Szwajcarska jakość:

Swiss Standards
Strona główna → Sponsoring sportowy Farby KABE → Historia Pucharem pisana...

Historia Pucharem pisana...

Bez udziału bielszczanek w najbliższy weekend w Kaliszu odbędzie się finałowy turniej Pucharu Polski Kobiet. Warto jednak przypomnieć, że to właśnie bialski klub zdobył najwięcej krajowych pucharów w historii.

Sekcja siatkówki w bialskim klubie powstała w 1951 roku, a już cztery lata później na koncie klubu wylądowało pierwsze ważne trofeum - Puchar Polski Klasy A zwany również Pucharem Polski GKKF. W finale turnieju bielszczanki bez straty seta pokonały Spartę Przeworsk, Budowlanych Wrocław, AZS Gdańsk i Stal Grudziądz. Dwa tygodnie później Stal Bielsko-Biała wygrała kolejny ważny turniej finałowy - o Puchar Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ). Była to masowa impreza centralna. Rozpoczynała się na szczeblu kół sportowych w powiatowych zakładach pracy, w marcu 1955 roku doprowadzono imprezę do półfinałów i finałów wojewódzkich. W półfinałach wystąpiło 20 drużyn podzielonych na sześć grup, których zwycięzcy kwalifikowali się do turnieju finałowego. Niekwestionowaną liderką bielskiego zespołu, która w znaczny sposób przyczyniła się do zdobycia obu pucharów była Mirosława Zakrzewska-Kotula. To właśnie ta siatkarka była pierwszą przedstawicielką BKS Stal, która zdobyła medal Mistrzostw Europy (brązowy podczas III ME w siatkówce kobiet). Rok później również jako zawodniczka bialskiej Stali sięgnęła po medal mistrzostw świata. Skład bialskiej Stali: Mirosława Zakrzewska-Kotula, Wanda Janikowska, Bronisława Ziętek, Władysława Łukańko, Krystyna Pinczer, Marta Zielińska, Zofia Świerczek, Józefa Wandzel, Aleksandra Kasperlik, Helena Wolny, Małgorzata Płonka, trener Zbigniew Tomaszewski.

Drugi Puchar Polski (choć oficjalnie pierwszy, bowiem Puchar GKKF nie jest obecnie wliczany do rozgrywek o Puchar Polski), bielszczanki zdobyły w 1979 roku. Turniej finałowy odbył się w Bielsku-Białej w hali Beskidu, gdzie pojawiły się zespoły z czołówki krajowych rozgrywek. Oprócz BKS w turnieju zagrał łódzki Start, Kolejarz Katowice, mistrz Polski Płomień Milowice i Zawisza Sulechów. - Mecze były dramatyczne, zwłaszcza ten ze znakomitym Startem trenera Chmielnickiego. Sukces był jednak ogromny, doceniły go władze miasta. Dostałyśmy zaproszenie do ratusza. Pieniędzy wielkich za ten sukces nie było, ale dostałyśmy nagrody rzeczowe. W nagrodę prezes Dziopak wysłał nas też na towarzyskie mecze do Włoch do miejscowości Pontadera. To były dla nas piękne chwile - wspominała jedna z siatkarek ówczesnej bialskiej Stali - Elżbieta Ostojska. Puchar Polski w 1979 r. wywalczyły: Barbara Malinowska, Renata Bizoń, Danuta Dobija, Krystyna Dziewior, Małgorzata Herok, Irena Krogulska, Elżbieta Jakubiec, Grażyna Leśniak, Anna Kurowska, Halina Majchrzak, Alina Nowak, Elżbieta Ostojska, Małgorzata Pochopień, Kazimiera Świtaj, trener Jerzy Matlak.

W latach 1988, 1989 i 1990 bielszczanki zdobyły kolejne trzy Puchary Polski. To były piękne czasy dla bialskiej Stali, która w tych samych latach oraz dodatkowo w 1991 roku sięgała po mistrzostwo Polski. W 1988 roku finał Pucharu Polski rozegrano w Białymstoku. Obok BKS zagrały w nim Czarni Słupsk, Płomień Sosnowiec i ŁKS Łódź. Decydującym o trofeum starciem był mecz bielszczanek z Czarnymi. Podopieczne trenera Wojciecha Bućki pokonały zespół z Słupska i przerwały jego wspaniałą serię. Puchar Polski zdobyły Bożena Waloch, Barbara Bąska, Ewa Bućko, Jarosława Różańska, Katarzyna Zubel, Urszula Zawadzka, Beata Woźna, Ewa Radziszewska, Helena Malinowska, Grażyna Porębska, Urszula Stala, Beata Sromek, Monika Bednarczyk, trener Wojciech Bućko.

W 1989 roku krajowy puchar znów trafił do Bielska-Białej. Puchar Polski rozegrany w Gostyniu był pokazem klasy sportowej bielszczanek. Trzej finaliści: Płomień, Wisła i Polonez Warszawa byli tylko tłem dla mistrza Polski. W trzech meczach bielskie siatkarki nie straciły nawet seta. Oprócz Pucharu Polski bialska Stal zdobyła także mistrzostwo Polski i awansowała o najlepszej ósemki drużyn na Starym Kontynencie. Do dziś mówi się, że była to najlepsza, albo jedna z najlepszych drużyn BKS Stal w historii. Drużynę marzeń stanowiły: Bożena Waloch, Ewa Bućko, Anna Rozpiórska, Jarosława Różańska, Katarzyna Zubel, Barbara Bąska, Beata Woźna, Helena Malinowska, Urszula Zawadzka, Grażyna Porębska, Bożena Śliwa i trener Aleksander Mańdok.

