona ściana nie będzie ani przytłaczać, ani rozdrażniać.

Czerwona ściana – z czym zestawić?

Na koniec jeszcze jedna sugestia. Czerwień siłą rzeczy będzie się wybijać na pierwszy plan – zwłaszcza jeśli udekorujemy nią całą ścianę. Dlatego lepiej unikać łączenia jej z innymi nasyconymi barwami. Zestawmy ją raczej z łagodnymi i spokojnymi odcieniami szarości, beżu czy bieli.

Czerwona ściana odświeży wnętrze i doda energii domownikom. Masz wątpliwości? Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — KABE K oraz FARBwerk Farby Kabe i wybierz idealną czerwień.

Supreme Poradnik