Jednym z najważniejszych etapów aranżacji wnętrz jest wykończenie ścian. Do najpopularniejszych metod wykończeniowych zaliczamy tynkowanie dekoracyjne, malowanie ścian farbami, tapetowanie i położenie paneli ściennych. Warto porównać te metody, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Tynki dekoracyjne

Szeroki wybór tekstur i kolorów tynków dekoracyjnych Farby KABE daje wiele możliwości estetycznych. Efekty wizualne uzyskiwane dzięki tynkom dekoracyjnym są spektakularne. Wnętrza, w których zastosowano efekty dekoracyjne dostępne w ofercie Farby KABE, od razu nabierają niepowtarzalnego charakteru. Tynki dekoracyjne doskonale imitują inne materiały jak beton architektoniczny, cegła, kamień naturalny, drewno. Są przy tym mniej kosztowne w zakupie i montażu niż materiały naturalne, nie wymagają także takiej skomplikowanej pielęgnacji i konserwacji.

Proces aplikacji tynków dekoracyjnych wymaga umiejętności i jest bardziej czasochłonny i złożony niż malowanie lub tapetowanie. Jednak warto postawić na efekty dekoracyjne – sprawdzą się one w miejscach intensywnie użytkowanych jak np. korytarz, przedpokój, klatka schodowa, ponieważ cechują się dużą odpornością na ścieranie i na uszkodzenia mechaniczne. Znacznie lepiej niż farby i tapety ukrywają nierówności ścian.

Farby

Malowanie ścian farbami uważa się za stosunkowo proste, dlatego często podejmujemy się tego zadania samodzielnie. Szeroka gama kolorów i rodzajów powłok malarskich (jak matowe, satynowe, półmatowe) pozwala uzyskać na ścianach różnorodne efekty i niemalże każdy wymarzony odcień. Farby pozostają przy tym tańszym rozwiązaniem niż tapety, tynki dekoracyjne i panele ścienne.

Niektóre rodzaje farb charakteryzują się dużą wytrzymałością na mycie i szorowanie na mokro. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie są tak odporne na  uszkodzenia mechaniczne jak tynki dekoracyjne. Nie oferują też tylu możliwości w zakresie tekstury i efektów trójwymiarowych. Najbardziej nadają się do gładkich i równych powierzchni.

Tapety

Szeroki wachlarz kolorów i wzorów tapet sprawia, że tapetując, mamy nieskończenie wiele możliwości aranżacji wnętrz. Tapety mogą skutecznie maskować drobne wady ścian. Montaż tapet jest bardziej skomplikowany niż wykonywanie powłoki malarskiej, wymaga większej staranności i dokładności (zwłaszcza przy łączeniu wzorów), choć może zajmować mniej czasu niż tynkowanie.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku błędu lub niezadowalającego efektu zmiana tapet jest bardziej czasochłonna i kosztowna niż przemalowanie ścian.

Panele ścienne

Na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne będą odporne panele ścienne. Są eleganckie i mogą imitować inne materiały, a nawet działają na akustykę i termikę w pomieszczeniu – mogą zapewniać dodatkową izolację. Łączy się to jednak z zajmowaniem większej ilości miejsca niż przy zastosowaniu efektów dekoracyjnych.

Supreme Poradnik