Zima może pozostawić pewne niedoskonałości na fasadzie domu. W promieniach wiosennego słońca mogą się uwidocznić pozimowe zabrudzenia, mikrouszkodzenia i wyblakłe kolory. To znak, że nadszedł czas na wiosenną metamorfozę elewacji!

Dlaczego warto odnowić elewację wiosną?

Wiosna jest optymalnym okresem na zewnętrzne prace renowacyjne, ponieważ ta pora roku charakteryzuje się stabilnymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura powietrza oscylująca między 10 a 25 C oraz jego umiarkowana wilgotność to dobre środowisko do przeprowadzenia remontu elewacji i aplikacji farb elewacyjnych – osiągają one optymalną przyczepność i trwałość. Przekłada się to zarówno na wizualny efekt, jak i długotrwałość renowacji.

Profesjonalne czyszczenie elewacji krok po kroku

  1. Przegląd

Przed malowaniem elewacji trzeba dokładnie zdiagnozować stan powierzchni. Po oględzinach zidentyfikujemy rodzaj zabrudzeń (biologiczne, atmosferyczne, mechaniczne) i ocenimy stan techniczny podłoża. Proces czyszczenia powinien być dostosowany do specyfiki materiału oraz typu zabrudzenia.

  1. Usunięcie zanieczyszczeń organicznych

Biokorozja budynku to częsty problem związany z elewacją domu. Na negatywne działanie organizmów żywych takich jak glony, mchy i porosty szczególnie narażone są północne i zacienione ściany budynków. Specjalistyczne preparaty biobójcze wyeliminują istniejące organizmy i zabezpieczą powierzchnię przed ich ponownym pojawieniem się na elewacji.

ALGIZID Farby KABE to produkt o działaniu grzybo- i glonobójczym, który konserwuje i chroni fasady budynków, w tym systemy ociepleń, tynki cementowe, cementowo-wapienne, beton, wapienie, kamienie. Powierzchnie poddane korozji biologicznej należy pokryć przy użyciu środka ALGIZID za pomocą szczotki, pędzla, wałka lub gąbki), a następnie po upływie 12 godzin sezonowania spłukać wodą. Przy intensywnym skażeniu podłoża zabieg odkażania trzeba powtórzyć.

  1. Czyszczenie ciśnieniowe

Przy odnawianiu elewacji przyda się takie narzędzie jak myjka ciśnieniowa. Odpowiednie ustawienie parametrów (ciśnienia i odległości dyszy) do czyszczenia różnych powierzchni jak tynki akrylowe, silikonowe, mineralne pozwoli skutecznie wyczyścić fasadę budynku.

  1. Hydrofobowa impregnacja

Po umyciu elewacji należy ją zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci. W przypadku podłoży betonowych, tynków wapiennych, wapienno-cementowych i cementowych, płyt cementowo-włóknowych, murów z klinkieru, z cegły licowej, z cegły silikatowej, okładzin z piaskowca i mineralnych powłok malarskich do hydrofobowej impregnacji można zastosować HYDROPOR Farby KABE. Ten bezbarwny preparat na bazie drobnocząsteczkowych, wodorozcieńczalnych żywic akrylowych i silikonowych służy także do gruntowania podłoży mineralnych i pokrytych powłoką malarską na bazie tworzyw sztucznych oraz do właściwego przygotowania podłoża pod silikonową farbę elewacyjną ARMASIL F. Tworzy niewidoczną barierę ochronną, nie zmieniając mikroporowatości elewacji – ściany mogą „oddychać”.

Odświeżanie elewacji kolorem

Po wyczyszczeniu i zabezpieczeniu podłoża przystępujemy do malowania elewacji. To coś więcej niż działanie kosmetyczne i estetyczne. Właściwa farba elewacyjna chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, a jej kolor może mieć wpływ na energooszczędność domu (jasne odcienie odbijają światło słoneczne, przez co ściany nagrzewają się latem słabiej niż w przypadku kolorów ciemnych). Wybierając kolorystykę farb elewacyjnych, poza trendami i osobistymi preferencjami warto uwzględnić kontekst architektoniczny i urbanistyczny dla naszego budynku.

Supreme Poradnik