Mocny, nasycony, energetyczny i niekonwencjonalny. Viva Magenta to ogłoszony przez Instytut Pantone kolor roku 2023. Kolor, który wyraża emocje i który budzi sporo emocji. Jak zastosować go we wnętrzach?

Viva Magenta to zimny odcień czerwieni inspirowany barwnikiem nazywanym koszenilą. Na pigment otrzymywany z kwasu karminowego, produkowanego przez owady – czerwce kaktusowe – mogli sobie w przeszłości pozwolić tylko najzamożniejsi. Czerwony był zawsze kolorem trudnym do uzyskania i jednocześnie cenionym przez elity – wyrażał władzę, bogactwo i siłę. Znajdował się w strojach monarchów, w wykończeniach pałaców, także szatach głów kościoła czy proporcach wojskowych. Poza barwieniem tekstyliów, czerwony proszek wchodził również w skład naturalnych pigmentów malarskich. Chociaż dziś na czerwień w modzie czy we wnętrzu może sobie pozwolić każdy, to wciąż jest to kolor silny, symbolizujący radość, odwagę i inspirujący do działania. Ze względu na swoją intensywność we wnętrzach uważany jest z kolei za kolor wymagający. Jak wobec tego zastosować we wnętrzach odcień Viva Magenta?

Viva Magenta w domu lub mieszkaniu

Kolory nasycone i intensywne, w tym odcienie czerwieni, zdecydowanie przeznaczone są do zadań specjalnych, sygnalizowania, ostrzegania, przyciągania uwagi. Ponieważ dominują na tle neutralnych barw, stąd we wnętrzach wykorzystujemy je z dużą uważnością i świadomie. W przeciwnym razie możemy minąć się z założeniami i ciekawą aranżację zamienić w męczącą, a zamiast podkreślenia elegancji i luksusu, odciągniemy uwagę od detali.

Miejmy też na uwadze, że kolor, który podoba nam się w katalogach lub w internetowych inspiracjach, może nie sprawdzić się w naszym najbliższym otoczeniu. Barwy – poza ich kulturowym znaczeniem, powiązanym z historią – mają też silne oddziaływanie w psychologii, na które nakładają się też nasze osobiste doświadczenia i skojarzenia. Warto uwzględnić te elementy, szczególnie w przypadku, gdy z pomieszczenia zaaranżowanego w Viva Magenta korzysta cała rodzina.

Uniwersalną wskazówką, w przypadku kolorów mocnych, jest wprowadzenie ich w większych metrażach – przestronnych apartamentach lub domach. Zwłaszcza jeśli chcielibyśmy pokryć odcieniem Viva Magenta ściany lub zabudowę meblową. W sieci znajdziemy znakomite projekty, w których odcień roku 2023 zastosowano w aranżacji łazienki w postaci wielkoformatowych kafli. Innym wariantem jest pomalowanie jednej ze ścian lub wykorzystanie koloru np. w zabudowie szafek łazienkowych. Pięknie będzie prezentować się czerwień w tym wariancie w salonie, także w stylizacjach monochromatycznych. W małych mieszkaniach zaplanujmy wprowadzenie Magenty raczej w wyposażeniu i detalach np. tapicerkach mebli czy tekstyliach. W obu zastosowaniach dobrym pomysłem jest zrównoważenie tego intensywnego koloru odcieniami neutralnymi. W zestawieniu z beżem, ciepłą bielą, odcieniami szarości, czerwony wygląda bardzo elegancko. 

Potencjał Viva Magenta – aranżacje obiektów komercyjnych

Ponieważ kolor Viva Magenta będzie się zdecydowanie lepiej prezentować w dużych przestrzeniach, stąd warto jego potencjał wyzyskać we wnętrzach obiektów komercyjnych czy powierzchni wspólnych apartamentowców. Hotel, restauracja, ale też hol w budynku biurowym lub butikowym mieszkalnym – tutaj czerwień zainspirowana Magentą sprawdzi się na całych płaszczyznach – nie tylko wpisze się w trendy aranżacyjne, ale też będzie miała walory praktyczne, zwłaszcza jeśli zastosujemy farbę o wysokich parametrach odporności na zabrudzenia czy uszkodzenia.

Supreme Poradnik