Jak zaaranżować pokój dla dziecka? Przestrzeń dla malucha powinna być praktyczna, wygodna, sprzyjać zabawie, wypoczynkowi, ale też rozwojowi. Przyjęło się, że w zależności od płci, dominującym kolorem jest niebieski lub różowy. Tymczasem zielony to znakomity kolor. Pogodny, ale spokojny, odpowiedni dla dziewczynki, chłopca albo… rodzeństwa.

Pokój dla dziecka – jak zaaranżować?

Urządzanie pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie. Przestrzeń musi być praktyczna i wygodna zarówno dla malucha, jak i dla opiekunów. Potrzeby dziecka szybko się zmieniają. Niektóre elementy wyposażenia będą wymagały ciągłej zmiany i nadążania za rozwojem pociechy. Warto tak zaaranżować wnętrze, aby zminimalizować konieczność modyfikacji, a tym samym mnożenia dodatkowych kosztów. Jak wybrać dobry kolor ścian do pokoju dziecięcego?

Dlaczego kolory są ważne (nie tylko dla dzieci)

Utarło się, że kolorem dla dziewczynki jest różowy, a dla chłopca – niebieski. Według tego schematu, wielu rodziców, dziadków, przyjaciół kupuje prezenty dla nowo narodzonego malucha, dobiera ubranka i zabawki. Wciąż kierujemy się tą prawidłowością również przy urządzaniu pokoju dziecięcego.

Kolory to niezwykle istotna, jeżeli nie najistotniejsza, kwestia związana z aranżacją wnętrz. Barwy wpływają nie tylko na ogólny klimat pomieszczenia, ale także na emocje i samopoczucie przebywających w nim osób. Mogą przytłaczać albo wprawiać w dobry nastrój, uspokajać lub dodawać energii. Sprzyjają zasypianiu lub – wręcz przeciwnie – zaburzają sen. Pomagają w nauce i pracy lub rozpraszają.

To, jakimi kolorami jesteśmy otoczeni na co dzień w naszych mieszkaniach czy miejscach pracy, ma niebagatelne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku przestrzeni, w której przebywa dziecko – wypoczywa, bawi się, uczy. Nieoczywistym, ale znakomitym kolorem do pokoju dziecięcego jest zielony. Odpowiedni zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca, na każdym etapie rozwoju. 

Zielony pokój dla dziecka – uniwersalny, pogodny, praktyczny

Zielony jest kolorem, którego najwięcej znajdziemy w naturze. Nic dziwnego, że kojarzy się z przyrodą, a mózg odbiera go jako barwę uspokajającą. Między innymi dlatego przebywanie w otoczeniu zieleni rozluźnia nas i relaksuje. Jednocześnie, podążając za psychologią kolorów, zieleń zwiększa koncentrację i pobudza kreatywność.

Zielony pokój dla dziecka będzie sprzyjał zarówno regeneracji, zabawie, jaki i nauce! Zieleń „pasuje” zarówno do dziewczynki, jak i chłopca. Z tego powodu jest to doskonały wybór w przypadku aranżacji przestrzeni dla rodzeństwa. Odpowiedni odcień nada pomieszczeniu pogodny klimat i co istotne – będzie uniwersalny. Nie straci na aktualności, co może mieć miejsce na przykład w przypadku różowego pokoju „księżniczki”, która stała się nastolatką. Malując pokój na kolor zielony, jest szansa, że wraz z wiekiem, będzie wymagał jedynie odświeżenia, a nie całkowitej zmiany aranżacji. Zieleń pasuje właściwie do wszystkich kolorów wyposażenia – od bieli po drewno, w rozmaitych wariantach wybarwienia.      

Jak zaaranżować zielony pokój?

Możliwości aranżacji zielonego pokoju dla dziecka jest mnóstwo. Farba do ścian w odcieniu delikatnie rozbielonej zieleni to podstawa wykończenia. Bardziej intensywne czy ciemne warianty zielonego wykorzystajmy w dodatkach. Polecamy jednak wyważone kolory ziemi – beże, pastelowe żółcienie, błękity. Do tego naturalne tekstylia i drewniane dodatki, obrazki ze zwierzątkami czy fotografie z kadrami z przyrody – takie dekory wprowadzą w pomieszczeniu przyjemny i bajkowy nastrój.  

Supreme Poradnik