Nie ma wątpliwości, że biel we wnętrzach odświeża je i sprawia, że nabierają elegancji. Jednak myśląc o zastosowaniu bieli na ścianach, może być tak, że każdy ma na myśli coś innego. Często ta sama biała farba, która sprawia, że jeden pokój wydaje się magiczny, może sprawić, że inny będzie wyglądał chłodno. Podobnie jak w przypadku wszystkich kolorów, biel wiąże się z temperaturą, nastrojem, współczynnikiem odbicia światła i stylem. Często wystarczy niewielki dodatek innego koloru, aby ocieplić lub stonować biel. Oto, co należy wziąć pod uwagę, zanim pomalujesz ściany na biało.

Biel to świeżość, elegancja i klasa, która sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Nie tylko domach i mieszkaniach prywatnych, ale także w biurach, gabinetach, bankach czy kancelariach prawnych.

Jeśli zatem zależy nam, aby wnętrze było przytulne i pomagało się zrelaksować należy do bieli ścian, dobrać ciepłe dodatki, bądź meble w ciepłych odcieniach drewna. Drewniane schody wykonane w ciepłym, bukowym odcieniu drewna pięknie się wkomponują w białe, zimne przestrzenie.

Jeśli natomiast wnętrze ma sprawiać wrażenie formalnego, należy unikać ciepłych ozdobników, a zamiast nich umieścić w pomieszczeniu meble w szarych, czarnych kolorach lub w zimnych odcieniach drewna.

Jaki styl do białych ścian?

Stylem, w którym białe ściany idealnie komponują się z chłodnym, bielonym drewnem jest styl skandynawski, w którym dominują  jasne, czyste, prawie sterylne przestrzenie i zimna paleta kolorystyczna. Na ścianach można umieścić np. grafiki w czarnych, kontrastujących z białym kolorem ramkach.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Aby biel naprawdę komplementowała pomieszczenie, warto przemyśleć położenie pomieszczenia. Związane jest to z ilością światła, która do niego wpada. I tak w tych umiejscowionych od północy, gdzie naturalnego światła jest zdecydowanie mniej, należy zastosować biel, ale należy pamiętać o ciepłych dodatkach lub umeblowaniu. W pomieszczeniach, które znajdują się od strony południowej, można również zastosować biel z zimnymi tonami dodatków; jak szary, niebieski, zielony, fioletowy. Te zabiegi pozwolą osiągnąć we wnętrzu równowagę.

Biel sprawdzi się również w nowoczesnych aranżacjach


Biel sprawdzi się również w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Podkreśli wnętrza, w których zastosowano dodatki w ciepłych kolorach, takie jak złoto czy naturalne rośliny zielone, czy tam, gdzie zieleń zagląda do wnętrza przez okno. Aby biel nie wydała się zbyt kliniczna, można zastosować również odcienie szarości zarówno w dekoracjach, jak i na ścianie.

Biel doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu klasycznym czy rustykalnym. To również doskonały pomysł do domów wakacyjnych, hoteli, spa i tych miejsc, które służą wypoczynkowi, relaksowi i które kojarzą się ze słonecznym latem, bielą domów na Santorini czy piasku na hiszpańskich plażach.

Biel pasuje do większości aranżacji

Co istotne, biel pasuje do większości aranżacji i ozdobi zarówno salon, jak i kuchnię, łazienkę czy sypialnię. To dodatki, dla których biel jest idealnym tłem, określą styl pomieszczenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby białe ściany zawsze utrzymywać w nieskazitelnej czystości. W innym wypadku efekt, który udało się osiągnąć dzięki białym ścianom, szybko przeminie.

Supreme Poradnik