W 1990 roku po porażce w Pucharze Mistrzów Krajowych z Dinamem Tirana zespół objął dyrektor klubu Stefan Bednaruk i nie przegrał z nim już do końca sezonu. Tak jednoznacznej dominacji nigdy wcześniej w polskiej kobiecej siatkówce nie było. Zespół z dyrektorem u steru wygrał wszystkie mecze ligowe do końca sezonu, Zdobył też trzeci Puchar Polski z rzędu gromiąc Wisłę, ŁKS i Płomień w turnieju finałowym w Zamościu. To był trzeci sezon z rzędu, który BKS kończył z podwójną koroną. Puchar i mistrzostwo kraju zdobyły: Bożena Waloch, Ewa Bućko, Katarzyna Zubel, Barbara Bąska, Dajva Wojtuleniene, Tatiana Kawtajłowa, Helena Malinowska, Anna Rozpiórska, Renata Mrózek, Renata Adamowicz, trener Stefan Bednaruk.

Na kolejny Puchar Polski drużynie z Bielska-Białej przyszło czekać aż 14 lat. Tyle tylko, że znów bielszczanki kończyły sezon w podwójnej koronie. Tym razem turniej finałowy rozegrano w hali BKS Stal. We własnej hali przy świetnej publiczności bielskie siatkarki rozgromiły rywalki. W półfinale BKS wygrał z Naftą Piła, a w wielkim finale zdeklasował wrocławską Gwardię. Skład BKS Stal stanowili wówczas: Aleksandra Przybysz (dziś Jagieło), Luba Jagodina, Monika Smak, Agata Mróz, Anna Podolec (dziś Miros), Joanna Staniucha, Mariola Barszcz (dziś Wojtowicz), Katarzyna Biel (dziś Gajgał-Anioł), Milena Sadurek (dziś Radecka), Joanna Szeszko, Iwona Niedźwiecka, Edyta Rzenno, trener Zbigniew Krzyżanowski.

W 2006 roku drużynę przejął trener Jacek Skrok, który w tym okresie niepowodzeń drużyny doprowadził ją do jedynego cennego sukcesu, jakim był Puchar Polski rozgrywany w Opatówku. W półfinale bielszczanki zagrały z obrońcą trofeum - Centrostalem Bydgoszcz i nie dały mu zbyt dużo do powiedzenia. W wielkim finale drużyna z Bielska-Białej zmierzyła się z Naftą Piła, której także nie pozwoliła na zdobycie choćby jednego seta. Zdobycie Pucharu Polski przez BKS było niespodzianką, ale wszyscy obserwatorzy podkreślali, że bielszczanki sięgnęły po to trofeum zasłużenie. W drużynie znajdowali się wówczas: Katarzyna Skorupa, Milena Sadurek (dziś Radecka), Agata Mróz, Anna Podolec (dziś Miros), Katarzyna Gajgał, Katarzyna Jaszewska, Joanna Staniucha, Paulina Maj, Karolina Kosek (dziś Różycka), Jolanta Studzienna, Edyta Kucharska, Iwona Niedźwiecka, Małgorzata Cieśla oraz trener Jacek Skrok.

Ostatni jak na razie Puchar Polski bielszczanki zdobyły w 2009 roku (zdjęcie). W rozgrywkach ligowych BKS Aluprof miał fantastyczną serię 17 spotkań bez porażki. Przegrał dopiero ostatni mecz serii zasadniczej na wyjeździe z Gedanią Żukowo, gdy miał już zapewniony prymat przed play-off. Przed rozstrzygnięciami ligowymi (ostatecznie mistrzostwo zdobyła Muszynianka, która pokonała bielski zespół w finale) w Olsztynie rozegrano turniej o Puchar Polski. W półfinale zespół Igora Prielożnego wygrał 3:1 z Centrostalem Bydgoszcz, a w finale zmierzył się z Muszynianką Muszyna. Bielszczanki wygrały bez straty seta i sięgnęły tym samym po siódmy (choć wliczając Puchar GKKF - ósmy) Puchar Polski w historii. Takim osiągnięciem do dziś nie może poszczycić się żaden zespół siatkarski w Polsce! Puchar Polski w 2009 r. zdobyli: Katarzyna Skorupa, Anna Barańska (dziś Werblińska), Helena Horka, Jolanta Studzienna, Eleonora Dziękiewicz, Natalia Bamber, Katarzyna Gajgał, Agata Sawicka, Karolina Ciaszkiewicz, Iwona Waligóra, Anna Kaczmar, Berenika Okuniewska (dziś Tomsia) oraz Igor Prielożny (trener), Mariusz Wiktorowicz (II trener) oraz Elżbieta Handzlik (fizjoterapeutka).