Lata dwudzieste, lata trzydzieste chciałoby się zaśpiewać za Ludmiłą Warzechą, pisząc o stylu art déco we wnętrzach. Styl, który narodził sto lat temu i zawładnął ludzką wyobraźnią, nadal inspiruje i pojawia się w domach, mieszkaniach czy biurach. Jaki kolor ścian wybrać aranżując wnętrze w stylu art déco?

Styl art déco narodził się w latach 20. XX wieku. Przez ponad dwie dekady był obecny w szeroko pojętym designie – modzie, architekturze, wnętrzach, a nawet zainspirował projektantów samochodów. Jego cechy charakterystyczne to symetria, dyscyplina, odważne wzory geometryczne z ostrymi kątami. To także bogactwo ekskluzywnych materiałów takich jak plusz czy welur, stal nierdzewna, chrom, złoto, srebro, kryształ, inkrustowane drewno, heban i marmur. Art déco to także eleganckie, bogate kolory i kontrasty – butelkowa zieleń, głęboki granat i bordo, żółcienie i czerwienie, ale także nieco delikatniejsza strona art déco, czyli beże i kremy. Bez wątpienia, eleganckie i luksusowe wnętrze w stylu art déco ma zrobić wrażenie.

Decydując się na wnętrze w stylu art déco, można wybrać kilka sposobów aranżacji ścian pomieszczenia. Pierwszym z nich jest zastosowanie mocnych nasyconych barw. Wnętrze w stylu art déco może być wnętrzem monochromatycznym uzupełnionym o złote, srebrne czy miedziane dodatki, dlatego zastosowanie na ścianach kolorów kanapy czy foteli, a więc głębokich zieleni, granatu czy bordo jest tu jak najbardziej wskazane. Można również sięgnąć po turkusy, ciepłe czekoladowe brązy, a nawet czerń.

Czerń, biel i srebro lub złoto to idealne połączenie kolorów w stylu art déco. Pomieszczenie w całości pomalowane na biało to oczywiście ponadczasowa klasyka, która sprawdzi się również w tym stylu. Wszechobecna czerń to zdecydowanie za dużo. Jednak łącząc te dwa kolory, można osiągnąć coś naprawdę ciekawego. Cztery białe ściany i piąta pomalowana na czarno lub zastosowanie na jednej z białych ścian geometrycznych czarnych linii w połączeniu ze srebrnymi czy złotymi dodatkami będzie wyjątkowo eleganckie.
Jeśli to zbyt dużo zawsze można zastosować bogate w formie i kolorystyce meble i dodatki, dla których tłem będą ściany o stonowanych pastelowych odcieniach. Dzięki temu wnętrze nabiera lekkości, ale nie traci na elegancji. Ciepłe beże i kremy, przybrudzony róż, a także złamana szarościami czy błękitami biel, doskonale dopełnią wnętrze w stylu art déco.

Warto pamiętać, że jasne kolory sprawdzą się w mniejszych i ciemniejszych pomieszczeniach, a ciemne będą dobrze wyglądać tam, gdzie jest wystarczająco duża przestrzeń i naturalne światło. Na szczęście bogaty styl art déco oferuje wiele możliwości.

Ściany w pomieszczeniu zaaranżowanym na styl art déco można udekorować nie tylko sztukaterią, ale także obrazami lub grafikami przedstawiającymi formy geometryczne, modę z lat 20. i 30., modele samochodów czy reprodukcje obrazów na przykład Tamary Łempickiej.

Styl art déco zawładnął twoją wyobraźnią? Skorzystaj z naszych wzorników kolorów – K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik