Przed nami jedna z najpiękniejszych pór roku – jesień. Bogactwo barw zachwyca w przyrodzie, zwłaszcza jeśli możemy cieszyć się pogodną aurą. Jesienne kolory niezmiennie inspirują projektantów i pasjonatów aranżacji. Zaczerpnięte z natury nie tylko odcienie, ale też zestawienia kolorystyczne, sprawdzą się w nadchodzących miesiącach, tym bardziej że ocieplą i ożywią coraz krótsze dni i coraz dłuższe wieczory. Jak zaaranżować wnętrza w kolorach jesieni?

Nie trudno wymienić podstawowe kolory z jesiennej palety: brązowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, fioletowy, zielony. Miłośnicy stylu skandynawskiego, prostoty, przejrzystości i minimalizmu wzdrygną się być może na myśl o tej feerii barw. Jednak kolory jesieni mają wiele odsłon, w tym także tych zgaszonych, eleganckich albo rozbielonych, pogodnych, które można dopasować do wielu aranżacji.

Miód, musztarda, koniak

Miodowy i musztardowy to odcienie żółtego, które od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Możemy je zastosować na ścianach, panelach, dużych płaszczyznach. Świetnie wyglądają w towarzystwie szarości, betonu, drewna. Dobrze prezentują się także w elementach wyposażenia i dekoracjach: aksamitna sofa, grube zasłony, kolorowa szafka nocna. Złote dodatki podkreślą szlachetny charakter żółcieni. Spokojnym, a jednocześnie wyróżniającym się odcieniem jest koniakowy. Skórzane meble, dywany, grube, plecione pledy – koniak możemy wykorzystać zarówno do jesiennych aranżacji minimalistycznych wnętrz w kolorach ziemi, jak i zgaszonych, nastrojowych klimatów w stylu Barber shop.

Burgund, bordo, rubin

Nastrojowe i intrygujące, a na pewno bardzo kobiece, będzie wnętrze, do którego wprowadzimy odcienie czerwieni – zgaszone i intensywne: burgund, bordo, rubin. Zaprezentują się pięknie w tkaninach, aksamitnych tapicerowanych meblach. Odważnym polecamy ten wybór również na ścianach w matowym, szykownym wykończeniu. Przy odpowiednim oświetleniu i eleganckich dodatkach stworzymy zaskakującą aranżację w stylu glamour.

Terakota, czekolada, krem 

Jeżeli serce kieruje nas jesienią w stronę brązów – bardzo proszę. Czekolada, ceglaste mieszanki z kroplą czerwieni, gorąca terakota to odcienie, które ocieplą wnętrze, wprawią w dobry nastrój i dodadzą energii. Jeśli aranżujemy wnętrze spokojne, neutralne, możemy pójść w stronę jesiennych kolorów ziemi – kawa z mlekiem, piaskowe beże, kremowa biel. Taką bazę łatwo przełamać kontrastującymi odcieniami w dodatkach i zestawić z innymi jesiennymi wariantami kolorystycznymi, o których wspomnieliśmy.

Jesień w kolorze granatu i zieleni

Wnętrza w kolorach jesieni to także takie, w których dominuje król szyku i elegancji. Granat – bo o nim mowa, jest odcieniem dla odważnych. Głęboki, nasycony może wydawać się ponury jak październikowy wieczór, ale zestawiony z innymi odsłonami jesiennej palety lub zastosowany w akcentach nada aranżacji wyrazu. Zieleń to wbrew pozorom również kolor jesieni – w lesie o tej porze roku królują nie tylko spadające liście, ale też pachnące po deszczu drzewa iglaste. Butelkowa zieleń, ciemna, intensywna, podobnie jak granat czy burgund, z pewnością podkreśli wyjątkowość wnętrza.   

Supreme Poradnik