Systemy ocieplania budynków składają się z kompletu produktów: dedykowanej chemii budowlanej i materiału izolacyjnego. Inwestorzy zasadniczo stoją przed wyborem jednej z dwóch opcji: styropianu lub wełny skalnej. Jaką przewagę daje stosowanie wełny skalnej jako materiał izolacyjny. Gdzie warto ją zastosować i jakie komponenty z oferty Farby KABE składają się na systemy ocieplania budynków oparte na wełnie skalnej?

Przewagą wełny skalnej nad styropianem jest z pewnością niepalność, najczęściej deklarowana reakcja na ogień to klasa A1, włókna wełny skalnej zaczynają się topić dopiero powyżej 1000 °C.  Wełny skalna stosowana w budownictwie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie pożaru oraz chroni życie i zmniejsza straty materialne. Druga ważna cecha wełny skalnej jest paroprzepuszczalność  z uwagi na optymalny wskaźnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Współczynnik ten dla powietrza wynosi µ=1 i taką samą wartość ma wełna skalna. Ten parametr umożliwia swobodny przepływ pary wodnej przez wełnę skalną jak i całą przegrodę pod warunkiem prawidłowego zaprojektowania przegrody z doborem właściwych produktów i systemu ociepleń. Paroprzepuszczalność przyczynia się do zachowania właściwego mikroklimatu pomieszczeń polepszając warunki zdrowotne ich użytkowników.

Wełna skalna dzięki swej porowatej strukturze ma też dobre parametry w zakresie pochłaniania dźwięku dlatego często stosowana jest jako materiał do izolacji akustycznej. Stąd polecana jest do stosowania w obiektach zlokalizowanych w strefach o dużym natężeniu hałasu jak i obiektach/pomieszczeniach technicznych przemysłowych (serwerownie, pom. wentylacyjne itd.).

Farby KABE oferują systemy ociepleń na bazie wełny mineralnej/skalnej do ocieplenia ścian zewnętrznych KABE THERM MW system ocieplania ścian od zewnątrz oraz KABE THERM IN MW system ocieplania ścian wewnętrznych budynków oraz systemy do ocieplenia stropów od dołu w np. w garażach, piwnicach KABE THERM SG.

System ocieplania elewacji na bazie wełny mineralnej

Co wchodzi w skład kompletnego systemu produktów Farby KABE do ocieplenia ścian elewacyjnych budynku? Poza warstwami klejącymi, z którymi stosować możemy płyty z wełny mineralnej: elewacyjnej (o zaburzonym układzie włókien), lamelowej i dwugęstościowej, mamy do wyboru bardzo istotne warstwy zewnętrzne. Może ją stanowić: silikonowa wyprawa tynkarska ARMASIL T i SILCO T AVANT, polikrzemianowa wyprawa tynkarska NOVALIT T, silikatowo-silikonowa SISI AVANT lub mineralna wyprawa tynkarska MINERALIT T, mozaikowa wyprawa tynkarska MOZAIKER AKORD i MOZAIKER DECOR dostępne w szerokiej gamie faktur, kolorów i grubości ziarna. Innym efektem dekoracyjnym jest efekt deski. Przy odpowiednim nałożeniu produktu ściana budynku będzie przypominała do złudzenia fasadę wyłożoną deską. Elewację dodatkowo zabezpieczymy powłoką malarską farbą AKRYLATEX oraz farbą laserunkową LAZUR Z/W.

W asortymencie FARY KABE są także wykończenia dekoracyjne z efektem płytek elastycznych w systemie KABE THERM MW ELASTOLITH /HAAKSBERGEN – ciepło i estetycznie.

System charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi, ale też posiada dużą trwałość. Jako warstwa wierzchnia zastosowano płytki elastyczne ELASTOLITH/HAAKSBERGEN.

System na bazie wełny do ocieplenia stropów w garażach

Poza możliwością ocieplenia elewacji, oferujemy także system dedykowany do ocieplenia stropów od strony sufitu oddzielających pomieszczenia ogrzewane od pomieszczeń nie ogrzewanych takich jak: piwnice, garaże czy przejazdy. System sprawdzi się w budownictwie mieszkaniowym, ale też w halach garażowych, w budynkach użyteczności publicznej czy obiektach przemysłowych. System ociepleń KABE THERM SG znajduje zastosowanie przede wszystkim przy ocieplaniu stropów wymagających wysokiej ochrony przeciwpożarowej – materiałem termoizolacyjnym w systemie są niepalne płyty z lamelowej wełny mineralnej. Warstwą zewnętrzną systemu jest wykonywana techniką natryskową mineralna wyprawa tynkarska MINERALIT T AKORD (opcjonalnie malowana farbą polikrzemianową NOVALIT F) lub też polikrzemianowa powłoka malarska NOVALIT F. Również w tym przypadku warstwy zewnętrzne dostępne są w różnych kolorach.

Wykonane zgodnie z zaleceniami oraz sztuką budowlaną systemy Farby KABE to ciepło i komfort na najwyższym poziomie. To także szeroka paleta barw i faktur, które gwarantują wykończenie elewacji w sposób trwały, estetyczny dający duże możliwości projektowe oraz oszczędność energii i zmniejszając koszty ogrzewania budynku, w obiektach biurowych, apartamentowcach czy domach jednorodzinnych. 

Supreme Poradnik